Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.179
Поени од реакции
1.983


#Инаку, од оние 12 милиони евра што биле уплатени па замрзнати на сметка на „Дивелоп Груп“, според нашите информации, 8 требало да повлече „Комерцијална банка“, која ја кредитирала изградбата на „Мериот“ со кредит од 23 милиони евра.

Автентичниот Хокус-Покус на Хари веќе поодамна бил започнат (y)
Автоматски споено мислење:


М.Т. : ,,Годината ја завршуваме со раст во сите делови од работењето – зголемени спрема мината година: добивка, капитал, како и клиенти и кредитно портфолио ''.

Штелачите:

Прегледај го приврзокот 363694

:)
Газда Зеко го спакувал и Саше. Едно време цела држава се плашеше името да му го спомне. #СекојаЧест

П.С. #УниСмукалката продолжува да ја смука секоја продажна количина која ќе се појави на берза.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.025
Поени од реакции
8.767
Плот твист

ТЕЛМА дознава: Судот и обвинителството ги одмрзнаа 12-те милиони евра со кои е купено казиното во Мериот
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
815
Поени од реакции
1.448

Д-р. Маја С.Ш - ,,Во такви околности, во текот на мината година во еден период беше забележан тренд на намалена ликвидност кај банките во нашата земја, при што во случајот на Комерцијална банка оваа состојба беше речиси без никакво влијание''.

#И ние си имаме наша Милка за трка :)
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.025
Поени од реакции
8.767
:rolleyes::rolleyes:

Од 12 милиони евра кои влегуваат на сметката на Дивелоп Груп, 5, 3 милиони задржува Комерцијална банка, која на Мијалков му дава кредит во иста вредност, а парите од тој кредит Мијалков ги плаќа како дел од спогодбата што ја направи со Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за случајот Империја.

Комерцијална банка го откупува и залогот од 3 милиони на Мериот од друга банка, а претходно го откупува и залогот во пропаднатата Еуростандард. Така со продажбата на Казиното, банката наплатила долг од 8,5 милиони евра, а останатите 3,5 милиони евра легнуваат на сметка на Дивелоп Груп, фирма во сопственост на Мијалков и Александар Ивановски.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
815
Поени од реакции
1.448
Освен ,,претпоставки'' за КМБ earnings од мене и тендо не видов ничија друга. Утре после 16h обично се будат понављачите :sick:
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.025
Поени од реакции
8.767
Исто како 2021, околу 1100 бруто.
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Каматите на банките им се зголемија во вториот дел на годината поради зголемувањето на каматната стапка на благајничките записи и поради зголемувањето на ЕУРИБОР-от кој од негативен на почетокот на годината на 30.06. беше 0,22% на 30.09. 1,8% на 31.12. 2,752%. Така да очекувам сите банки да имаат подобри резултати од лани. За КМБ +10% подобар резултат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom