Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Ме изненади УНИ, јас очекував полош резултат за да купам
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ме изненади УНИ, јас очекував полош резултат за да купам
Да те потсетам:

Најпрво да кажам дека ја имам акцијата на UNI во портфолио.

Имам 5 акции во портфолио, а анализирам 15тина.

Ги гледав скоро сите деновиве но кај неа ми е највпечатлив трендот.

Прегледај го приврзокот 156267

Прегледај го приврзокот 156268

Ако продолжат со нивото на полугодие би оствариле: Добивка по акција од 277 денари.
Ако тоа се стави во однос со сегашната цена од 717 денари се добива p/e од 2,59.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
ОК доволно е. Со овој пост ја завршувам дискусијата. Ти напишав горе, што значи терминот „неоткупливост“.
Како термин неоткупливи приоритетни акции стоеја и во статутите кај TNB и кај KMB пред конверзија.
Ако тебе или некој друг од форумот го интересира, тоа лесно може да го провери.

П.С. Ако сакав да ги продадам на цена од 700 денари, лесно можев во последниот период кога поминаа некои 4-5000 акции на таа цена.
Да стварно е доволно. Со среќа во конвертирањето приоритетни за обични.Во меѓувреме очекувам обичните да останат на 950+ додека приоритетните полека да си дојдат на 150-200денари. за акција.

и јас ти напирашав неколку пати која разликата на неоткупливи во приватизација и неоткупливи во санацаија со ЗАКОН ама ти истотото си го тераш. Мој последен совет е да побараш правник што им искуство во трговско право да ти ги разреши дилемите или за без пари појди во Стопанска Банка правна служба.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
СТБ со фин квартален извештај, за нијанса подобро од лани. (y)
Пак одиме на 120ден дивиденда наредната година.
Баш убаво!
И јас мислам дека оваа и бар уште една мрсна дивиденда ќе се исплати; а ценава на 950 е прифатлива.
Но, според MSE логика требаше да е 1.200 ден до сега.
Зошто не се истепаа луѓево да купуваат? Да не има некоја сопка тука?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
требаше да е 1.200 ден до сега.
На 1200 ќе оди кога ќе ја објават свадбата.
Прометот последниот месец е над 30.000 акции, можеби не се тепаат луѓето да купуваат, ама е сосем солидно за free float од само 5%.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
прво дивидендата, добра дивиденда бубрези да не заболат, после супер ке ни дојде свадбта.

случајно или не бројот на истругувани 30к и претходно 20к акции ....отприлика е бројот на акции што го поседуваат наши фирми од грчки газди кои работат во МК.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
случајно или не бројот на истругувани 30к и претходно 20к акции ....отприлика е бројот на акции што го поседуваат наши фирми од грчки газди кои работат во МК.
Ама си ги израчуна :).
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Како сум ги израчунал ХУБ ? Што не во ред со брокјите, гледам нов член си добродојде, може и со помалце доза на иронија или си посигурен од мене во тоа што го пишуваш.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Како сум ги израчунал ХУБ ? Што не во ред со брокјите, гледам нов член си добродојде, може и со помалце доза на иронија или си посигурен од мене во тоа што го пишуваш.
Извини.Не мислев да испровоцирам ништо. рачуницава само лабава,или неверојатна незнам како да пишам.
Инаку ме интересира многу кои се тие наши фирми од "грчки газди кои работат во МК" со 50к акции во СТБ. ако си ги извадил овие бројки од акционерска книга,тогаш симињам капа. Мене само не ми личи така.
Извини уште еднаш.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Ок нп. Еве пример ке ти кажам една а ти врати се назад до декем. и провери ги сите поголеми трансакциите. ОКТА има 19xxxx akcii vo stb за останатите сам ке мора да ги најдеш. Сите големи трансакции се правени исклучително фер без блокови на редовна продажба од тие акции успеаа да чепнат и обични акционе. Тука има за сега прегрупирање, неколку странски фондови кои излегоа и ги отспија на фирми и физички лица и се во оваа сума на акции.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Јас се мислам за тие што така радосно истураат по 500 ком на продажба, дека можеби имаат дојава како, на колку и ако/кога ќе оди продажбата.
На пример за година понуден откуп по боок 785 ден, тоа е 900 ден минус дивидендава 115 нето, следната дивиденда може нема да има, заработката покриена продај и земи пари денес. (бројкиве чисто како пример, немаат важност)

Јас да имам таква дојава сигурно вака би постапил.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
На пример за година понуден откуп по боок 785 ден, тоа е 900 ден минус дивидендава 115 нето.
Никој не не присилува да продадеме по боок валуе, макар таа цена била понудената. И да ги зачувам по превземањето од друга банка реално е да очекувам солидна дивидиенда со оглед на досегашната успешнос на СТБ.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
нема да може да ги задржиме акциите и мене исто повеке ми одговара дивиденда секоја година него продажба , моментално имаат 94.4 со јавна понуда сигурно ке оди на 95 согласно законот што го донесоа пред некоја година (зошто незнам идеата е на економистот НГ сигурно) има право да не исчистат сите. Никој тогаш не се бунеше ама се надевам џентламенски ке постапат на тоа и јас се надевам. Тешко кој ке продаде и на 1200 понуда со 120дена заработка секоја година што се дели и раст за 7-10% секоја наредна година.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
За мене е нереално Грците да прифатат само 220 милиони евра понуда (ако прифатат боок валуе) за банка која им прави по 40+ милиони профит, претпоставувам повеќето ќе се сложиме дека понудата нема да биде испод 1.200 денари.

ПС. Законот за превземање на АД е како лицето СМ лично да го пишувал, он бар се разбира во давање понуди за превземање што не може да се одбијат :D
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Ќе сака некој да види на кој датум лани МТУР ја исплати дивидендата?
Однапред благодарам..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom