Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Стопанска банка пак дојде на ниво на кое што вреди да се размислува за продажба на акциите
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Банките си продолжуваат со стабилниот раст, што е видливо и од последниот извештај на НБРМ за вкупните депозити и кредити за јули 2019
juli2019.png

По месечниот раст во јуни, вкупните кредити во јули се намалија за 0,8%. Месечното намалување е одраз на поголемиот износ на извршени задолжителни отписи на сомнителните и на спорните побарувања во овој месец, под влијание на регулаторни промени. Од аспект на одделните сектори, месечниот пад се должи на намалените кредити на корпоративниот сектор, при благ раст на кредитирањето на секторот „домаќинства“. Доколку се направи корекција за извршениот отпис, вкупното кредитирање на месечна основа бележи раст од 0,3%. На годишна основа,растот на вкупните кредити изнесува 6,8%, како резултат на годишниот раст на кредитирањето кај двата сектора. Ова претставува забавување на годишната динамика, како одраз на регулаторните промени, без чиј ефект вкупниот годишен кредитен раст изнесува 8,2%.
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ме мрзи да копам но пред доста време со години навака неколку пати имав пишано дека кога ќе влеземе во НАТО мби 10 ќе биде 4к. Денес не влеговме во Нато но официјално ќе влеземе многу скоро ... Месеци се во прашање индексот денес е 3.999,51 што се заокружува без децимали на 4к.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Vo stilot na transparentnosta na gospodinot @bosko007 :

Prodadeno MPT... ne deka ne vredi za ovie pari, vredi povekje, ama ednostavno imam nekoi drugi (ludi :cool: ) idei za prenamena na parite kade potencijalniot prinos bi bil nekolkukratno pogolem...

P.s. a da, I ovie marksistite od ministerstvo za finansii, neka cekaat danok na kapitalna dobivka, kje imaat za zemanje od mene 2028-ma vo Q3...:zloo:
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Vo stilot na transparentnosta na gospodinot @bosko007 :

Prodadeno MPT... ne deka ne vredi za ovie pari, vredi povekje, ama ednostavno imam nekoi drugi (ludi :cool: ) idei za prenamena na parite kade potencijalniot prinos bi bil nekolkukratno pogolem...

P.s. a da, I ovie marksistite od ministerstvo za finansii, neka cekaat danok na kapitalna dobivka, kje imaat za zemanje od mene 2028-ma vo Q3...:zloo:
Во име на транспарентоста сподели дел од твоите луди идеи....може и ние да се придружиме во инвестирањето... :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Во име на транспарентоста сподели дел од твоите луди идеи....може и ние да се придружиме во инвестирањето... :)
Следејќи го Декис мислам декс преферира грчка салата :) Очекувам окта, може усје не верувам жито лукс и повторен влез во стб ама нека си се изјасни сам
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Бреј ама убав берзански ден, сите тргувани акции до сега во зелено. :)

Да не сме го влегувале во унијата море јеј?!?
охи, ова расте због тројанскиот намештај на Златица по БИГ СИЗЕ мерка:cool:
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Коментари за извештајот на СТБ и мислење за моменталната цена да пише некој.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
И јас сум во селл моде, неодамна продадов 1/4 акциите од ТЕЛ, а во процес се и ТНБ и ГРНТ

Не знам уште колку ќе седам на МСЕ, ама берзата станува скапа, а процедурите, со даноците на дивиденда и капитална, све посложени, и тоа ме тера да си барам чаре на други места.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
421
Поени од реакции
509
 

Kajgana Shop

На врв Bottom