Македонска берза

Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578

Zapadne centralne banke štampaju novac u velikom obimu pokušavajući da održe ekonomski rast, navodi investitor Rai Dalio.
Otkrivamo kako sav taj novac završava u džepu najbogatijih bez pozitivnog uticaja na njihov budžet.

Zapadni investitori su trenutno spremni da deponuju svoje resurse u imovini sa veoma niskim kamatama, ne želeći da dobiju kratkoročne koristi.

...Ова најава за Рецесија е ???
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ако нешто ми покажува резултатот на Бетон, тоа е дека у градежниот бизнис се толку големи нерегистрираните профити, што дури и кога власта пробува да те уништи, имаш огромна резерва за да ги амортизираш ударите!
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Ме интересира дали некој користи платформа за траде со УС берза, и дали можам јас да тргувам од МК?

Ако има некој инфо нека сподели, поз
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
okta se podobruva za 9meseci, ama kje bide ushte podobra za cela godina... novi 10 milioncinja od Direkcijata za zadolzitelni rezervi...


p.s. vo kombinacija so naplakjanjeto na cuvanjeto na zadolzitelnite rezervi i zgolemenata marza, OKTA preminuva vo dobar BUY na ovaa cena... imajte vo predvid deka jas imam dooooosta OKTA i ne dokupuvam momentalno...
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Мала победа за нас, голема за акционерството.
На наше барање (законско) независниот директор да биде надворешно лице, иако во прво време негодуваа, еве сепак послушаа и ќе има ново собрание поради таа точка.
И пак таа е зависна и лојална ама сепак е надворешен член.
Пополека почнаа да се почитуваат законите под притисок на акционерите.

Прегледај го приврзокот 222511
Светлана се вика секретарката на директорот. Не се сеќавам како се презиваше.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Кои морони се овие имателиве на СТБП. Гласале против предлогот кој ќе им ја зголемеше вредноста на акциите од 800 на 1200 денари.

Супер. Сега нека ги тргуваат на 600 :rolleyes:
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Videte kolku pametno FUBT si objavuvaat dividenda vo bruto iznos koja kje se isplati posle nova godina (otkako kje stapi vo sila staro-noviot zakon za personalen danok na dohod)...
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ke kaze vremeto.. inaku imam dosta kupeno i na ponisko..
Не мислам дека е лошо, и јас имам купено на многу ниски цени таму...Поентата ми беше или имаш некои информации кои те охрабруваат да вложеш на оваа цена, или е друга причината (пример сега си ослободил слободни пари...)
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Не мислам дека е лошо, и јас имам купено на многу ниски цени таму...Поентата ми беше или имаш некои информации кои те охрабруваат да вложеш на оваа цена, или е друга причината (пример сега си ослободил слободни пари...)
Dobra dividenda .. neto preku 400den.. transfer od stranstvo u mk..
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ova KMB kako da e na black friday nekoj gi sobra :) Koga mi vikaa doprva ke vidish mislev me lazat koa ono vidi vistina da ti bilo :) :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Ova KMB kako da e na black friday nekoj gi sobra :) Koga mi vikaa doprva ke vidish mislev me lazat koa ono vidi vistina da ti bilo :) :)
Кога излезе резултатот и беше одличен цената на акцијата не се зголеми, сега нема некои релевантни информации (освен онаа шпекулацијата за зградата со град Скопје) акцијата расте цела недела
 

Kajgana Shop

На врв Bottom