Македонска берза

Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Sto se slucuva so granit koj delikventa saka sega da dokupi pa ja vlece akcijata so mali kolicini .Za edna nedela pominaa 2000 akcii i ja simnaa na 850 den ,koga se kacuvase edvaj dojde od 850 do 920 den so kolicina od 25000 akcii .Granit e vo momentot naj prosperitetna i naj produktivna akcija samo vo prviot kvatral od dobieni zdelki sto treba da se rabotat ima za zemanje 1000000000 eur ova e sramita .Berzava paga kako da sme izgubile datum koj uopste ne sme go ocekuvale.Nato vlegovme za eu golemo gajle bidejki immat moznost site da ne blokiraat po dvapati vo nedelata .Ova e bruka i za berzata i za drzavata.Bidejki ova ne se akcii samo voedno se i pari .
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Sto se slucuva so granit koj delikventa saka sega da dokupi pa ja vlece akcijata so mali kolicini .Za edna nedela pominaa 2000 akcii i ja simnaa na 850 den ,koga se kacuvase edvaj dojde od 850 do 920 den so kolicina od 25000 akcii .Granit e vo momentot naj prosperitetna i naj produktivna akcija samo vo prviot kvatral od dobieni zdelki sto treba da se rabotat ima za zemanje 1000000000 eur ova e sramita .Berzava paga kako da sme izgubile datum koj uopste ne sme go ocekuvale.Nato vlegovme za eu golemo gajle bidejki immat moznost site da ne blokiraat po dvapati vo nedelata .Ova e bruka i za berzata i za drzavata.Bidejki ova ne se akcii samo voedno se i pari .
Kako presmeta 1 M I L I J A R D A evra stvarno ne mi e jasno???Seti se deka pred 10 tina godini nekoi politikanti vetuvaa tolkava suma za preporod na cela drzava, pa toa imase i megjunarodni implikacii. Mnogu, mnogu pari se toa za Granit:несвест:
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Kako presmeta 1 M I L I J A R D A evra stvarno ne mi e jasno???Seti se deka pred 10 tina godini nekoi politikanti vetuvaa tolkava suma za preporod na cela drzava, pa toa imase i megjunarodni implikacii. Mnogu, mnogu pari se toa za Granit:несвест:
Nema potreba da dramatiziras toa e samo edna nula poveke
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Kolku i da vlecat nadole pikot e tuka nekade i nova moznost za dokupuvanje :)
Kako inache ke napravis dobivka ako nema vakvi periodi kaj sto ke si dokupis ?
Denes dobra zetva kaj MPT koj bi rekol deka mozes da kupis na 61500 ...KMB na 5200 pa duri i TTK na 1270 ????
Bitno e sto na cena 62000 pomina dobra kolicina 80 akcii MPT komercijalna 200 i pazi duri 700 akcii na TTK :)
Dobro e sto ima malku ovci i mislam deka lugevo pocnaa da svakaat deka i toa e del od prikaznata pa nema panika tuku samo poedinci !!!
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Можеби малце и ми е смешно кога читам еуфорични, навлекувачки, само-промовирачки постови како у 2007, а од друга страна пак доминантен форумски наратив што го диктираат искусни, цинични „мокри ќебиња“. Имајќи предвид дека светот и покрај секаквите ризици и негативности се' уште економски си гази, си мислам дека можеби овие првите еуфорични и подобро ќе поминат o_O
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Nema veke nitu navlekuvachi nitu euforicni ima samo cista realnost a taa spored faktor vo vid na prasanje mu ja pretstavija na Steriev i glasese zosto imame namalen broj na akcioneri vo godina koga imame istoriski rast na berzata ?
Odgovort na direktorot bese deka imalo pad na brojot na akcionerite zatoa sto se oslobodile od akciite i profitirale a mojot odgovor e sosema poinakov i glasi :
Golemite ribi gi jadat malite ribi i nema da se nasitat dur ne gi vladeat takanareceni nivni firmi t.e. so site sili ke se borat da se dokupat na poniski ceni !!!
Ja koristam sansata da ja pozdravam odlukata na vitaminka da spodeli nekoj dinar za mastiki ne e valjda vistina deka veruvate na 500.000 evra profit na cela firma ???? Koja e realnata vrednost na ovaa akcija i zosto nikoj ne ja kupuva ??? Izvini izgleda i sega navlekuvam na nea zatoa sto bi ja kupil na ovaa cena i znam deka koga i da e ke isplivaat gomnata na povrsina !!!
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.073
Поени од реакции
3.216
Nema veke nitu navlekuvachi nitu euforicni ima samo cista realnost a taa spored faktor vo vid na prasanje mu ja pretstavija na Steriev i glasese zosto imame namalen broj na akcioneri vo godina koga imame istoriski rast na berzata ?
Odgovort na direktorot bese deka imalo pad na brojot na akcionerite zatoa sto se oslobodile od akciite i profitirale a mojot odgovor e sosema poinakov i glasi :
Golemite ribi gi jadat malite ribi i nema da se nasitat dur ne gi vladeat takanareceni nivni firmi t.e. so site sili ke se borat da se dokupat na poniski ceni !!!
Ja koristam sansata da ja pozdravam odlukata na vitaminka da spodeli nekoj dinar za mastiki ne e valjda vistina deka veruvate na 500.000 evra profit na cela firma ???? Koja e realnata vrednost na ovaa akcija i zosto nikoj ne ja kupuva ??? Izvini izgleda i sega navlekuvam na nea zatoa sto bi ja kupil na ovaa cena i znam deka koga i da e ke isplivaat gomnata na povrsina !!!
Витаминка има кредити над милијарда денари или 114% од капиталот, ама не е пресметан Брилијант како што гледам, пола милион иде на камати, 700м вложувања ваљда имаат нешто поправки во Брилијант да ја зголемат продуктивноста (околу 400м ја купија, оние 300м се реалните вложувања)
кога ќе остане на 0 долгови, би требало да вади над 100м профит.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Витаминка има кредити над милијарда денари или 114% од капиталот, ама не е пресметан Брилијант како што гледам, пола милион иде на камати, 700м вложувања ваљда имаат нешто поправки во Брилијант да ја зголемат продуктивноста (околу 400м ја купија, оние 300м се реалните вложувања)
кога ќе остане на 0 долгови, би требало да вади над 100м профит.
Vitaminka ima eden problem: sopstvenickata struktura e nepovolna. Neodolivo potseka na PPIV ili PKB. I tuka mojot interes prestanuva
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.073
Поени од реакции
3.216
Vitaminka ima eden problem: sopstvenickata struktura e nepovolna. Neodolivo potseka na PPIV ili PKB. I tuka mojot interes prestanuva
Не би рекол дека е потешка, Витаминка редовно дава дивиденда 150-200 денари, ако да речеме имаш купено пред 10 години на поефтино ти носи некај 4% ќар, на пример Макпетрол кога дава дивиденда тоа е 2-3% од вредноста на акцијата,
проблемот е што не е ликвидна и не можеш да извадиш капитална добивка,
и нормално дека се се сведува на АЛК, РЕПЛ, КМБ, ОХБ, ТНБ, СТБ, ТТК, ТЕЛ, ГРНТ, МТУР, МПТ, дололку имаш вишок пари ТЕТЕ, УНИ, СБТ, ЕВРО (слична е со витаминка+поефтина), АДИН, ППИВ (ако начекаш за ефтино) за други мислам и не вреди да се замараш.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ja pa mislev najgolemi zagubi trpi budzetot od vrabotuvanje so dogovor na delo pola drzava e vrabotena na crno i uste tolku ima sto go zloupotrebuvaat ovoj nacin za izbegnuvanje na danocite ?

Kapitalnata dobivka e veke tret danok ako go vovedat na berzava i nema da donese tolku dobivka kolku sto ke ja napravat berzata neinteresna so odnosno na rizikot koj sto go ima ?
Danok na dobivka pa personalen danok i uste ovoj na kapitalna dobivka mu doaga kako zenska pominata tri pati od razlicni fraeri od isto drustvo t.e. mene mi lici kako kurva danok :)
Ubavo e da se reklamira socijalna politika ama uste poubavo bi bilo koga sekoj drzavnik bi ziveel kako obicen smrtnik !!!
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Fitch ne ocenija edno skalilo pogore... izgleda strancite pocnuvaat da ne sakaat... ;)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Fitch ne ocenija edno skalilo pogore... izgleda strancite pocnuvaat da ne sakaat... ;)
Epa ne raste tolku debt/GDP...plus i mislam deka i deficitot e nemalen. Ne e ni cudo koga kapitalni investicii ne se izveduvaat a se krevaat danoci plus i ima barem ovoj kvartal pogolem rast na BDP.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom