Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Овие од ВФП фонд менаџмент на цирка 12 милиони евра под управување во фондот Премиум инвест наплатиле 550.000 евра приходи. Баш би сакал да знам кои се тие идиоти што купиле удели и очекуваат да заработат плаќајќи им годишно 4,5% провизија:pos:

П.С. По четири години постоење на фондот, инвестициската единица на 31.12.2018. била 101 денар. Менаџерите си лапнале 18%, а газдите цели 1% :tapp:

Untitled.png
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Posto sum prozvan da objasnam ?
Tendo izvini ama ne zboram deka stb ke ide na 600 tuku kupuvam na 980 ma kolku i da ti ne kupuvas na ovie ceni !!!
Umre toa vreme koe sto go imase na berzava i togas kako i denes si se somneval vo vrednosta na akcijata pa si pogresil .Ednostavno vrednosta si doaga na svoja vrata kolku i da ne ti se dopaga a ako imas merak da plukas po mene bas mi e merak valjda si me cital nanazad pa si sogledal deka se sto e napisano bilo so dobra namwra a ne navlekuvanje !!
Aram para e ako navlekuvas za da kupis isto onaka kako sto provociras za da prodades !!!
P.s. Tendo ako imas akcii od STB na 600 pisi u inbox da se dogovorime pa ako treba neka izgorat neka idat i na 200 :) :)
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
:) А кај ти е знаменосецот ТНБ?
Како сум можел а да не ја ставам ТНБ? :) Ја имав искоментирано во посебен пост ама фала на сугестија, ќе дополнам. Видиш кога позитивно придонесува заедницата :)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Posto sum prozvan da objasnam ?
Tendo izvini ama ne zboram deka stb ke ide na 600 tuku kupuvam na 980 ma kolku i da ti ne kupuvas na ovie ceni !!!
Umre toa vreme koe sto go imase na berzava i togas kako i denes si se somneval vo vrednosta na akcijata pa si pogresil .Ednostavno vrednosta si doaga na svoja vrata kolku i da ne ti se dopaga a ako imas merak da plukas po mene bas mi e merak valjda si me cital nanazad pa si sogledal deka se sto e napisano bilo so dobra namwra a ne navlekuvanje !!
Aram para e ako navlekuvas za da kupis isto onaka kako sto provociras za da prodades !!!
P.s. Tendo ako imas akcii od STB na 600 pisi u inbox da se dogovorime pa ako treba neka izgorat neka idat i na 200 :) :)
Имај ти добра намера @Mandrac. Ете и јас имам добра намера па во твој стил пишувам дека МБИ10 ќе дојде до 12.000 денари. Се надевам дека не ти смета.

Супер си е STB. Јас напишав само компарација. А ти слободно можеш да купиш на пазар колку ти душа сака. Слободно купувај и на 980 и на 1020 и на 1100.
Но ете некои купуваа и на 1.250 и на 1.300 денари, па и тогаш пишував дека цената на акцијата е ужасно скапа. Во тоа време бев и обвинет дека премногу користам несоодветни придавки. Јас сум презедоволен од профитот што го имам направено од STB, и засега не планирам да влезам, дури и на цена од 750. Но ќе го задржам правото да си коментирам на форумот, бидејќи тоа е и основната негова цел.

А и премногу сте приврзувате со акцииите. Ако некој напише дека одредена акција е скапа во однос на другите, некако се чуствувате како лично да ве навредил.

Така да можеш да си навиваш тука колку сакаш, и по 5-6 коментари на ден со иста содржина да пишуваш, кои скоро никогаш не се поткрепени со некој аргумент, а пазарот ќе си каже која акција колку вреди независно од моите или од твоите пишувања на форумот.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Многу луѓе мотивирани од ниските камати на депозити во банките решија да вложат во берза, износот на фондовите кои вложуваат се зголемува, дел од фирмите поради стагнација на бизнисот вложуваат во берзата...На ограничен број на акции кои флуктуираат (најголем дел се на директори, фондови, инертни луѓе кои не продаваат) предизвикува цените да се подигаат и акциите да бидат преценети. Искрено без нови емисии на акции на квалитетни фирми или зголемување на понудата од фирми кои ќе котираат на берза и имаат слободни акции за тргување не гледам квалитетна понуда доколку во моментов решам да инвестирам неколку стотини илјади евра...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Alkaloid drzi cena, ovaa akcija e posebna vo mk, site ja smetaat ko u sti dobra e ama batali, ili im e preskapa ili im e zicerska so mal potencijal za rast i sl. A ona im prkosi so godini i i cekor po cekor odi se pogore i i pogore...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Може ли некој да ми ја објасни еуфоријата за ТТК.

Добивката ја зголемуваат во едноцифрен процент, а само за една година акцијата порасна за повеќе од 40 процени.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Мислам дека веќе нема ефтини и потцентати акции на МСЕ од ликвидните. Но има од неликвидните. Иако нема од ликвидните потценети не значи дека нема цените да растат можно е да одат акциите на доста преценето ниво. Обично од потценето одат на „реално“ па на преценето па повторно така. Има такви циклуси многу често, но не е правило ништо на берза. Така да не би ме изнедадило МБИ да оди и на 6-7000 ако фати еуфорија и се оди на системот грејтер фул. Јас бев 100% ин ама пополека продавам и планирам да се селам во странски средства.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
164
Se e relativno...... Cenite se OK so uste eden mal rast I so REALNI dobri I vidlivi ekonomski parametri sto MORA da se isporacaat slednive 6 meseci I da se ovozmozi vlez na stranski investitori I fondovi..... Ako otsustvuva toa onda tuka ke se zacementirame za sledni 2-3 godini....posto ke sledi Politicka nestabilnost izbori lutanje uste pogolem nepotizam odsustvo na pravna drzava..... Wil see.... Tajmingov otkucava brzo.... :)
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Se e relativno...... Cenite se OK so uste eden mal rast I so REALNI dobri I vidlivi ekonomski parametri sto MORA da se isporacaat slednive 6 meseci I da se ovozmozi vlez na stranski investitori I fondovi..... Ako otsustvuva toa onda tuka ke se zacementirame za sledni 2-3 godini....posto ke sledi Politicka nestabilnost izbori lutanje uste pogolem nepotizam odsustvo na pravna drzava..... Wil see.... Tajmingov otkucava brzo.... :)
Да да...ќе дојдат странските инвеститори и фондови и ќе платат 2-3 пати повеќе од книговодствената вредност на акциите (зошто сега скоро сите се 20-50% преценети). Тие нафта пијат и поради прекрасното судство и економија која владее во нашата држава ќе ги преплатат акциите....Искрено мислам и Заев не верува баш во ова оти ако веруваше ќе ги ставеше неговите фирми по берза
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Granit e zverot koj sto e na tapet denovive !!! Da zivee Granit I vasite glupi prikazni otide ovoj zverov na 1000ka sledna nedela a kaj I da e ke ima objava za pocetok na klinikata .
Ovaka od oko mislam deka se favorite GRANIT ...BETON iiiiiiii Beton stip (prevzemena ) :)
Osoben pozdrav do TENDO posto nemam fakti ama oset imam ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom