Македонска берза

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Dobro kako go razbirate ova

https://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=52813

Jas ko sto razbiram makedonski, otstapuvanje znaci imale dogovor i sega go nemaat

Ke bese ubavo da dobievme nekoe pogolemo objasnuvanje, zosto otstapile, ima li kompenzacija itn.

Mislam 54M eur ne se bas sitna para
ГД Гранит АД Скопје потпиша договор за отстапување на подизведувачките договори од

Конзорциумот Трансмет ДОО и Херинг ДД Широки Бријег за изведување на проектот

Автопат Кичево-Охрид .

Вредноста на неизвршените работи кои се предмет на отстапувањето изнесува 54.442.364 ЕУР.


Оваа како што го сваќам е дека конзорциумот ги отстапува своите договори на Гранит, не верувам дека Гранит отстапува на блокирана фирма која газдата не се знае дали ќе оди во затвори или не (нема да оди ама мош ќе стават некој да не и се смее цел свет).
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
ГД Гранит АД Скопје потпиша договор за отстапување на подизведувачките договори од

Конзорциумот Трансмет ДОО и Херинг ДД Широки Бријег за изведување на проектот

Автопат Кичево-Охрид .

Вредноста на неизвршените работи кои се предмет на отстапувањето изнесува 54.442.364 ЕУР.


Оваа како што го сваќам е дека конзорциумот ги отстапува своите договори на Гранит, не верувам дека Гранит отстапува на блокирана фирма која газдата не се знае дали ќе оди во затвори или не (нема да оди ама мош ќе стават некој да не и се смее цел свет).
Prav si

Skroz zaboraviv deka Transmet e taa firmata na Kocan

Bravo za Granit
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
@bosko007 preku koj broker ja napravi transakcijata? Ima li godisno odrzuvanje, provizii za polnomosnik? kazi pokonkretno.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
@bosko007 preku koj broker ja napravi transakcijata? Ima li godisno odrzuvanje, provizii za polnomosnik? kazi pokonkretno.
1. Трошоци за трансакција и брокерски провизии околу 1,2 - 1,7% . . . . зависи од сумата на влогот . . . . Зборувам за суми од 10.000+ еур ....
2. Провизии за годишно чување на акции 0,2%-0,5% годишно . . . .
Вкупно околу 2% годишно . . . . .
Ма уште сите се на почеток и сега сите учиме . . . Трошоците се различни од берза до берза... најефтини се поголемите комерцијални берзи . . . . Јас полека префрлам не се летам, и не мислам да префрлам повеќе од 30% портфолио . . . .
Јас што знам засега работат НЛБ, Шпаркасе и сега читам Комерцијална . . . .

Не сум тој, преку друг брокер реализирав . . .

Dobro kako go razbirate ova

https://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=52813

Jas ko sto razbiram makedonski, otstapuvanje znaci imale dogovor i sega go nemaat

Ke bese ubavo da dobievme nekoe pogolemo objasnuvanje, zosto otstapile, ima li kompenzacija itn.

Mislam 54M eur ne se bas sitna para
Гранит ја превзема работата на Трансмет и сега покрај нивната делница ќе ја работат и делницата на Трансмет на автопатот Кичево - Охрид што е одлично и значи дека Гранит има обезбедено работа за следните 3 години и тоа све нискоградба каде се најјаки . . . .
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
1. Трошоци за трансакција и брокерски провизии околу 1,2 - 1,7% . . . . зависи од сумата на влогот . . . . Зборувам за суми од 10.000+ еур ....
2. Провизии за годишно чување на акции 0,2%-0,5% годишно . . . .
Вкупно околу 2% годишно . . . . .
Ма уште сите се на почеток и сега сите учиме . . . Трошоците се различни од берза до берза... најефтини се поголемите комерцијални берзи . . . . Јас полека префрлам не се летам, и не мислам да префрлам повеќе од 30% портфолио . . . .
Јас што знам засега работат НЛБ, Шпаркасе и сега читам Комерцијална . . . .



Не сум тој, преку друг брокер реализирав . . .



Гранит ја превзема работата на Трансмет и сега покрај нивната делница ќе ја работат и делницата на Трансмет на автопатот Кичево - Охрид што е одлично и значи дека Гранит има обезбедено работа за следните 3 години и тоа све нискоградба каде се најјаки . . . .
Како 2% годишно, па првата провизија ја одма на почеток еднаш и после следна година плаќаш само 02,-0,5%?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Бошко, сигурно детално си анализирал, ама која е причината што европските банки се толку утепани? Економијата функционира релативно добро, завршија отписите од грчките обврзници... Која е причината за волку ниската нивна цена?
 
Член од
6 декември 2018
Мислења
14
Поени од реакции
7
Јас почнав да тргувам преку Шпаркасе брокер . Влегов во BABA, AMZN, TSLA и хеџирам со GLD (ETF). Трошоците ми се горе доле слични со тргување на МСЕ само плус е тој за чувањето на хв годишно што се наплаќа месечно.
Брокерски + Трансакциски за порамнување = 0,8% -1,5% по налог 3000 - 6500 ЕУР соодветно според големината на налогот.
За чување 500 ден месечно минимум или 0,5% годишно за портфолио до 50.000 еур
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Бошко, сигурно детално си анализирал, ама која е причината што европските банки се толку утепани? Економијата функционира релативно добро, завршија отписите од грчките обврзници... Која е причината за волку ниската нивна цена?
Не знам со сигурност, не сум ги прател како балканскиве банки . . . . Сега почнувам да анализирам, претходно само цена и финансиски параметри пратев . . .
Но мислам дека уште трансформацијата не е скроз завршена и доста споро оди, профитабилноста им е пониска отколку америчките . . . . Германските банки се очајни кај нив се одолжи трансформацијата, има многу негативни вести и праговите на тргување се спуштија.... Тоа на сите со пари им одговара зошто ризикот е помал на овие нивоа. Прво во гомна беа англиските банки, па шпанските, па италијанските и австријските... и сите релативно се извлекоа, а германските уште не. Најважно е што имаат freefloat многу висок, па така посериозните фондови многу брзо можат да ја спуштат . . . . . . Американците ја водат играта и во Европа, нивните фондови и тука се главни. BlackRock е влезен во сите позначајни европски банки и е најголем акционер во многу од нив . . . .
Јас мислам дека трансформацијата им е при крај и на германските банки и дека европските банки за 3 години ќе бидат повеќе од дупло поскапи, посебно германските и француските...

Приказната е слична како со СТБ . . .
Кога паѓаше СТБ (2008/09) луѓето ги фати паника, фондовите мораа да продаваат пошто зашто и цената без логика падна од 1100 денари на 120 денари . . . Тие што имаа мадиња како тебе си купија . . . . . Банката (СТБ) работеше скоро исто и тогаш и денес само оставаа повеќе резервации . . . Кога фондовите(стечај) распродадоа све цената почна да се крева . . . А кога обична раја ја откри СТБ се зголеми побарувачката и таа денес е најскапа банка во ЕВРОПА.... Не беше проблемот во работењето на СТБ туку во понудата на акции и перцепцијата на рајата... Знаеш дека имаше натписи на мојновац дека Грците со вреќи изнесуваат пари и затоа профитот бил мал :D:D, а всушност никој не знаеше што е акционерство. а комо ли да знаеше ФИ да прочита или да разбираше банкарско работење . . . . Сега се појавија експерти тогаш ни за лек ги немаше..
СТБ кога би имала freefloat 80% денес би била 500 денари, но она има freefloat 5% и може да стигне и до 3000 денари . . .

p.s.
Искрено во Societe Generale гледам слична приказна како со СТБ и мислам дека ќе ја извозам, но немора да значи . . . . не го знам тој пазар . . .
Но Дојче банк кога ќе се трансформира за 2,3 години сигурно оди пута 3 од денес . . . Ама кој има мадиња и време да чека :D:D:D:D...
Ова е мое размисливање за европските банки и далеку дека е вистина, а за СТБ е проверена вистина ;);) .
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Уф, кога само ќе ми текне каква совршена криза беше 2009-2013: на светската финансиска се надоврза европската економска и грчкиот крах. Берзата беше скроз утепана, цени бетон на дно, луѓе панично излегуваат, инвестициски фондови пропаѓаат и распродаваат... СТБ беше 130, ОХБ 900, а ТНБ 1.600... Абе сеа и облеката би си ја распродал само за да купам по тие цени.

Се плашам дека во текот на животот нема веќе да дочекаме таква криза. Ќе се присетуваме на неа со љубов и ќе ја раскажуваме на внуците додека не им се смачиме. Транзицијата на нашата генерација :)
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Јас почнав да тргувам преку Шпаркасе брокер . Влегов во BABA, AMZN, TSLA и хеџирам со GLD (ETF). Трошоците ми се горе доле слични со тргување на МСЕ само плус е тој за чувањето на хв годишно што се наплаќа месечно.
Брокерски + Трансакциски за порамнување = 0,8% -1,5% по налог 3000 - 6500 ЕУР соодветно според големината на налогот.
За чување 500 ден месечно минимум или 0,5% годишно за портфолио до 50.000 еур
Здраво на сите, нов сум во овој свет на акции и знам дека од неодамна можеме да купуваме интернационални акции. Каде има најмали провизии, шпаркасе, илирика..?
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Банките во СРМ функционираат фантастично, растат и депозитите и кредитите со одлично и стабилно темпо повеќе од година дена:
New Picture (1).png

П.С. Еуростандард лани работела со загуба од околу 6,5 милиони евра
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
421
Поени од реакции
509
Каква е тоа услуга "чување на акции"?
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Банките во СРМ функционираат фантастично, растат и депозитите и кредитите со одлично и стабилно темпо повеќе од година дена:
Прегледај го приврзокот 212855

П.С. Еуростандард лани работела со загуба од околу 6,5 милиони евра
Dzabe profesore, ovde nikoj ne go interesiraat nasite banki, site zaminaa na wall str :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom