Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 36 26,1%
 • 2000

  Гласови: 43 31,2%
 • 1000

  Гласови: 15 10,9%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 14 10,1%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 30 21,7%

 • Вкупно гласачи
  138
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Moze i po 200 evra da gubis mesecno, nikoj toa ne moze da ti kaze so sigurnost kolku e dovolno.Mozebi e dovolno i 7000 evra, a moze i 70000 malku da se.
Како мислиш да губам,нели акциите се купуваат и толку и можеш само да добиваш дивиденда.Акциите се процент од капитал од фирма.А како би губел?

[DOUBLEPOST=1496572009][/DOUBLEPOST]
25 000 - 40 000 evra
Ако би бил просекот толку тогаш можеби подобро да се инвестираат во стан во СК и од киријата повеќе би заработувал.А плус капиталот останува мој.[/QUOTE]
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Ако би бил просекот толку тогаш можеби подобро да се инвестираат во стан во СК и од киријата повеќе би заработувал.А плус капиталот останува мој.
На стан исто можеш да изгубиш, како и кај акции.
Купиш на бош локација за 900 еур квадрат, цената му падне на 750. Како кај акциите, капитална загуба :)
Рента ти носи ако најдеш кираџии, ете 5% годишно, исто и кај некои акции дивиденда 5-10%
Недвижнина има амортизација, а и непланирани трошоци (парно истече врз комшијата, ти плаќаш), акциите немаат амортизација, итн.

Како и кај секое вложување, си има доста сличности, во капиталната добивка/загуба, приносот во % годишно. Акциите нудат повисок ризик и поголема заработувачка, а голем дел од ризикот го смалуваш ти сам, со информираност и ангажирање во одреден период (купуваш кога е ниско, продаваш кога е високо)

Според мене, во моментов, акциите се подобра опција. За во иднина незнам, можеби апартмани Охрид прв ред, но засега, акции.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Добро дај кажете со колку капитал да пробам за прв пат да купам акции?Чисто како проба за почеток да видам како оди.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
433
Поени од реакции
332
Како мислиш да губам,нели акциите се купуваат и толку и можеш само да добиваш дивиденда.Акциите се процент од капитал од фирма.А како би губел?

[DOUBLEPOST=1496572009][/DOUBLEPOST]

Ако би бил просекот толку тогаш можеби подобро да се инвестираат во стан во СК и од киријата повеќе би заработувал.А плус капиталот останува мој.
[/QUOTE] Ako raboti profitabilno firmata da , a ako raboti sto togas imas akcii sto nekogas vredea 500 denari a sega se 16, e sega imas i pozitivni primeri zatoa treba da vnimavas koi firmi kje gi odberes, a vaka kako sto razmisluvas podobro obrati se do investiciski fond tamu e pomal rizikot.[DOUBLEPOST=1496573830][/DOUBLEPOST]
Добро дај кажете со колку капитал да пробам за прв пат да купам акции?Чисто како проба за почеток да видам како оди.
Probaj so 3000 evra na primer odberi 3-4 firmi i kje vidis kako ide.
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Акциите нудат повисок ризик и поголема заработувачка, а голем дел од ризикот го смалуваш ти сам, со информираност и ангажирање во одреден период (купуваш кога е ниско, продаваш кога е високо)
.
Види јас обично не сум за да купувам и продавам за од трговија на акции да заработувам.Јас повеќе би играл тие акции што ќе ги купам да не ги продавам туку од нив преку дивиденда да заработувам.А не со трговија на акции.[DOUBLEPOST=1496574131][/DOUBLEPOST] Probaj so 3000 evra na primer odberi 3-4 firmi i kje vidis kako ide.[/QUOTE]
Со 3000 евра би заработувал околу 20 евра просек на месец?Иако дивидендите нели не се на месец.Па добра МК социјалка би била.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
433
Поени од реакции
332
Види јас обично не сум за да купувам и продавам за од трговија на акции да заработувам.Јас повеќе би играл тие акции што ќе ги купам да не ги продавам туку од нив преку дивиденда да заработувам.А не со трговија на акции.
Togas odberi gi tie firmi sto redovno delat dividenda i gotovo, kako na primer ALK, MTUR, NLB,USJE, GRNT, ima i drugi.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Добро дај кажете со колку капитал да пробам за прв пат да купам акции?Чисто како проба за почеток да видам како оди.
Јас исто би ти кажал многу евра, но не е така, треба да те вовлече маркетот, т.е. да ти се допадне, заинтересира а да не изгубиш многу во процесот.
Моите први купувања беа по 200-400 евра, нормално некаде зијанив, некаде ќарив, па ме заболе и почнав да учам зошто.

Како и претпоставувам повеќето од колегиве аматери инвеститори.
Сега се ламји, но мора да си одработи времето.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
433
Поени од реакции
332
Јас исто би ти кажал многу евра, но не е така, треба да те вовлече маркетот, т.е. да ти се допадне, заинтересира а да не изгубиш многу во процесот.
Моите први купувања беа по 200-400 евра, нормално некаде зијанив, некаде ќарив, па ме заболе и почнав да учам зошто.

Како и претпоставувам повеќето од колегиве аматери инвеститори.
Сега се ламји, но мора да си одработи времето.
Tocno taka prvo da te zaboli dzebot , posle kje si ucis so iskustvo se kje si dojde.
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Ок моментално сум во чуждина на работа.За нова година кога ќе си дојдам обавезно ќе вложам некое евро на акции.Али прво пак со вас ќе се консултирам за секој чекор.Фала ви на подршката. :love:
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
313
Поени од реакции
423
Една голема молба до вас кои инвестирате во акции да ми одговорите.Колкава сума е доволна да се инвестира во акции за да се заработува просек месечно околу 200 евра?
Јас сум заимтересиран да почнам ваков бизнис.
Има една многу битна работа, инвестирањето во акции не е бизнис.
Ако имаш вишок пари кои сакаш да ги „оплемениш“ а не сакаш да стојат во банка, тогаш 'please be my guest' и почни малку со теоретска наобразба каде да се инвестира и како најдобро се носат одлуки кои компании се „добри“ а кои „лоши“.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
19
Дали некој од членовите на форумот ќе оди на собрание на фамозната Попова Кула АД во среда 07,06 , да се видиме да размениме мислења, баш сакам да слушнам што сега спрема Јордан каков кец од ракав ќе извади. најавува нова емисија на обични акции за 800 000 евра и корпоративна обврзница за 650 000 евра

Како мислиш да губам,нели акциите се купуваат и толку и можеш само да добиваш дивиденда.Акциите се процент од капитал од фирма.А како би губел?
И јас бев со истите размислувања во 2008 кога влегов на берзата демек се е супер сеа ке почнат да течат пари, но не било се така убаво кога ке изгубиш многу пари и повеќе од 50% од вложеното ќе почниш да учиш и тоа што не ти треба ( не рекле за џабе човек се учи на грешки) па сега се радуваш на секоја дивиденда и секој процент пораст на вредноста и намалување на загубата ( добро е барем имам по некој добар коњ за трка што влече напред)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.678
Поени од реакции
8.326
Колку се на број приоритетните на СТБ?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
337
Поени од реакции
341
Податоци за хв
Издавач: Стопанска банка Скопје
Пазарен сегмент: Задолжителна котација - приоритетни акции
ISIN: MKSTBS120014
***Вкупно издадени ХВ 227.444
Шифра на ХВ STBP
 

Kajgana Shop

На врв Bottom