Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Se sto napisa od firmi sem SBT pogodi ama pa da vlozis vo vakvi firmi treba malku i da si lud :)
SBT doprva ke bide hit so ogled na previranjata tamu a kako sto znam i ZPKO e na povidok resenie !!
 
Член од
31 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
164
Se sto napisa od firmi sem SBT pogodi ama pa da vlozis vo vakvi firmi treba malku i da si lud :)
SBT doprva ke bide hit so ogled na previranjata tamu a kako sto znam i ZPKO e na povidok resenie !!
Moze I SBT da ja snajde istata sudbina kako I TPLF (tri godini nisto ne e pokrenato za 100milionski kriminal, koj od segasnive dobival povlastena cena a ne pazarna), best so tolkavi pobaruvanja se vide kako se unisti so Ariel,zpko I SBT bea onie koi dadoa 1,5 milion za luj viton..... Odgovornost nigde nikade I za nikoj..... Sve je isto samo on je na dunavu :)
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Поздрав до вас за одлучноста и храброста, не секој размислува out of the box, па место пари во банка иде на берза!!!
1. Најдобар и бесплатен, а вреден совет ви е да го прочитате овој форум и тој на Мој новац (за МК делот). Чисто да ја видите историјата како се тргувало, цени, кој што препорачувал, итн сппредете го истото со цената на акциите на МСЕ сајтот за тој период...

2. Постапката да почнеш да купуваш продаваш оди преку брокер, дали преку емаил или на тел или дирекно таму, или па преку етрејдер кој се плакќа 800ден месечно и ти дава пристап до целата акција па следиш во живо. У принцип пушташ налог количина и цена трејдаш, ако ставиш пониска од продажната ќе чекаш некој да ја спушти до твојата за да се оствари налогот и вајс верса...

3. Акп барате совет во која акција да инвестирате, тогаш секој ќе ти даде различен совет (или како што гледате на форумов никој нема да ви каже ништо само ќе ви тераат сеир - овие немаат појма ќе купувале акции... а сите биле на ова позиција во одреден дел од кариерата) неисе. Секој има различни анализи гледишта а и очекувања па и од таму и портфолија

Каде и колку зависи што сакаш - на краток период 6м (мпт, стбп, окта, грнт...) или долг период 3-5г (кмб, уни, охб, репл), дали сакаш капитална добивка (да и порасне вредноста) или сакаш дивидендна политика 4-8%г (мтур, тете, ттк, алк, нлб, стб), дали сакаш стабилен раст 10-15%г (мби10) или пак 50-100%г (уни, стил, рж, сбт...)

Како и да е, прошетајте ги брокерскиве куќе видете услови, распрашајте се што нудат, видете позиции и каде ќе ви фати око таму направете сметка... за почеток гледајте ги МБИ10, но анализирајте ги и останатите бидејки диверзификацијата ви е најдобар пријател...!! Било кој прашања, слободно пишете, ќе има некој ќе даде совет ипак две глави подобра од една...

П.С. Среќен празник, 126г па и понатака обединето на берзава...

20191023_133106.jpg 20191023_133106.jpg

Во иста ситуација сум и јас... Пола година може и повеќе само читам по форумов и си фаќам забелешки... Најубаво за почеток е да читаш многу, да добиеш некое знаење првично...
Друга работа јас најдов број на интернет од стопанска брокер се јавив кај брокер и повеќе работи ми станаа појасни, меѓутоа уште поубаво е да отидеш лично таму и ќе ти објаснат се ...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве и кај овие главниве пумпаџии заиграла малце мечката, изгубиле околу 250.000 евра во еден ден. Не ми е јасно само како индексот паднал 3,28%, а фондот што го следи индексот само 2,88%
Untitled.png
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne znam bas za kriminal vo SBT ako e kako sto pisuvate znaci deka cel bankarski sistem zaedno so Narodna banka e lazen i kaj i da e ke propadne se :)
Ako otides vo banka si podignes 100 miliona ima barem dve moznosti da imas tolku pari ili da zemes kredit a pri toa da vlozis imot ne pomal od vrednosta za koja sakas da ja podignes plus nesto onaka bar 30% poveke od zemeniot iznos za sekoj slucaj ;)
Ke ti gi stavat i u gucci i vo prada a moze i vo vero kesa zavisi so kakva si dosol moze ke ti dadat i od reptil kesa posto vraboteniot sabajle si kupi jogurt pa da ne bide primetno koga ke izlezes od banka :)
Ako e bash tolku za nikade rabotava sto ne se otkazat od SBT i ZPKO a ne kako slepci po stap se drzat i vo dvete firmi ?
A da Toplifikacija ke odi na baraz ovaa zima taka da i jas go cekam ishodot do sega ne se najde dobar sogovornik da mi objasni kako toa silegov ke pravel toplifikacija koga site znaeme deka e pod stecaj plus dolzi 15 miliona vo Komercijalna ?
Edno sum siguren ke knizi KMB vonredna dobivka ako saka nekoj da ja zeme toplifikacija :)
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.996
Ти благодарам на одвоеното време, бидејќи ретко кој друг ни посвети внимание... Се надевам за неколку месеци ќе можеме и ние да се вклучиме со наши предвидувања и мислења... Поздрав
Поздрав до вас за одлучноста и храброста, не секој размислува out of the box, па место пари во банка иде на берза!!!
1. Најдобар и бесплатен, а вреден совет ви е да го прочитате овој форум и тој на Мој новац (за МК делот). Чисто да ја видите историјата како се тргувало, цени, кој што препорачувал, итн сппредете го истото со цената на акциите на МСЕ сајтот за тој период...

2. Постапката да почнеш да купуваш продаваш оди преку брокер, дали преку емаил или на тел или дирекно таму, или па преку етрејдер кој се плакќа 800ден месечно и ти дава пристап до целата акција па следиш во живо. У принцип пушташ налог количина и цена трејдаш, ако ставиш пониска од продажната ќе чекаш некој да ја спушти до твојата за да се оствари налогот и вајс верса...

3. Акп барате совет во која акција да инвестирате, тогаш секој ќе ти даде различен совет (или како што гледате на форумов никој нема да ви каже ништо само ќе ви тераат сеир - овие немаат појма ќе купувале акции... а сите биле на ова позиција во одреден дел од кариерата) неисе. Секој има различни анализи гледишта а и очекувања па и од таму и портфолија

Каде и колку зависи што сакаш - на краток период 6м (мпт, стбп, окта, грнт...) или долг период 3-5г (кмб, уни, охб, репл), дали сакаш капитална добивка (да и порасне вредноста) или сакаш дивидендна политика 4-8%г (мтур, тете, ттк, алк, нлб, стб), дали сакаш стабилен раст 10-15%г (мби10) или пак 50-100%г (уни, стил, рж, сбт...)

Како и да е, прошетајте ги брокерскиве куќе видете услови, распрашајте се што нудат, видете позиции и каде ќе ви фати око таму направете сметка... за почеток гледајте ги МБИ10, но анализирајте ги и останатите бидејки диверзификацијата ви е најдобар пријател...!! Било кој прашања, слободно пишете, ќе има некој ќе даде совет ипак две глави подобра од една...

П.С. Среќен празник, 126г па и понатака обединето на берзава...

Прегледај го приврзокот 220245Прегледај го приврзокот 220245
 
Член од
22 октомври 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Поздрав до вас за одлучноста и храброста, не секој размислува out of the box, па место пари во банка иде на берза!!!
1. Најдобар и бесплатен, а вреден совет ви е да го прочитате овој форум и тој на Мој новац (за МК делот). Чисто да ја видите историјата како се тргувало, цени, кој што препорачувал, итн сппредете го истото со цената на акциите на МСЕ сајтот за тој период...

2. Постапката да почнеш да купуваш продаваш оди преку брокер, дали преку емаил или на тел или дирекно таму, или па преку етрејдер кој се плакќа 800ден месечно и ти дава пристап до целата акција па следиш во живо. У принцип пушташ налог количина и цена трејдаш, ако ставиш пониска од продажната ќе чекаш некој да ја спушти до твојата за да се оствари налогот и вајс верса...

3. Акп барате совет во која акција да инвестирате, тогаш секој ќе ти даде различен совет (или како што гледате на форумов никој нема да ви каже ништо само ќе ви тераат сеир - овие немаат појма ќе купувале акции... а сите биле на ова позиција во одреден дел од кариерата) неисе. Секој има различни анализи гледишта а и очекувања па и од таму и портфолија

Каде и колку зависи што сакаш - на краток период 6м (мпт, стбп, окта, грнт...) или долг период 3-5г (кмб, уни, охб, репл), дали сакаш капитална добивка (да и порасне вредноста) или сакаш дивидендна политика 4-8%г (мтур, тете, ттк, алк, нлб, стб), дали сакаш стабилен раст 10-15%г (мби10) или пак 50-100%г (уни, стил, рж, сбт...)

Како и да е, прошетајте ги брокерскиве куќе видете услови, распрашајте се што нудат, видете позиции и каде ќе ви фати око таму направете сметка... за почеток гледајте ги МБИ10, но анализирајте ги и останатите бидејки диверзификацијата ви е најдобар пријател...!! Било кој прашања, слободно пишете, ќе има некој ќе даде совет ипак две глави подобра од една...

П.С. Среќен празник, 126г па и понатака обединето на берзава...

Прегледај го приврзокот 220245Прегледај го приврзокот 220245
Стварно фала што издвои време да одговориш. Многу е тешко да најдеш човек да се распрашаш чисто да ти ги каже основните работи па затоа ќе ти ставам уште пар прашања ако не те мрзи да одговориш ти или било кој со добра душа.
1. Која брокерска куќа би ја препорачал/ ја користиш
2. Дали користиш е трејд или бестнет апликацииве и дали е болје и без нив за почеток да не давам пари кога валјда нема многу да продаваш почетниот период
3. Околу котацииве да ми разјасниш која е разликата меѓу обична суперкотација итн. Зашто гледам дека 20тина фирми се само распродава другиве си стагнираат у место
Фала однапред поздрав
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Имам доста почит спрема новите членови на форумот затоа што можеби и со само неколку стотини или илјада евра, а со здрав начин на размислување, веќе се подобри инвеститори од луѓето на чело на македонските фондови. Меѓутоа, 99% од прашањата што ги поставуваат овде, а сигурно и огромен број на тие што не им текнало да ги постават, се повеќепати одговорени и претходно на форумов. Затоа, кој има намера сериозно или од хоби да се занимава со инвестирање, би требало во секој слободен момент да се навраќа наназад и да чита ги чита форумите и овде и на МојНовац.

П.С. Особено внимателно треба да ги читате постовите кадешто се искажува различно мислење од вашето. Нема никаква корист ако одите по форуми само да барате валидација на сопствените ставови.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Стварно фала што издвои време да одговориш. Многу е тешко да најдеш човек да се распрашаш чисто да ти ги каже основните работи па затоа ќе ти ставам уште пар прашања ако не те мрзи да одговориш ти или било кој со добра душа.
1. Која брокерска куќа би ја препорачал/ ја користиш
2. Дали користиш е трејд или бестнет апликацииве и дали е болје и без нив за почеток да не давам пари кога валјда нема многу да продаваш почетниот период
3. Околу котацииве да ми разјасниш која е разликата меѓу обична суперкотација итн. Зашто гледам дека 20тина фирми се само распродава другиве си стагнираат у место
Фала однапред поздрав
Еве го гледам Гримчо сте го изнервирале по малку, а мислам дека истото се случува кај сите поискусни овде, но сепак, накратко:

1. Распрашај се кај минимум 3 брокерски куќи кои им се провизиите и колку го наплаќаат e-trade. Јас ги користам Еурохаус затоа што ми понудија почетна провизија од 0,8% за промет до 1М денари за трансакции над 1000 евра. Ако имам налог под 1000 евра тогаш провизијата е повеќе од 0,8% но никогаш нема да надмине 1,2%
2. Користам e-trade на десктоп, и почетно ниво за истиот е бесплатен кај повеќето брокерски куќи колку што знам. Тоа значи дека ќе може да пушташ/модифицираш/повлекуваш налози но без да гледаш длабочина на пазар (наместо сите налози ги гледаш највисокиот куповен и најнискиот продажен)
3. Нема никаква разлика меѓу суперкотација, котација, официјален и други глупости пазар за тебе како потенцијален акционер. За тоа кои/колку фирми се ликвидни ќе согледаш сам, тоа ти е само еден дел од параметрите по кои треба да се раководиш при носење на одлука за купување на некоја акција.

П.С. ова е форум, нема потреба од фала, поздрав, топси-кисче-муа..... :P
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
И уште една работа: можеби сме во период кога потенцијалните заработки нема да бидат големи, ама ќе биде големо знаењето што ќе го стекнете преку практично тргување и инвестирање. Што би рекле Американците: искуство е она што го добиваш кога нема да го добиеш она што го сакаш.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Да ве прашам дали тука во темава има некој лиценциран брокер ?
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Стварно фала што издвои време да одговориш. Многу е тешко да најдеш човек да се распрашаш чисто да ти ги каже основните работи па затоа ќе ти ставам уште пар прашања ако не те мрзи да одговориш ти или било кој со добра душа.
1. Која брокерска куќа би ја препорачал/ ја користиш
2. Дали користиш е трејд или бестнет апликацииве и дали е болје и без нив за почеток да не давам пари кога валјда нема многу да продаваш почетниот период
3. Околу котацииве да ми разјасниш која е разликата меѓу обична суперкотација итн. Зашто гледам дека 20тина фирми се само распродава другиве си стагнираат у место
Фала однапред поздрав
Јас сум во НЛБ, провизијата е околу 1.2% вкупно се вклучено, имам за на компјутер етраде да поставувам налози, но неможеш да гледаш длабочина. Имам и мтраде, каде поставувам исто налози но имам и длабочина, и сето тоа е бесплатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom