Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Vidi sto fino rasne taa akcija SPAZP! 18% za eden den, a sve sto ke se pojavi go snemuva instantno.

Pamtam koa gi kupuvav imase eden lik na novac nashmis mi gi otece jajcata kako sum se zaebal. A kupeni na 1500 dens. E koj se zaebal da prasam, jas ili toj otokot?

Da ne zaboravam, on togas orocuvase u banka :pos:
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Отвараш портал, купуваш акции и билдаш од време на време т.н. анализи за да ги креваш сопствените удели. Ова што го прави Фактор.мк е инсајдерско тргување кое не знам колку е опфатено кај нас со закон. Шпекулативна редакција отворена само за себе, а затскриена зад портал кој се грижи за јавното добро.



За ова што го прават во Америка се лежи дебел затвор: https://reut.rs/2nUgf7U
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Отвараш портал, купуваш акции и билдаш од време на време т.н. анализи за да ги креваш сопствените удели. Ова што го прави Фактор.мк е инсајдерско тргување кое не знам колку е опфатено кај нас со закон. Шпекулативна редакција отворена само за себе, а затскриена зад портал кој се грижи за јавното добро.



За ова што го прават во Америка се лежи дебел затвор: https://reut.rs/2nUgf7U
А штo имa нa првиoт линк? Не се oтвaрa...
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
421
Поени од реакции
509
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Da da kriv e faktor sto otvoreno se bori za pogolema transparentnost i sto pisuva izdrzano !!!
Treba da se kuti nikoj da ne vidi da mozat ednite isti da se dokupat na bagatela ceni :)
Problemot e sto ima finansiska nepismenost a i berzata na golemo ja zborat kako mesto za ogromen rizik pa seuste vladee edna ista oligarhija ?
Bash treba da ja podrzat politikata na vakvi tekstovi i da zastanat pozadi niv so ogled na toa sto i samata berza znae deka e toa taka i da se dade pogolem akcent na transparentnosta!!!
Ne e faktor toj sto zbori 1600-1700 za Granit toa go zborat bankite so ogled na obemot na rabotenje .Nikoj ne ni e kriv sto drzavata e edvaj pogolema od edno semejstvo t.e. komshija pa sekoj gleda i da ne saka :)
Problemot e ogromen ako stvarno stane akcijava 1600 i dobijat akcionerive dobra dividenda ke bide li togas vo moznost faktor da pise deka nema pogolema beda od nasava berza ????
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Зашто не сакаш да си во наша кожа, баш е пријатно чувството. ;)
Купено Гранит крај на Август пред месец и пол на 860/870 денари, фини 20% UP дури и после овој драстичен пад 2 дена по ред.
Само да не испадне да се договорат Меркел и Макрон во четврток за почеток на преговори па да се испотепаат да се вратат назад овие што продаваа овие 2 дена на берза во паника.
Живи и здрави до петок па ќе видиме што ќе се случи и да не звучам како Бошко ама пиши што купуваше/продаваше ти овие 2 месеци за да знаеме како е во твоја кожа и да можеме да споредиме :)
Jas sum strogo na sell.

Grnt 860, moze bas od mene si gi kupil?
Tel 297
Tnb 16900

Moze izbrzav so prvite, ama ne ocekuvav deka se tolku vo skut so vlasta. Nejse, imam uste dobra kolicina, ke iskompenzirame nekako

Patem, toa sve e povleceno i investirano vo inostranstvo, ne sedat mirni parite
Автоматски споено мислење:

Примарна цел не им е акционерскиот капитал, туку со пари од компанијата да контролираат поголем дел од акциите и да се штитат од превземање.
Nema podobra zastita od prevzemanje od odgovorno upravuvanje so akcionerskiot kapital. Posto pazarot toa sekako ke go nagradi
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Апсолутна поддршка за работењето на Фактор! Да не се тие ќе нема куче да залае против муќките што се вршат на ангро во финансиската индустрија!
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Da da kriv e faktor sto otvoreno se bori za pogolema transparentnost i sto pisuva izdrzano !!!
Treba da se kuti nikoj da ne vidi da mozat ednite isti da se dokupat na bagatela ceni :)
Problemot e sto ima finansiska nepismenost a i berzata na golemo ja zborat kako mesto za ogromen rizik pa seuste vladee edna ista oligarhija ?
Bash treba da ja podrzat politikata na vakvi tekstovi i da zastanat pozadi niv so ogled na toa sto i samata berza znae deka e toa taka i da se dade pogolem akcent na transparentnosta!!!
Ne e faktor toj sto zbori 1600-1700 za Granit toa go zborat bankite so ogled na obemot na rabotenje .Nikoj ne ni e kriv sto drzavata e edvaj pogolema od edno semejstvo t.e. komshija pa sekoj gleda i da ne saka :)
Problemot e ogromen ako stvarno stane akcijava 1600 i dobijat akcionerive dobra dividenda ke bide li togas vo moznost faktor da pise deka nema pogolema beda od nasava berza ????
Ок, за Гранит, но мојата критика а и на МСИ колку што гледам не е конкретна за Гранит, тоа е само причина да укажат на известувањето на порталот кој се користи за ЛИЧНИ ЦЕЛИ. Те молам, следиш доволно па и сам знаеш каква беше нивната кампања околу Ск.Пазар? Кој е поривот, но и мотивот на портал да навлегува во една тематика до толку, па и со спонзорирани постови пази, ако не лична корист директна или индиректна? Добар дел од основачите на порталот многу добро знаеш кои се и дека имаат акции во одр.компании. Немој да ми кажеш дека Фактор ќе има релевантни информации за ,,своите,, акции кои би придонеле за нивен колапс, и дека во контекст на новинарската етика истите ќе ги објави? Никогаш.
Автоматски споено мислење:

Апсолутна поддршка за работењето на Фактор! Да не се тие ќе нема куче да залае против муќките што се вршат на ангро во финансиската индустрија!

Сакаш да кажеш дека Фактор, ако има информации за муќки во МП каде што имаат акции, тие информации ќе ги објават и етички ќе одат во загуба за во континуитет има некој да ги фали дека се единствените лајачи?? Еден, само еден пример пиши ми, каде што се они ин, а се загрижиле за муќките. Нема таков! Порталот е транспарентен само АКО МУ ОДГОВАРА.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Tekstot na Faktor ne mozev da go najdam,dali e povlecen ili sto?Ako ima nekoj neka pusti link Ve molam.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67

Ova mi dava nadez uste od juni :) use sitni nijansi treba da se ispeglaat do petok.. Ke ne bide ;)

 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189

Kajgana Shop

На врв Bottom