Македонска берза

Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Ако некогаш се случи некој да поседува 90 проценти од КМБ и тие да не се активни во тргувањето, МСЕ ќе има промет како еден поголем маркет за храна.
Golem del od padot na prometot kje se dolzi na danokot na kapitalna, jas na primer nemam nalog od nova godina navamu... I mislam deka finansii kje naplatat tikvi od nivnite proekcii...

P. S. Ama stom od berza, depozitar, khv i brokerite si kjutat, nemam problem i jas, kje go prilagodam portfolioto za minimalno trguvanje...
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
172
Поени од реакции
190
Ако некогаш се случи некој да поседува 90 проценти од КМБ и тие да не се активни во тргувањето, МСЕ ќе има промет како еден поголем маркет за храна.
Ne e samo KMB na berzava,prasanje e koj saka da prodava i kolku ima zainteresirani da kupat,poveketo odat kon penzioniranje-kupile akcii i si ziveat od dividenda(so 3D).Prometot na berzava ili e namalen ili mnogumina cekaat da zadesat na daveno:) parive tuka se ili na berza ili ke odat vo depozit so 3,5- 4% zasega mozi i povisoki prinosi da se od dividentive (so 2D),kako i da se vrtis ednas mora da se namestis-da si platis danok na drzavickava.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Читам и ТТК се фалат нешто со бројки, ако е бар половина така, тогаш излегува дека КБ го држи фенерот.
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
67
Поени од реакции
120
Golem del od padot na prometot kje se dolzi na danokot na kapitalna, jas na primer nemam nalog od nova godina navamu... I mislam deka finansii kje naplatat tikvi od nivnite proekcii...

P. S. Ama stom od berza, depozitar, khv i brokerite si kjutat, nemam problem i jas, kje go prilagodam portfolioto za minimalno trguvanje...
Кога Ставре го укина данокот на капитална на времето, идејата беше да се помогне и зголеми прометот на МСЕ.

Се' што се зголеми се шпекулантите кои 10 години скијаа горе/доле и книжеа добивки "данок фрее". :cautious:
 
Член од
4 август 2022
Мислења
31
Поени од реакции
28
Читам и ТТК се фалат нешто со бројки, ако е бар половина така, тогаш излегува дека КБ го држи фенерот.
Споредбата на ТТК со КМБ е нелогична, КМБ, НЛБ и СТБ споредба да, останатите во друг кош.
ТТК има само 8,5% од приходите од камата што ги има КМБ и 2,83% од добивката на КМБ.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
172
Поени од реакции
190
Кога Ставре го укина данокот на капитална на времето, идејата беше да се помогне и зголеми прометот на МСЕ.

Се' што се зголеми се шпекулантите кои 10 години скијаа горе/доле и книжеа добивки "данок фрее". :cautious:
Taka jet,zatoa koj saka neka skija na zamrznatovo ja ne dava akcija od TNB pod 35 bona,mene tolku mi cini ako saka nekoj i na 2000 neka ja turni ic oko ne mi trepnuje.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Кога Ставре го укина данокот на капитална на времето, идејата беше да се помогне и зголеми прометот на МСЕ.

Се' што се зголеми се шпекулантите кои 10 години скијаа горе/доле и книжеа добивки "данок фрее". :cautious:
Ako ti smeta investiranje/spekuliranje, ne znam sto se zamarash so berza, zemaj motikata i baraj nekoja niva... :vozbud:
P.s. Ovie marksistite od ministerstvoto moze i subvencii kje ti dadat...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Минорна една трансакција, на некој му притребале 1.500 еур
Лоши резултати имаат оваа година, јас продадов на 1380 но пред битката на акционерите кога цената за кратко време отиде на 1500.
 
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
Лоши резултати имаат оваа година, јас продадов на 1380 но пред битката на акционерите кога цената за кратко време отиде на 1500.
Тоа јасно, мислев за денес дека прашува. Инаку дека по мене беше преценета акцијата беше и лани, ама ете се одржа на некое ниво
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
67
Поени од реакции
120
Ako ti smeta investiranje/spekuliranje, ne znam sto se zamarash so berza, zemaj motikata i baraj nekoja niva... :vozbud:
P.s. Ovie marksistite od ministerstvoto moze i subvencii kje ti dadat...
Не сум сигурен дека јас сум копачот во ситуацијава.
Ти даваш генерално мислење, тој ти враќа со ад хоминем.
Типична малодушна македонска реакција.
Чиниш небаре се препознал.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Бев скептик дека ова ќе се направи ама очигледно ќе се случи.

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлогот на закон за данок на солидарност, со кој дополнително ќе се оданочуваат компаниите кои оствариле екстра-профит за време на енергетската криза.

„Придонесот за солидарност, според посоченото од Министерството за финансии, треба да дејствува како редистрибутивна мерка за да се осигура дека предметните компании, коишто оствариле вишок профит поради неочекувани околности, пропорционално придонесуваат за ублажување на енергетската криза на внатрешниот пазар“, објавија од Владата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom