Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

Дали тргувате со акции?

1. Да, тргувам

183 гласови
    24,0%
  2. Не

92 гласови
    12,1%
  3. Не тргувам, ама би сакал.

406 гласови
    53,3%
  4. Не се замарам со ова

81 гласови
    10,6%
  1. M.Marlon

M.Marlon

Член од:
    9 јули 2011
    Мислења:
    102
    Допаѓања:
    89
    Код:
    Купување...         Продавање...  
    Количина    Цена       Цена Количина
       1.535      81         92    1.663
         800      79    
    Мене не ме многу „есапат“ неговите финансиски извештаи, онака малку шпекулативна е за мои нерви, а т'нки ми се :)
    А може и го допре дното и нема кај да оди освен нагоре...

На Bafra и DJMorrison им се допаѓа ова.
  2. DJMorrison

DJMorrison

Член од:
    1 јануари 2013
    Мислења:
    16
    Допаѓања:
    14
    Ти Благодарам за bid/ask и јас сум на мислење дека го допре дното па сега можеби ќе скокне бар малку па нема да бидам во минус бар да ми останат нерви за другите акции :)

На M.Marlon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M.Marlon

M.Marlon

Член од:
    9 јули 2011
    Мислења:
    102
    Допаѓања:
    89
    Би сакал и од моја страна да притиснам, ако е можно, да се отвори разгранет подфорум на темава Македонска Берза, со теми Генерално, Купување/Продавање, издавачи посебно и така натаму, како се укаже потреба.
    Фирмите групирани по теми, да може човек да се врати и прочита пред години што било, што е сега, итн, знаеме сите да не набројувам.

Знам дека е работа и бара позитивно размислување и голем ентузијазам од администраторите. И нема да има 1000 „хитови“ и 5 страни постови дневно како во другите теми, но ќе има посетеност и огромна вредност за нас, инвеститорите, сегашни и идни.

Сега е најдобар момент да се делува, кога неколку странски форуми изгубија интерес.

Ве молам, ако ништо друго бар за национална гордост и инает; та нема зошто за наша берза, за наши фирми, наши акции, да одиме по форуми белосветски и кршиме јазик.

TENDO, Branchez, Hub и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Zedd

Zedd

Член од:
    5 април 2012
    Мислења:
    6.087
    Допаѓања:
    6.502
    Да не влеговме во НАТО а ние не сме разбрале :confused:

На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bladeruner

bladeruner

Член од:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    75
    Dobro be, bivase li KMB da go pogodam dnoto koga gi prodadov na 2500?!? :yid:

6. Mr.I

Mr.I

Член од:
    25 август 2016
    Мислења:
    93
    Допаѓања:
    50
    toa ti e berza, nepredvidlivo e ... Jas mislam deka ova e samo head rush site gi zanese tolpata. spored kvartalnive i presecite nisto od ova ne e opravdano.
    kje pocekame kje vidime

7. Hub

Hub

Член од:
    3 мај 2017
    Мислења:
    159
    Допаѓања:
    148
    Не е страшно. Побитно е што си купил или што ќе купиш.

8. bladeruner

bladeruner

Член од:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    75
    TNB

На mishevski му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lycku

lycku

Член од:
    10 април 2013
    Мислења:
    287
    Допаѓања:
    76
    Bladeruner e obozavatel na TNB.

10. bladeruner

bladeruner

Член од:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    75
    ''Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup''

На M.Marlon и Bafra им се допаѓа ова.
  11. mishevski

mishevski

Член од:
    20 јуни 2010
    Мислења:
    38
    Допаѓања:
    40
    Bladeruner, добра одлука, во тој момент, барем.
    Како што ми вели еден пријател, во тој момент, врз база на достапните информации, сме ја донеле најдобрата понуда. BTW и јас така нешто направив (продвајќи BESK, за да докупам TNB), (што во тој момент, врз база на достапните информации, беше најдобра одлука :) )

На M.Marlon и TENDO им се допаѓа ова.
  12. Branchez

Branchez Punctum vivimus

Член од:
    24 јануари 2012
    Мислења:
    5.144
    Допаѓања:
    8.869
    Тоа што го пишав го базирам на информацијата дека новите власти планираат да воведат 2 стапки на персоналец, од 10% и 18%. Не ја знам која е висината на прагот кој би важел за оданочување по повисоката стапка, тоа допрва треба да го анализираат и утврдат. Но во секој случај е возможно да се случи поголем данок за големи акционери и помала стапка за ситни акционери.

На maksimmus и Hub им се допаѓа ова.
  13. Hub

Hub

Член од:
    3 мај 2017
    Мислења:
    159
    Допаѓања:
    148
    Додека преземат власт до таа мера да менуваат даночна политика мислам дека ќе помине годинава. плус не се прави тоа така без најава.фирми ,банки имаат поминати одлуки по собранија.
    А ако се деси ќе ни ги ишишаат дивидендиве,а само што пркнаа.:) Ќе ги демотивира да исплаќаат...
    Значи да сумираме пренеси таму нека не брзаат многу;) прво анализи па најава па после спроведување.

На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maksimmus

maksimmus

Член од:
    10 мај 2009
    Мислења:
    426
    Допаѓања:
    293

ХАХА..... ептен е сликава погодена како си ги склопил секоја чест. Си го болдирал Гуруто на писменоста и наука.

Има некој инфо за капиталната добивка како ке оди дали ке се качуваат.

На Zedd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mr.I

Mr.I

Член од:
    25 август 2016
    Мислења:
    93
    Допаѓања:
    50
    Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер пред една недела го избришала Македонски телеком од листата на иматели на информации од јавен карактер, на барање на овој телекомуникациски оператор.

И Комисијата и Телекомот за БИРН објаснија дека ова се должи на тоа што во 2010 година се променил законот и оттогаш телекомуникациските компании не потпаѓаат под дефиницијата на иматели на информации од јавен карактер и следствено на тоа не се должни да одговараат на ваквите барања.

Информациите од јавен карактер со коишто до промената на законот располагаше Македонски телеком и ги нудеше преку слободен пристап до информации се статутот на компанијата, листата на менаџерскиот тим, финансиските извештаи, ценовникот и други.

Сподели преку: