Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Ова стопанска што е финтата прво пад на 850 па директно тргување на 900 ги изгоре сите што се симнаа на 900 мислеа ке паѓа надоле па коа ги збрмчи по една заушка на сите ушите уште им звонат.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Ова стопанска што е финтата прво пад на 850 па директно тргување на 900 ги изгоре сите што се симнаа на 900 мислеа ке паѓа надоле па коа ги збрмчи по една заушка на сите ушите уште им звонат.
Пријатно сум изненаден. Не очекував толку брзо дека ке се врати на 900. Втор пат по ред за кратко време дивидендата искача гратис.[DOUBLEPOST=1498147279][/DOUBLEPOST]Мое мислење е дека текстот за продажба, па и со сѐ цена се комплет:) е патка, и дека ке има барем уште неколку. И не знам зошто нешто ми се чини дека продажбата ке се одлага барем еднаш.
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Јас да бидам транспарентен и коректен до крај, да напишам дека како член на форумот што ја анализираше UNI на неколку наврати како потценета акција, дека денес направив излез.

Можеби акцијата ќе оди уште многу нагоре, но јас немам информација на што се должи ваквиот раст.

Бидејќи немам “инсајдерски“ информации, според моите анализи, оваа е фер цена за продажба (бар за мене).
:aplauz: Не ја пратам многу УНИ но како и да е добро е да се иде напред...

Како ти изгледа пазаров сега, спремен за реинвестиција или ќе се почека малку...?
 
B

Bafra

Гостин
Јас да бидам транспарентен и коректен до крај, да напишам дека како член на форумот што ја анализираше UNI на неколку наврати како потценета акција, дека денес направив излез.

Можеби акцијата ќе оди уште многу нагоре, но јас немам информација на што се должи ваквиот раст.

Бидејќи немам “инсајдерски“ информации, според моите анализи, оваа е фер цена за продажба (бар за мене).
Jas sum ti kupil del ... poradi prikaznata ista kako stopanska: dividenda plus prodazba . Ama ovde nekako posigirna i pobrza ke e prodazbata.
Obicno ne idam po takvi prikazni ama ete da vidime malku rizik
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Мое мислење е дека текстот за продажба, па и со сѐ цена се комплет:) е патка, и дека ке има барем уште неколку. И не знам зошто нешто ми се чини дека продажбата ке се одлага барем еднаш.
Пишано е во темава и претходно, СТБ мора да се продаде до крај на 2018, така е барано од ЕУ. Дали цената е патка или не рано е да се каже, ние нашата пресметка на можна цена ја базиравме на Бугарската ОББ.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
неразбирам хаџимишев неколку пати кажуваше дека спорот е добиен, ова излегува дека лажел цело време. ако тплф не си ги земе овие пари отиде у бубањ а со неа една банка нема ниту теоретска шанса да се вратат кредитите.
Ха-Ха, па он со години си чува фотеља со лаги, пред секое собрание продава рибарски приказни (нови бизниси, преземања, добиени судски процеси) и така си купува уште 1 година.

А КМБ не е за жалење бидејќи парите се веќе вратени т.е ТПЛФ овие години работи за КМБ се што наплаќаа ТПЛФ стари побарувања идеше за камати на кредитот.
За враќање на главницата беше репрограмиран долгот да се враќа од 2018 (или 2020 така нешто) така да ако рикне ТПЛФ (а ќе рикне бидејќи има нечесен генерален директор и плус според БЕГ кои не го негираат заемот но викаат дека треба да го вратат во 2028 година а ТПЛФ не може до тогаш да издржи) КМБ преку каматите веќе е вратен долгот а згради, топлани, глупости кои се ставени под хипотека им се гратис.

П.С како и што напишав пред некој месец, растот на ТПЛФ беше чиста шпекулација, сдс фирма, заев струмичанец - хаџимишев струмичанец, готово ги добиваме споровите во суд бла бла бла и ...толку беше.
Бегајте од ТПЛФ тоа ви е како болен од рак во последен стадиум од болеста.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Мисли некој дека 2600-2700 е добро за купување од КМБ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
^
Би почекал на полугодишниот извештај првин.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Пред неколку страни сте пишувале за брокерски провизии, еве го моето искуство, пред некоја година решив да сменам брокер па ги разгледав сајтовите на брокерските куќи и најповолни беа КМБ.
http://www.kb.com.mk/Default.aspx?sel=2750&lang=1&uc=1

Тоа што за КМБ еден пишува една провизија а друг друга е бидејќи кумулативно гледаат колку сте истргувале преку нив, така да,
ако откако тргувате преку нив имате:
-до 2.000.000,00 денари 0,75% (минимум 150 денари по транскација)
- од 2.000.001,00 до 6.000.000,00 денари 0,45%

итн. над 18.000.000,00 денари ако некој истргувал преку КМБ провизијата паѓа на 0,30% ;)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Jas trguvam preku KMB. i sum zadovolen od niv , i ne znam sto tolku vi znacat 500-600.den. poveke ili pomalku provizija koga vlozuvate na berza 5-6000.evra po transakcija?
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Jas trguvam preku KMB. i sum zadovolen od niv , i ne znam sto tolku vi znacat 500-600.den. poveke ili pomalku provizija koga vlozuvate na berza 5-6000.evra po transakcija?
значат ако тргуваш пофрекфентно (дневно,неделно). се се собира.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Jas trguvam preku KMB. i sum zadovolen od niv , i ne znam sto tolku vi znacat 500-600.den. poveke ili pomalku provizija koga vlozuvate na berza 5-6000.evra po transakcija?
Добро ти кажал Hub, значат и тоа како, на volume од 1М денари, пресметај колку е 0,3%. Пошто си добар во математика веќе сфаќаш дека ти испаднале гратис 50 евра.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Ха-Ха, па он со години си чува фотеља со лаги, пред секое собрание продава рибарски приказни (нови бизниси, преземања, добиени судски процеси) и така си купува уште 1 година.

А КМБ не е за жалење бидејќи парите се веќе вратени т.е ТПЛФ овие години работи за КМБ се што наплаќаа ТПЛФ стари побарувања идеше за камати на кредитот.
За враќање на главницата беше репрограмиран долгот да се враќа од 2018 (или 2020 така нешто) така да ако рикне ТПЛФ (а ќе рикне бидејќи има нечесен генерален директор и плус според БЕГ кои не го негираат заемот но викаат дека треба да го вратат во 2028 година а ТПЛФ не може до тогаш да издржи) КМБ преку каматите веќе е вратен долгот а згради, топлани, глупости кои се ставени под хипотека им се гратис.

П.С како и што напишав пред некој месец, растот на ТПЛФ беше чиста шпекулација, сдс фирма, заев струмичанец - хаџимишев струмичанец, готово ги добиваме споровите во суд бла бла бла и ...толку беше.
Бегајте од ТПЛФ тоа ви е како болен од рак во последен стадиум од болеста.

На биланси кмб го нема вратено кредитот од топлификација, туку го има репрограмирано. Најлошо е како залог земала освен побарубања земала акции во тетот кој вредат само 20к евра. Тето не ги зезнал туку они не разбрале како е правен, наместо со капитал со позајмици.
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Пошто иде период на одмори, ликвидноста на парите не е баш најсјајна ;) и бидејќи уште нема некое поголемо раздвижување освен кај дел од акциите ме интересира за ваше мислење каде да се инвестира јули и август (нормално ако останат пари од одморот ;) ). Дивидендиве поминаа а џел од акциите не ја осетија долгорочно издашноста на дивидендата.
Се размислувам за банкиве, градежништво или други сектори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom