Македонска берза

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
^
Претпоставувам дека ова ослободување ќе биде дел од балансот за вториот квартал на КМБ?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Se slagam...
Sekoj ima razlicno tolkuvanje - mene mi nalikuva na nato situacijata sto ja imavme vo 2009 rastot...Megjutoa e TOP prilika za dobra zarabotka - jas vekje napraviv izlezna strategija samo da se doblizat do mojte brojki :misticen:
со таа разлика што тогаш играчите знае дека нема да влеземе во нато а пак направија во време на најголема економска криза МБИ 10 околу 4к или 3,9 нешто така. Е сега ако влеземе во нато очекувам МБИ 10 околу 5к до 6к. За некого можеби оптимистички ама ќе видите =)[DOUBLEPOST=1500708652][/DOUBLEPOST]
Se zivo se iznakupuva i sto treba i sto ne treba samo KMB uste stoi kako sirace :) Da bea brokerive skoluvani ke gi sovetuvaa da kupat tuka posto ovaa banka e kako depozitar na biznis zaednicata i cel imot vo drzavava e kaj nea pod hipoteka :) Skopski saem samo ke donese 10 miliona godinava a ako site firmi idat nagore najverojatno i biznisov procvetal pa ke nema na sto da place menadzmentot i da se vadi deka biznisot go kreditirale samo oni !!!
Заради одлуката да не даваат дивиденда на што претходеше неколку годишно намалување на дивидендата. Гранит, Алкалоид и порано Комерцијална (тука и телеком можеше да се додаде ) важеа за акции што се најликвидни (брзо се продаваат-купуваат) и делат солидна редовна дивиденда.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
на жиле не му се плаќаат 7000 за акција има купува ама тешко дишо се качува, па ке мора да мучка наредниот предлог за дивиденда . Исто и Хари кога сака си прави што сака излага документарна емисија за мучканиците негови нрбм кјути обвинтелство го крие предлогот за обвинение, него кога го прашавме на собрание што ке каже за обвинувањата на КОД знаете што рече ЈАС Македонски ТВ програми негледам( Во Битола вакви сељци по опинци што облекле кондури Бричовите ги викаат. Значи ни перде ни срам да си у друга држава да земеш гомњива цевка и ние збориме за Македонска Берза каде се проблемите, семинари во охрид специјални конференции, а женаму на тој истиот што ги држи семинарите на Хари у манџата му помага. Неговата банка само нема срека со пласманите за кредити другиве банки на марс работаташто немаат проблеми.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Сега го гледам каталогот за продажба на недвижен имот на комерцијална банка и искрено ми бодат неколку капитални објекти што носат поголеми пари. Има многу со по 20-30м денари ама има барем 4-5 кои се отприлика од 3 до 3,5 милиони евра ( има и катна гаража во Скопје, не знам која е?) Поентата ми е, со неколку вакви продажби може драстично да се промени состојбата на билансот на успех. Иако вакви големи објекти потешко се продаваат.
Оваа како мое мислење дека нема да е изненадување во наредните извештаи да се појават подобри резултати.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Оваа како мое мислење дека нема да е изненадување во наредните извештаи да се појават подобри резултати.
КМБ на среден и долг рок има голем потенцијал, банката има боок од 4.6к и како што кажа ти, големи имоти кои се веќе резервирани со средства во претходниов период. Во наредните години продажбата на тие имоти ќе биде чист плус во извештаите, едино што треба да се почека 3-5 години да се распродадат. На тоа треба да се додаде и потенцијалот да се продаде на странска банка по 0.8-1.2 од боок вредност.
На краток рок сепак е hold/sell затоа што има и подобри прилики во овој преиод.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
KMB sto krie vo svoite tetratki nemoze ni indijana dzons da gi otkrie !!! Ne bidete budali da veruvate deka menadzmentot so 2 miliona nagrada ne dokupuva na ovakvi smesni ceni !!! Preturanje topla voda obicno pobrzo ja ladi :) Koga ke zapne golem bran da gi vidam dali ke mozat da odgovorat na pobaruvackata !!!
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Комерцијална ке биде ок банка само кога ке ја купи некој сериозен играч.Со овој менаџмент тешко другари.
Тетратки,кредити што не мора да се враќаат,и слични скаламуции мене ми вика подалеку од овде.
Имате првокласни средени банки со доминантен сопственик што работат како што треба.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Cim stignaa reklama baner da pustat deka imaat kapitalen imot za prodazba od 3m eura... ebatui menadzmentot. Pred koj se reklamiraat? pred narod sto otvara time da cita ili off net...

ima pravo @Branchez ova e hold/sell povekje nakaj sell. zatoa i ne isporipa so ostanative periodov zs procitani se ...

Ova da padne na <2200 bi ja razmislil ...

Сега го гледам каталогот за продажба на недвижен имот на комерцијална банка и искрено ми бодат неколку капитални објекти што носат поголеми пари. Има многу со по 20-30м денари ама има барем 4-5 кои се отприлика од 3 до 3,5 милиони евра ( има и катна гаража во Скопје, не знам која е?) Поентата ми е, со неколку вакви продажби може драстично да се промени состојбата на билансот на успех. Иако вакви големи објекти потешко се продаваат.
Оваа како мое мислење дека нема да е изненадување во наредните извештаи да се појават подобри резултати.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Прометот на берзата во првите 6 месеци во 2017 е за 50% поголем од оној во 2016
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Комерцијална ке биде ок банка само кога ке ја купи некој сериозен играч.Со овој менаџмент тешко другари.
Тетратки,кредити што не мора да се враќаат,и слични скаламуции мене ми вика подалеку од овде.
Имате првокласни средени банки со доминантен сопственик што работат како што треба.
или така со тетратки и кредити што не мора да се враќаат или како некои други со плати од по 15 000 евра и јаче со бонуси за менаџментот и во двата случаи се цедат пари.. исти ку*ац =)
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Изгледа ова се шири ајде на здравје спремајте се, побрзо нека даваат дивиденда да земеме и тоа и пари. Ја плаќаа банкава како сплитска по боок а е тежок загубар нашава Стопанска со 20% рое овааа година е неспоредлива. Ако ја дадат на п/е од 12 што е скромно тоа се 1500ден. + дивиденда така вети менаџментот.

https://www.reuters.com/article/us-romaneasca-m-a-otp-bk-idUSKBN1A611I
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Изгледа ова се шири ајде на здравје спремајте се, побрзо нека даваат дивиденда да земеме и тоа и пари. Ја плаќаа банкава како сплитска по боок а е тежок загубар нашава Стопанска со 20% рое овааа година е неспоредлива. Ако ја дадат на п/е од 12 што е скромно тоа се 1500ден. + дивиденда така вети менаџментот.

https://www.reuters.com/article/us-romaneasca-m-a-otp-bk-idUSKBN1A611I
мислам дека п/б ке се гледа и тоа ќе е 1.2 минимум, или за 5 месеци околу 1110 денари, што би кажале, околу 25% раст од сегашната цена.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Како да ја мериш по боок кога она го зголемува за 20% секоја година, со ваков раст скоро секгош се гледа п/е и тоа форвард наредната година, нормално ако добивката е стабилна.

Банка романеско е 8 години со загуба освен последната, а ја плакаат како сплитска на боок тоа е исто како да ја платиш п/б 1.5 бидејку просекот од последните 3 години на загубата сметководтвената вредност ја турка надоле под 1.

Ако ја дадат стопанска 1100дена тогаш тоа ке биде п/е 8.4 таков параметар на тргување едноставно непостои и неможе да се купи акција со рое од 20% испод п/е 15.
По мене минимум што ке биде п/е 12 .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom