Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
820
Поени од реакции
537
Ако гледаме само според тековниот принос повратот е некаде 14% од цената што и не е така многу. Охридска а сега и ТНБ се движат околу 20%.
zed за кој принос мислиш п/е/. Охридска дивиденден принос е ужас 2% кај тнб се држи ама искрено истоштена е 15години се празни капиталот преку дивиденда додедка стб само што почнаа. ROE меле кај стб 18% наредната година оди преку 20% кај охрд со неисплатена дивиденда 14%.
Едноставно силата се гледа откако ке се исплати дивиденда се друго може преку нок во резервации да заврши.
СТБ е Багер сите што испродадоаа лани дуре сега видоа каква грешка направија.а варијантата дека постовите тамо погодиле МАК тајкун на кого постовите му сметаа т.с. вистината. Човекот изгледа одврзал кесето да го нема некое време.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.737
Поени од реакции
8.387
Во ред твоето размислување е дека СТБ има голема акумулирана добивка и тоа секако дека е предност. Јас зборував само за тековната година.

Ако СТБ има добивка од 130 денари а цената е 800 приносот е 16 проценти, ако НЛБ има 2000 а цената е 10000 приносот е 20 проценти.

Како и да е зборуваме за едни од најуспешните компании во Македонија.

Ме кочи кај Нлб истрагата за перење пари. Не сум сигурен дали е инволвирана банката или само поединци кои биле директори. Ако правниот субјект е некако вмешан може да има сериозни пенали.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
820
Поени од реакции
537
тоа за перење незнам што правеле и со кого и дали неправеле тоа допрва. Што се однесува до 2000 и 11000 цена тоа припази малце, рое кај тнб и стб без исплатена дивиденда е скоро исти. ке видиме наскоро кој и каков маратон трча/л.[DOUBLEPOST=1496238577][/DOUBLEPOST]го затвораме месец Мај со рекорд 49.712 истргувани акции од СТБ Скопје.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Може ли bid/ask за STB i STIL
STB
Код:
Купување...     Продавање...  
Количина  Цена    Цена Количина
   86   940    949   371
   150   937    955   578
   60   902    960   525
   780   901    968   143
   500   900    969    80
STIL
Код:
Купување...     Продавање...  
Количина  Цена    Цена Количина
   750   84     90   500
   800   79     92  1.114
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.737
Поени од реакции
8.387
60 проценти раст на Уни за еден месец, @TENDO
 
Член од
16 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам да почнам со тргување на берза. Која брокерска куќа/банка да ја одберам?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
925
Поени од реакции
534
Izgleda deka se zaebav sto ne dokupiv TNB. pred dividenda:yid:
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
820
Поени од реакции
537
Берзава е како пред Полудување!! Скоро можам да се кладам дека ова лудово ке мавне 3000 индексни поени.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
1.486
60 проценти раст на Уни за еден месец, @TENDO
Убеден бев дека многу е потценета, ама ова е пријатно изненадување и за мене.

UNI ми испадна исто профитабилна дури може и повеќе од STB.

Сепак немам никакви „инсајдерски“ информации на што се должи овој голем раст.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
423
Поени од реакции
301
Сакам да почнам со тргување на берза. Која брокерска куќа/банка да ја одберам?
Poseti gi brokerskite drustva i napravi si lista so prednosti i nedostatoci za sekoja od niv (% sto ti go zemaat pri kupuvanje i prodavanje i slicni uslugi).
i vo bankite imaat brokerski oddeli...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
1.486
60 проценти раст на Уни за еден месец, @TENDO
@TENDO свака част за препораката за Уни :bravobe:
Тоа ми е целта на битисувањето на форумот.

Да се дадат предлози за акции кои се потценети на MSE и тоа да е подржано со некои подлабински анализи.
Се надевам дека ќе има повеќе такви постови на формуот, не само коментирање на дневниот промет и кукање за пропуштени прилики.

П.С. Кажав и претходно, но сега и со термин, дека очекувам дека ќе има огномет кај STBP до Илинден.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
820
Поени од реакции
537
На сообрание на акционери на СТБ е кажано дека иницијативата за претворање на акции од приоритетни во обични мора да дојде од акционерите на приоритетни и тоа најмалце ако не се лажам 50% или 2/3 од вкупниот број а потоа 2/3 да гласаат ЗА дали потоа ке оди на собрание незнам.


Се надавев ОКТА ке падне после пресекот на дивиденда ама ручки,слаба количина купив претходно на 2400ден потоа отиде на 3000 ден чекав после пресекотбар да знаев ке соберев ова на 2600 и дивиденда ке си земев се надевам некој ке пушти пониско ако се рекетира и оваа со индексот нема лесно да ми биди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom