Македонска берза

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
На емаил испратено одговор нема, вероватно брокерот е на одмор како што вели Mr.I
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Искористете ја можноста за бесплатно следење на тргувањето во живо на берза и давање на електронски налози до 14.09.2017 година на следниот линк!
Бесплатен берзански преглед на тргувањето на берзите во Скопје и регионот. Доколку сакате да го добивате бесплатниот берзански преглед Ве молиме испратете е-маил на следната адреса: broker@nlb.mk
Да го замолам господинот Брокер да го провери e-mailot и да додели по еден user i pass за бесплатно следење на тргувањето.Ви благодарам.
Го користам јас, веќе 10 дена, одличен е. :bravobe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hub
Член од
1 јануари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
21
Искористете ја можноста за бесплатно следење на тргувањето во живо на берза и давање на електронски налози до 14.09.2017 година на следниот линк!
Бесплатен берзански преглед на тргувањето на берзите во Скопје и регионот. Доколку сакате да го добивате бесплатниот берзански преглед Ве молиме испратете е-маил на следната адреса: broker@nlb.mk
Да го замолам господинот Брокер да го провери e-mailot и да додели по еден user i pass за бесплатно следење на тргувањето.Ви благодарам.
Дали ова важи само за клиентите на НЛБ Брокер или можат да се пријават и лица кои не се нивни клиенти ( мене лично ми се допаѓа втората опција :) ако е добро може ке се префрлам кај нив да бидам клиент)
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Додека има вакви шеми без санкции ќе нема асална берза. http://faktor.mk/koj-akcioner-zaraboti-226000-evra-utrapuvajkji-mu-sopstveni-akcii-na-makoshped[DOUBLEPOST=1498801773][/DOUBLEPOST]Овој од Макпетрол си ги ставил зетот керката и сватот у УО и НО ,абе Монти пајтон.
ovaa akcija na vremeto mu bese #1 na eden od gazdite na faktor po vlez go razbiram za statijava. A za mpt iskreno zalam sto Grujo ne uspea da napravi edno dobro delo ,da ja rasturi taa sedenka nego zapna da ja kupi preku dr. firmi.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
ovaa akcija na vremeto mu bese #1 na eden od gazdite na faktor po vlez go razbiram za statijava. A za mpt iskreno zalam sto Grujo ne uspea da napravi edno dobro delo ,da ja rasturi taa sedenka nego zapna da ja kupi preku dr. firmi.
Затоа е добро компаниите да се АД и да котираат на Берза. За да не можи диктаторчината да растураат како и кога ќе им текне.

Еве го гледав на конференција оној од Тинекс уште не разбрал зошто подобро ќе му беше ако компанијата му котираше на берза.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Затоа е добро компаниите да се АД и да котираат на Берза. За да не можи диктаторчината да растураат како и кога ќе им текне.

Еве го гледав на конференција оној од Тинекс уште не разбрал зошто подобро ќе му беше ако компанијата му котираше на берза.
Во зависно од која страна ги гледаме работите:
- како инвеститори и граѓани најдобро е да е АД за да може повеќе да се контролира и секој што може да инвестира...
- Ама од страна на профит и криење пари, оффшор компании со огромен капитал нит акции нит бутур нит па газда се знае ...

Неги СТБ легна сабајлево во 9:53
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Хрватска полека тоне, чекам само кога ке почнат кај нас да истураат.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Хрватска полека тоне, чекам само кога ке почнат кај нас да истураат.
Пред колапс е компанијата што има 20 проценти од нивниот бдп ако не сум грешка така што тоа не е изненадување.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Во кои компании има поголеми удели на хрватските фондови, ако има некој подетално инфо да сподели?

Хрватска полека тоне, чекам само кога ке почнат кај нас да истураат.
 
B

Bafra

Гостин
Хрватска полека тоне, чекам само кога ке почнат кај нас да истураат.
Епа ако тонат, тоа значи економијата слабо иде, автоматски помалку капитал. Агрокор извекле парите надвор од Хрватска што значи голем број фирми бидат неликвидни.
Зашто кога ја губат довербата би доаѓале тие што имаат пари во МКД кога закони не се почитуваат. Тешко од Хрвтска да стигнат пари :cautious:

Ние може да се надеваме европски и амерички приватни фондови, кои веќе прават скенирање на балканот.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Пре ние ке инвестираме во Хрватска него они пак да дојдат кај нас. Агрокор стигна дури да ја заглави најголемата Руска банка откако ги заглави сите домашни и регионални. Во моментов вредноста на нашите компани во споредба со гдп е скоро иста со ХР и СЛО така да поефтино ке биде ние да одиме во Словенија(Хрватска уште треба да пагја) него тука да се купува. Со чесни исклуочи на поедини компании јас зборувам за целокупната котација.


Нашата берза ја држа неколку наши фонда, погледнете ја на пример Алкалоид, КМБ ТУРс едноставно незнаат за доволно додека во Полска и други источно Европски држави има фармац. компании за 0.5 од боок они ја лупаат на 1 двојно поскапо плакјаат. и ред други да не ги спомнувам сите. Ама кога парите не се твој пиеш и јадеш се додека имаш кога ке снема ке снема и ликвидност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom