Македонска берза

По добивањето датум за преговори:

 • МБИ10 ќе порасне најмалку за 20%

  Гласови: 7 14,6%
 • Ќе порасне до кај 10%

  Гласови: 13 27,1%
 • Акците кои ги имам во портфолио ќе пораснат најмалку за 20%

  Гласови: 5 10,4%
 • Нема да добиеме датум

  Гласови: 18 37,5%
 • Јас немам акции, јас сум од Пехчево

  Гласови: 5 10,4%

 • Вкупно гласачи
  48
Член од
12 март 2009
Мислења
11.652
Поени од реакции
5.489
Ај да напишам нешто кратко:

Не знам дали сфаќаме/сфаќате дека ова претстојното собрание на ПКБ не е само битка помеѓу 65 акционери и Слободан Кутревски.

Не знам дали сфаќате дека таа наша неактивност и неодење лани на собрание доведе од ланските под 20% до денешните 80% од нето добивката што Слободан сака да си ја исплати сам на себе.

Не знам дали сфаќате дека ако оваа одлука помине ништо не го спречува утре Самарџиовски или Доне, Андреја... тие 80% или 100% од добивката да си ја исплатат преку бонус?

Не знам дали сфаќате дека ако вакви одлуки поминуваат тогаш акционерството нема никаква смисла во Македонија. Нема зошто да постојат АД, нека бидат сите ДООЕЛ. И нема никаква смисла од постоење на КХВ, Македонска Берза ако немаат ингеренции да спречат вакви одлуки.

Не знам дали сфаќате дека ако поминат вакви одлуки и се применуваат вакви практитки дека тоа ќе спречи влез на нови инвеститори во компаниите кои котираат на Македонска Берза (домашни или странски)?
така е, ама болката е во законот за Трговски друштва, кој му дава апсолутна слобода во трошење на добивката на менаџерскиот тим кој има 51% ГЛАСОВИ, не личен капитал....

а 101 пат ќе потсетам на англиската ТВ серија од пред 5-6 години, за фудбалски клуб АД друштво, каде газдата имаше 95% од акциите...
Имаше во една од епизодите, газдата беше уценет од гангстери и му бараа 50,000& вои кеш... немаше толку во кеш, па даде налог како менаџер на друга лична островска фирма да му напраи консултански услуги од 50,000&...
Утредента му доваѓа полицајски инспектор и му кажува, ти СИ сопственик на 95% од акциите, АМА не си на 100% !!!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
449
Поени од реакции
174
Kaj nas cela drzava gaki trese od malcinstvo vo toa e ironijata :)
Prevzemanje vidovme deka kaj nas nema da moze da ima togas KHV imaat ingerencii ?
Mu se smrzna gazot na MPT koga mu izvadija ponuda duplo povisoka odma KHV imase ingerencii isti kako onaa na NBRM za namerata na OTE ?
Mislam deka cela vlada padna kako se ponudi prevzemanje na MPT ama zatoa koga ke podlei dividenda od 1300 denari se sitat site tvoi komshii koi sto ti kazuvaa deka e rizicen biznis berza :)
Gomno karakter e nova kategorija na demokratskite sili !!!
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.714
Поени од реакции
10.179
Ako prodadam akcii pred 31 Dekemvri 2019 nema da platam danok na kapitalna dobivka, taka?
Треба да продадеш најкасно неколку дена пред крај на годинава за парите да ти легнат до 31ви Декември.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.652
Поени од реакции
5.489
Kaj nas cela drzava gaki trese od malcinstvo vo toa e ironijata :)
Prevzemanje vidovme deka kaj nas nema da moze da ima togas KHV imaat ingerencii ?
Mu se smrzna gazot na MPT koga mu izvadija ponuda duplo povisoka odma KHV imase ingerencii isti kako onaa na NBRM za namerata na OTE ?
Mislam deka cela vlada padna kako se ponudi prevzemanje na MPT ama zatoa koga ke podlei dividenda od 1300 denari se sitat site tvoi komshii koi sto ti kazuvaa deka e rizicen biznis berza :)
Gomno karakter e nova kategorija na demokratskite sili !!!
од секогаш малите акционери имале третман на колатерална штета... само во почетокот, некаде до 2004 беше супер, по тоа почна со ујдурмите, прво имаше Блокови на Хари, па мангупски работи со превземање на мислам ГП Пелагонија а мислам и со Маврово...
.. а имаше и други заебанции, правокатори заебаа луѓе да не ги дадат акциите на отворен повик при превземање на Охридска банка...
.. а за неофициалните издавачи да не кажувам, таму е тотално беззаконие, како да се коцкаш во некој ќумез.....
а самата држава исто се однесува криминално, 2006 забрани изврашувања во Охис демек биле доминантни сопственици.. а пази сега, уочи избори 2014, ги излажаа стечајците, со нов закон, ама кога поминаа избори измисли дека Охис НЕ БИЛ на државата 2006...
Пред 2 -3 години направија и експресен стечај на Охис, а кој до кратко пред стечајот беше на Официална листа !!!
Луѓе кој уште ги чуваа акциите, воглавном работници, избркани 2006, останаа без ништо, а тие работници што седеа до Стечајот еве сега им дадоа заостанати плати, од некој пари што се добиени со накнадни продажби на имот на Охис...
а акционерите ништо, иако тие по закони имаат право на пари од стечајна маса...
Лошото е што молчи правната фела , за сите АД друштва би требало да има контрола исто како за јавни набавки, инаку никој нема да прикажува добивка, се ќе се праи нула на нула, со благослов од партија на власт, посебно за донации во изборен период...
Зошто никогаш никој не ја покренал оваа работа, да се преиспита законот за Трговски АД друштва?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
144
Поени од реакции
268
Пошто се молчело за овие малверзации во 2004. и 2006, затоа ни се случуваат и сега. Треба да нагазиме да се расчистат сегашниве малверзации за вакви работи да не се повторуваат и во 2032!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.151
Поени од реакции
1.392
од секогаш малите акционери имале третман на колатерална штета... само во почетокот, некаде до 2004 беше супер, по тоа почна со ујдурмите, прво имаше Блокови на Хари, па мангупски работи со превземање на мислам ГП Пелагонија а мислам и со Маврово...
.. а имаше и други заебанции, правокатори заебаа луѓе да не ги дадат акциите на отворен повик при превземање на Охридска банка...
.. а за неофициалните издавачи да не кажувам, таму е тотално беззаконие, како да се коцкаш во некој ќумез.....
а самата држава исто се однесува криминално, 2006 забрани изврашувања во Охис демек биле доминантни сопственици.. а пази сега, уочи избори 2014, ги излажаа стечајците, со нов закон, ама кога поминаа избори измисли дека Охис НЕ БИЛ на државата 2006...
Пред 2 -3 години направија и експресен стечај на Охис, а кој до кратко пред стечајот беше на Официална листа !!!
Луѓе кој уште ги чуваа акциите, воглавном работници, избркани 2006, останаа без ништо, а тие работници што седеа до Стечајот еве сега им дадоа заостанати плати, од некој пари што се добиени со накнадни продажби на имот на Охис...
а акционерите ништо, иако тие по закони имаат право на пари од стечајна маса...
Лошото е што молчи правната фела , за сите АД друштва би требало да има контрола исто како за јавни набавки, инаку никој нема да прикажува добивка, се ќе се праи нула на нула, со благослов од партија на власт, посебно за донации во изборен период...
Зошто никогаш никој не ја покренал оваа работа, да се преиспита законот за Трговски АД друштва?
Јас баш гледав извештаи на Охис кога котираше на МСЕ, сметководствено имаше негативен капитал. И некој купил акции во фирма со негативен капитал и таа отишла во стечај и добил ...имале и среќа работниците што добиле задоцнети плати зошто тоа се негарантирани побарувања. Најсреќни најверојатно биле банките ако имала Охис долгови зошто тие се гарантирани најчесто со хипотека.
Ова е речиси секогаш правило во стечај...да си знаеш ако некогаш си доверител, кредитор или акционер во фирма што е во или пред стечај.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.652
Поени од реакции
5.489
Јас баш гледав извештаи на Охис кога котираше на МСЕ, сметководствено имаше негативен капитал. И некој купил акции во фирма со негативен капитал и таа отишла во стечај и добил ...имале и среќа работниците што добиле задоцнети плати зошто тоа се негарантирани побарувања. Најсреќни најверојатно биле банките ако имала Охис долгови зошто тие се гарантирани најчесто со хипотека.
Ова е речиси секогаш правило во стечај...да си знаеш ако некогаш си доверител, кредитор или акционер во фирма што е во или пред стечај.
не е баш така...2006 тужеа луѓе, добија, извршителот заплени објект под хипотека, се умеша државата и го поништи извршувањето !!... демек државата била најголем доверител :confused: ...
.. а 2014 државата ги излажа стечајците од 2006 пред избори, по избори ги откачија демек Охис не бил државен 2006... бадијала носеа лугето документи од централен регистер, управен суд ги одби, АВРМ работела по список на фирми од владата, демек требало владата да се тужи, не АВРМ..
.. а сега скоро , може година, земаа пари последните работници, од некој прилив во стечајна маса, а стечајот завршен, 2015, дузини доверители неисплатени...
б.т.в., летоска лани еден кажуваше како наплатил пред стечајот извршување, сопругата негова адвокат, ја открила тајната сметка преку која работел Охис и му ја дал на извршителот кој си раноти по шаблон и става налог на блокирана сметка...
Се ова ти го пишувам дека Државата толерира незаконско работење, дури го толерираше Охис на официелна листа на МСЕ, а за други фирмо господ знае што се праи... па ете ти почнаа слични работи и со ЗПК а на официална листа е...
После избегале странските акционери...
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
250
Поени од реакции
184
Реализиран налог е ова? Блок трансакција?
Реализиран е. Она "R" се однесува на типот на трансакцијата. Блок трансакциите имаат ознака "B". Не го познавам доволно е-традеров за да можам да ти потврдам или демантирам....
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.124
Поени од реакции
7.776
Интересно, јас гледав во преглед на блок трансакции и таму го нема ова.

Според мене оваа цена е висока за тековните перформанси на компанијата ама ок. Веројатно некој што купува акции за 1м евра има посериозна анализа.
 
На врв Bottom