Македонска берза

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Aj bas da vidam sega kako ovie spekulanti ke gi odrzat cenite na akciite ,grafikonot za promet deneska zalepen za dnoto na tabelata.Neka sfatat vise deka ne mozes da krevas cena so kupeni 14 .20 ,35 akcii kako sto bese slucaj porano soTNB. a sega so ALK i drugi.Akosakas da krenes cena treba da platis poveke,ama tie znaat deka sekako nekoj ke nasedne.Napr. utre ke ponudam 6000 za TNB. ama ke kupam 10 akcii ike se nadevam deka za 5 dena ke prodadam 50 akcii za 6000.den.NEMA SMISOL
Можеби е покрупна сликата од ова! Не дека не си во право за такви шпекулативни дејства, се случувале и ќе се случуваат во иднина. Ама растот кај нас сега ми делува малку поУПОРЕН од претходно а и по сите анализи од кризата наваму сите берзи ги дуплираа со раст од најниските точки во 2008-09 кај нас дното беше 1600 сега е нешто над 1800 така да има реален простор за раст... Ама ќе видиме не би биле тоа што сме ако најчесто не сме исклучок од секое правило =)
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
На повидок тешки денови за текстилната индустрија

Испраќањето на неплатен одмор на вработените од „Тетекс“ - Тетово е знак дека нешто не е како што треба во текстилната индустрија на земјава и аларм кој треба да ја поттикне државата да преземе активности за надминување на дел од проблемите со кои се соочува оваа индустрија и да изнајдат можности за нејзино стимулирање и развој, вели извршната директорка на Текстилната трговска асоцијација, Наташа Сивовска.

http://plusinfo.mk/vest/1321/na-povidok-teshki-denovi-za-tekstilnata-industrija
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: SF

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Ако може некој да ме информира што ми е потребно за да станам лиценциран брокер?
Сите детали, аплицирање, пари за курсот итн.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Член од
25 октомври 2014
Мислења
50
Поени од реакции
46
Дали некој може да ми објасни како да купам акции од странска копманија? Знам дека е нелегално за македонските државјани да поседуваат акции во странска компанија, ме интересира нелегалниот начин. Можеби е објаснето некаде на темава, но се работи за преку 170 страни.

Инаку, компанијата од која сакам да купам акции е лоцирана во Канада.
 
Y

yob

Гостин
Bugarski pasos, dogovor so brokerska kuka koja ke gi drzi akciite vo tvoe ime, gi kupuva stranski drzavjanin pa ti gi prefrla so notarski dogovor itn.
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
79
Поени од реакции
27

До сега МБИ10 многу блиску го следеше SBITOP. Што мислите, дали растот на SBITOP во последнава година може да се земе како показател дека работите ќе тргнат на подобро и во Македонија?
Да си одговорам на прашањето: - Изгледа да. :)
 
I

izotop

Гостин
Можеби е покрупна сликата од ова! Не дека не си во право за такви шпекулативни дејства, се случувале и ќе се случуваат во иднина. Ама растот кај нас сега ми делува малку поУПОРЕН од претходно а и по сите анализи од кризата наваму сите берзи ги дуплираа со раст од најниските точки во 2008-09 кај нас дното беше 1600 сега е нешто над 1800 така да има реален простор за раст... Ама ќе видиме не би биле тоа што сме ако најчесто не сме исклучок од секое правило =)
Ми се чини дека растот во светот се должи на хај тк фирмите поточно ИТ делот. Тоа е сектор во подем. А индексот тука би рекол дека си е тамам во корелација со бројот на хај тек фирми. и ќе расте баш во корелација со тоа Него не знам ИТ секторот што чека, тоа е сектор во подем, зошто нема ИТ фирми на берза е многу чудно. Мислам чудно е и зошто нема начин обичните луѓе со ситна заштеда да ја вложат во ИТ фирми кои даваат голем ќар. o_O Не мора да е преку берза, има и други начини.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Националната банка на Грција уверува: Недостигот на капитал што го откри стрес тестот е веќе надоместен!

Заедно со други 129 банки во Европа, НБГ учествуваше во ЕУ стрес тестот, воден од страна на ЕЦБ во соработка со Банката на Грција, за делот на системски важни банки од Грција. Оценувањето, кое започна во ноември 2013г. и траеше 12 месеци, овозможува воспоставување на системот за банкарска супервизија на Европско ниво (SSM – Single Supervisory Mechanism) и е препознаен како важен чекор кон поголема транспарентност во европскиот банкарски систем, информираат денеска од банката.

http://faktor.mk/archives/129193
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Imate li nekakov korisen komentar za bilansot na KMB? Mi izgledea deka poleka izleguva od debeliot minus iako sepak e vo zaguba i toa e fakt.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Imate li nekakov korisen komentar za bilansot na KMB? Mi izgledea deka poleka izleguva od debeliot minus iako sepak e vo zaguba i toa e fakt.
pozitivno e za mene sto se namaluvat nefunkcionalnite krediti no seuste se na visoko nivo. Ovaa godina mislam deka ke ja zavrsat so dobivka okolu 100mil den.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
KMB go gubi ovaa koe sto gi pravese najdobri...banka na najgolem del od graganite.Agresivnata politika na STB,TNB i pomalite banki pocna da gi prezemaat graganite od KMB
 

Kajgana Shop

На врв Bottom