Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

Дали тргувате со акции?

 1. Да, тргувам

  183 гласови
  24,0%
 2. Не

  92 гласови
  12,1%
 3. Не тргувам, ама би сакал.

  406 гласови
  53,3%
 4. Не се замарам со ова

  81 гласови
  10,6%
 1. M.Marlon

  M.Marlon

  Член од:
  9 јули 2011
  Мислења:
  102
  Допаѓања:
  89
  Код:
  Купување...     Продавање... 
  Количина  Цена    Цена Количина
    1.535   81     92  1.663
     800   79  
  Мене не ме многу „есапат“ неговите финансиски извештаи, онака малку шпекулативна е за мои нерви, а т'нки ми се :)
  А може и го допре дното и нема кај да оди освен нагоре...
   
  На Bafra и DJMorrison им се допаѓа ова.
 2. DJMorrison

  DJMorrison

  Член од:
  1 јануари 2013
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Ти Благодарам за bid/ask и јас сум на мислење дека го допре дното па сега можеби ќе скокне бар малку па нема да бидам во минус бар да ми останат нерви за другите акции :)
   
  На M.Marlon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. M.Marlon

  M.Marlon

  Член од:
  9 јули 2011
  Мислења:
  102
  Допаѓања:
  89
  Би сакал и од моја страна да притиснам, ако е можно, да се отвори разгранет подфорум на темава Македонска Берза, со теми Генерално, Купување/Продавање, издавачи посебно и така натаму, како се укаже потреба.
  Фирмите групирани по теми, да може човек да се врати и прочита пред години што било, што е сега, итн, знаеме сите да не набројувам.

  Знам дека е работа и бара позитивно размислување и голем ентузијазам од администраторите. И нема да има 1000 „хитови“ и 5 страни постови дневно како во другите теми, но ќе има посетеност и огромна вредност за нас, инвеститорите, сегашни и идни.

  Сега е најдобар момент да се делува, кога неколку странски форуми изгубија интерес.

  Ве молам, ако ништо друго бар за национална гордост и инает; та нема зошто за наша берза, за наши фирми, наши акции, да одиме по форуми белосветски и кршиме јазик.
   
  TENDO, Branchez, Hub и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.087
  Допаѓања:
  6.502
  Да не влеговме во НАТО а ние не сме разбрале :confused:
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bladeruner

  bladeruner

  Член од:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  75
  Dobro be, bivase li KMB da go pogodam dnoto koga gi prodadov na 2500?!? :yid:
   
 6. Mr.I

  Mr.I

  Член од:
  25 август 2016
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  50
  toa ti e berza, nepredvidlivo e ... Jas mislam deka ova e samo head rush site gi zanese tolpata. spored kvartalnive i presecite nisto od ova ne e opravdano.
  kje pocekame kje vidime
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Hub

  Hub

  Член од:
  3 мај 2017
  Мислења:
  159
  Допаѓања:
  148
  Не е страшно. Побитно е што си купил или што ќе купиш.
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bladeruner

  bladeruner

  Член од:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  75
  TNB
   
  На mishevski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lycku

  lycku

  Член од:
  10 април 2013
  Мислења:
  287
  Допаѓања:
  76
  Bladeruner e obozavatel na TNB.
   
 10. bladeruner

  bladeruner

  Член од:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  75
  ''Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup''
   
  На M.Marlon и Bafra им се допаѓа ова.
 11. mishevski

  mishevski

  Член од:
  20 јуни 2010
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  40
  Bladeruner, добра одлука, во тој момент, барем.
  Како што ми вели еден пријател, во тој момент, врз база на достапните информации, сме ја донеле најдобрата понуда. BTW и јас така нешто направив (продвајќи BESK, за да докупам TNB), (што во тој момент, врз база на достапните информации, беше најдобра одлука :) )
   
  На M.Marlon и TENDO им се допаѓа ова.
 12. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.144
  Допаѓања:
  8.869
  Тоа што го пишав го базирам на информацијата дека новите власти планираат да воведат 2 стапки на персоналец, од 10% и 18%. Не ја знам која е висината на прагот кој би важел за оданочување по повисоката стапка, тоа допрва треба да го анализираат и утврдат. Но во секој случај е возможно да се случи поголем данок за големи акционери и помала стапка за ситни акционери.
   
  На maksimmus и Hub им се допаѓа ова.
 13. Hub

  Hub

  Член од:
  3 мај 2017
  Мислења:
  159
  Допаѓања:
  148
  Додека преземат власт до таа мера да менуваат даночна политика мислам дека ќе помине годинава. плус не се прави тоа така без најава.фирми ,банки имаат поминати одлуки по собранија.
  А ако се деси ќе ни ги ишишаат дивидендиве,а само што пркнаа.:) Ќе ги демотивира да исплаќаат...
  Значи да сумираме пренеси таму нека не брзаат многу;) прво анализи па најава па после спроведување.
   
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
 14. maksimmus

  maksimmus

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  426
  Допаѓања:
  293

  ХАХА..... ептен е сликава погодена како си ги склопил секоја чест. Си го болдирал Гуруто на писменоста и наука.  Има некој инфо за капиталната добивка како ке оди дали ке се качуваат.
   
  На Zedd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Mr.I

  Mr.I

  Член од:
  25 август 2016
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  50
  Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер пред една недела го избришала Македонски телеком од листата на иматели на информации од јавен карактер, на барање на овој телекомуникациски оператор.

  И Комисијата и Телекомот за БИРН објаснија дека ова се должи на тоа што во 2010 година се променил законот и оттогаш телекомуникациските компании не потпаѓаат под дефиницијата на иматели на информации од јавен карактер и следствено на тоа не се должни да одговараат на ваквите барања.

  Информациите од јавен карактер со коишто до промената на законот располагаше Македонски телеком и ги нудеше преку слободен пристап до информации се статутот на компанијата, листата на менаџерскиот тим, финансиските извештаи, ценовникот и други.
   

Сподели преку: