Македонска берза

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Што е со алкалоид ? Рекордна цена а едвај месец од пресек... Не дека имаат некоја мрсна дивиденда, ваше мислење ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Што е со алкалоид ? Рекордна цена а едвај месец од пресек... Не дека имаат некоја мрсна дивиденда, ваше мислење ?
Ништо посебно, мало меурче...може да оди и до 15-20.000 за година две.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Судејќи по валуациите и растот на добивката(минус овој квартал) и макроекономијата...груба проценка за мби 10 за 10 години е од 7000 до 15000 барем во еден момент.
Една битна работа пропуштате во наредните 10 години, а тоа е дека нема да остене млад човек во државата, со тоа нема раст на економијата.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Samo da ne zavrsite na sobranie kako bitkata na Belasica :D

Daj pred Aleksandar najdete se, moze ke ve fati maja :ROFLMAO:
Стварно бе, доста се јачаа дека ќе дојдат, а само двајца се најдовме :icon_mrgr: Како и да е, муабетот беше интересен и корисен, а дечкото е мал инвеститор со сите нишани.

Некаков мој заклучок од овие средби на тема ПКБ е дека пазарот испорачал доста вредност во минатите години, ама има уште толку, само треба да го смениме пристапот и кешот да го исцедиме од апашките газди. Активистичкото инвестирање веќе се има исплатено х2-3 во некои компании, а има уште десетина кадешто може да им донесе многу кеш на храбрите.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Granit ne ide cenata zaradi dividendata tuku za miljarda evra koi sto mora da odat na ivesticii vo infrastruktura t.e. idni biznisi !!!
Duri mislam deka avansno ke bide prefleno pari za da ima pogolema realizacija prikazana po kritikite od EU .
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Granit ne ide cenata zaradi dividendata tuku za miljarda evra koi sto mora da odat na ivesticii vo infrastruktura t.e. idni biznisi !!!
Duri mislam deka avansno ke bide prefleno pari za da ima pogolema realizacija prikazana po kritikite od EU .
Се оди нагоре и шуто и рогато...а оди поради што оди. Нека иде имам уште за продажба.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ona sto go pretpostavuvame site, eve go i na pismeno

https://www.granit.com.mk/wp-content/uploads/2019/05/5.1-Поединечен-извештај-од-Независен-Ревизор.pdf

Beleski 32&35: kredit od cca 300 M dens daden od KMB na GRNT.

Skoro pa identicna suma so onaa za kupuvanje akcii na KMB. Jaka shema nema sto[DOUBLEPOST=1558425594][/DOUBLEPOST]Voedno amortizacijata ja namalile taka sto gi dale pod NAEM objektite na Hotel Granit i Carwash, a dobivkata na drustvata ja prikazale kako prihod od naemnina. Kakva kreativnost, samo da ne se prikaze zaguba!

Ovaa godina gi smetaat pod svoja amortizacija, izgleda imaat pozitivni ocekuvanja.[DOUBLEPOST=1558425712][/DOUBLEPOST]Vredi da se iskomentira i nagradata sto si ja delat od nesto nad 400 K jura. Mashala!

Bi im pozavidele nekoi dobro situirani menadzeri od EU
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Стварно не ми е јасно кој купува стил па уште расте скоро секој ден по 2-3%
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Uste nesto od GRNT: se gleda od paricniot tek deka vo dobivkata duri 191M dens otpagjaat na otpis na rezervacija, sto, se rabira, ne e cash inflow. Zatoa i operativniot paricen tek im e mizerni 14M dens.

So drugi zborovi imale katastrofalna godina. Ja spasile smetkovodstveno, no paricniot tek ne laze. Ziva sreka sto imaa brdo cash ostanati od vremeto na “rezimot”. Oti “zivotot” zasega ne im prija :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Дали има налози за Прилепска?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
SE SMENI NAJNISKO E 5X43.500 I DO 45.000 TOTAL 30 PA 30 NA 45.000 .

Toa sto GRANIT zemal kredit od KMB samo ja potvrduva tezata deka veke ima dogovori za idni investicii so siguren priliv ;)
Ne za dzabe ide kako od alva KmB DENES!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom