Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ajde bez nervozi utre uste gore pa neli rekovme 4000 indeks do kraj na godina ?
Ja se plasam kolkubse dobri firmive moze da ne iznenadi ova do kraj na godina i pojako kako sto gledame narod sbati deka berz ane e tombola tuku realen sektor !!
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Не е фер да не се фермаат новите, сепак сите сме биле таму...

-Вкупна Провизија се движат од 1.75% па се до 0.45% за секоја киповна/продажна трансакција во зависност од брокерската куќа и секако од прометот. Што поголем промет така паѓа процентот секој милион помалку паѓа %...

- банкиве имаат брокерски оддели а имате и приватни - никој нема да ве насочи купу ова наместо тоа па затоа главен фактор да ви биде што пониска провизија, како и флексибилност на брокерите да правите налози со емаил или по тел па во иднина можеби и етрадер.

- етрадерот е топ бидејки гледаш истото што и брокерот и гледаш колки се налози има и куповни и продажни за било која фирма, ако го немаш треба да го прашуваш брокерот нон стоп. Мегутоа ако не трејдаш често не ти треба. Се плаќа од 600 до 900ден месечно зависи од која куќа ќе земеш...

Ова беше се лесниот дел...

Анализа на фирмите, билансите, трендот и како би се движело понатака е прашање за микион долари ... и треба доста да се чита и да се прати економската ситуација на фирмата и на земјата... не секогаш е вака зелено...

Ако има уште прашања слободно... форумов е за тоа. И секако страна 1 и читај навака да видоте скокови и падови...



И мене ме интересира истото, не сум почетник, пишете ве молам повеќе инфо за процедурата. Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Не е фер да не се фермаат новите, сепак сите сме биле таму...

- етрадерот е топ бидејки гледаш истото што и брокерот и гледаш колки се налози има и куповни и продажни за било која фирма, ако го немаш треба да го прашуваш брокерот нон стоп. Мегутоа ако не трејдаш често не ти треба. Се плаќа од 600 до 900ден месечно зависи од која куќа ќе земеш...
Благодарам, оној поназад што одговори за работиве, ќе се шине ако пише 3-4 збора ама ај... Се распрашав кај моиве брокери, инаку може од скоро се решив да потпрашувам во темава, ама ја читам веќе 2-3 години. Поздрав


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Јас сакам утре да одам во Фершпед Брокер да купам нешто акции. Не сум тргувала од 2006-07....еве пратам некои трендови и мислам дека ќе потрае зелени талас. Она што ме интересира е мислење, во кој сектор мислите дека е паметно да се инвестира? Банкарски, металургија, градежништво, нафтен...?
Поздрав
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас сакам утре да одам во Фершпед Брокер да купам нешто акции. Не сум тргувала од 2006-07....еве пратам некои трендови и мислам дека ќе потрае зелени талас. Она што ме интересира е мислење, во кој сектор мислите дека е паметно да се инвестира? Банкарски, металургија, градежништво, нафтен...?
Поздрав
Мои фаворити:
1. Градежништво заради Нато, очекувам благ раст на цените на становите. Но и воопшто раст на овој сектор заради инвестиции во инфраструктурата.
2. Банките прават одлични (историски) профити и делат мрсни дивиденди.
3. Нафтен ако мислиш на Макпетрол и Окта и двете имаат по еден џокер (поврзување на окта со нафтоводот кон Солун и евентуална продажба на Гама од макпетеол кон државата)

Интересен беше Телекомот во понеделникот ако не се лажам растеше 7% со промет од 2 илјади евра. Веројатно никој не сакал да продава по таа цена.
Јас чекам биланси за 3 квартал а КБМ овој пат реши прва да ги отвори картите. Претпоставувам има со што да се пофали :)
 
Последно уредено:

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Мои фаворити:
1. Градежништво заради Нато, очекувам благ раст на цените на становите. Но и воопшто раст на овој сектор заради инвестиции во инфраструктурата.
2. Банките прават одлични (историски) профити и делат мрсни дивиденди.
3. Нафтен ако мислиш на Макпетрол и Окта и двете имаат по еден џокер (поврзување на окта со нафтоводот кон Солун и евентуална продажба на Гама од макпетеол кон државата)

Интересен веше Телекомот во понеделникот ако не се лажам растеше 7% со промет од 2 илјади евра. Веројатно никој не сакал да продава по таа цена.
Јас чекам биланси за 3 квартал а КБМ овој пат реши прва да ги отвори картите. Претпоставувам има со што да се пофали :)
Да мислам на ОКТА и Макпетрол, има многу проекти кои се поврзани баш со вакви нафтени активности во МК кои треба да се остварат во блиска иднина.... Банките се редовни топ профитери само што не им ги пратам билансите по квартали. Од искусен брокер еве споделувам дека ме советува да инвестирам баш во банкарски сектор, со посебен акцент на Охридска Банка (наводно се спремни да ги купат Шпаркасе). Се мислам за Гранит, но ги следам и гледам дека имаат топло ладно. Комерцијална банка можеби држи некој најубав благ и константен пораст во изминатава година....
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.759
eTrader основната верзија е бесплатна во еурохаус, а ако сакаш да гледаш длабочина треба да си доплатиш. Супер алатка е етрејдер поготово откако ја умреа страната на мсе не сум ја отворил, само на етрејдер си пратам. Во листа ќе си ги додадеш тие што те интересираат и не мора да губиш време на другите. Многу е прегледно за статистика и анализа на портфолиото, во реално време ти пресметува реализирана/нереализирана добивка, со провизија, без провизија и сл. Не сум поставувал налози преку етрејдер пошто поедноставно ми е да му се јавам на брокерот и да му кажам што сакам дур си гледам пред мене на пц.
Брокерите се супер, претходно ми беше александар ама отишол во комерцијална, сега има некој сашо и тој личи супер немам замерки.

Што мислите за кмб? Имам кеш на сметка ама немам идеја што да купам многу ми се дигнаа цените. На кратко рок може да се купи, па би ја продавал на 6100+, чисто за да не ми седат парите на суво. Приходите од редовното работење им одат надоле, па ме плаши дека за скоро време ќе се враќаат назад на 3000.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Од целава сапунска опера може да претпоставиме кој купувал на „црниот петок“: новата коалиција Вице Заев - Сашо Мијалков. Што ти е инсајд инфо!

Интересно е што бате Сашо има капитал во скоро сите фирми на другар му Орце, значи ЗПКО СБТ и БЕСТ. Барем така тврди Николоски. Овие фирми до сега беа на црна листа од новата ни власт. Се прашувам како ќе биде од сега? Особено е битно кај ЗПКО, која без владините субвенции нема перспектива, а е задолжена до гуша. Ништо подобро не е ни кај БЕСТ. А кредитите најверојатно им се од СБТ :confused:
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
#samurai#
Jas licno sum vo NLB, 0.9% provizijata i kontaktiram so Filip ili Kire, odlicni luge i super sorabotka do sega. Imas besplaten e-trader, bez gledanje na dlabocina na nalozi no so doplata mozes i toa. Dokolku ti trebat nekoj drugi info poveli i vo poraka ke ti objasnam
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.191
Поени од реакции
4.019
Дали падот на Американската берза и другите светски берзи вчера влијаат на денешниот минус кај нас на МБИ , баш сега бидна криза на Вол Стрит бива ли да сме толку големи малери ..
Во нормална состојба МБИ денес требаше да оди + 3 %
 
Член од
27 јули 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
Од целава сапунска опера може да претпоставиме кој купувал на „црниот петок“: новата коалиција Вице Заев - Сашо Мијалков. Што ти е инсајд инфо!

Интересно е што бате Сашо има капитал во скоро сите фирми на другар му Орце, значи ЗПКО СБТ и БЕСТ. Барем така тврди Николоски. Овие фирми до сега беа на црна листа од новата ни власт. Се прашувам како ќе биде од сега? Особено е битно кај ЗПКО, која без владините субвенции нема перспектива, а е задолжена до гуша. Ништо подобро не е ни кај БЕСТ. А кредитите најверојатно им се од СБТ :confused:
Од сега па вероватно нагоре,барем за Стопанска Битола и Зик
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.121
Поени од реакции
8.909
Некој ме праша зошто сум излегол комплет од ОКТА, ама немав време да одговорам. Во меѓувреме, одговорот си стигна самиот. :D

Кај се видело и чуло акција да варира од 4900 на 4200 за само 2 недели? скоро 20%! А зошто е така? Затоа што се работи за шпекулативна акција која е невозможно објективно да се валуира.

Точно дека има 30М евра кеш. АМА, кој гарантира дека нема да бидат наменети за зголемување на побарувања, позајмица, трансфер на цени, и сл. Со други зборови, дека нема да бидат изнесени на креативен начин. Самото тоа што не се подели ни 1/18 на дивиденда покажува како се третирани малите акционери.

Згодна акција за дневно трејдање. Никако за бај и холд
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Здраво некој што користи НЛБ мКлик да ми покаже како да испратам пати на сметката за тргување ?
поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom