Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.401
Поени од реакции
1.798
И овие бате и дада од ППИВ да не си ги зголемиле платите на по дваесетина илјади евра како Кутревци? Не ми се верува дека на вработените им дале 15% зголемување, такашто можеби ова е првиот знак на тотално безвластие што се ствара со досегашното институционално нереагирање на дивеењето на директорите
Screen Shot 2022-08-01 at 14.10.14.png
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.401
Поени од реакции
1.798
Дафак се случува бе со ова TIKV, зошто им секнале приходите???
Screen Shot 2022-08-01 at 19.58.03.png
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
476
Поени од реакции
748
Абее Гримс смеее вака на мсе да си ги дупат? ..:)

ТИКВ.png

[/QUOTE]
Автоматски споено мислење:

Дафак се случува бе со ова TIKV, зошто им секнале приходите???
Прегледај го приврзокот 340451
Сепак ова е реалноста за прво полугодие 2021. Утнала сметководителката пред празник. Ќе го јаде у среда :)


1-6 TIKV 2021.png
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.007
Поени од реакции
643
Napisete poinaku ako gresam,ama mislam deka vo momentot vlozuvanje vo MK bankarski akcii mi izgleda kako najpametna investicija.[ pogotovo onie so P/E<10 ]
USA vleguva vo recesija koja ke ja objavat posle 4-10 meseci ,taka da mislam deka tamu ima uste dosta prostor za pad.
Zlatoto e ATH .
Nedviznostite se meur,veke nema koj da kupuva,ogromen procent zjaat prazni.
Evropskata ekonomija ke padne na kolena pretstojnata zima poradi zavisnosta od ruskiot gas.
Se otvara novo krizno zariste na dalecniot istok sto sigurno mnogu ke gi pogodi i USA i EUR idustrii poradi disperziranosta na nivnite proizvodstveni kapaciteti vo toj del od svetot.
Nasata berza se odnesuva kako autisticna na ovie svetski nastani i nasproti seto g.n .belezi i nekakov rast sto sekako se dolzi i na reazultatite objaveni za Q2 a posebno za golemite banki.
Автоматски споено мислење:

Sekako da ne ja zaboravime i dividendata od ~5%.
Stan vo SK od 60 tina kvadrati cini okolu 80.000€.So tie pari kupuvas 400 akcii na KMB i si zimas okolu 240.000 den.godisno, bez raspravii za neplateni kirii idr.problemi.( E sega do koga taka,ke vidime)
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
476
Поени од реакции
748
Napisete poinaku ako gresam,ama mislam deka vo momentot vlozuvanje vo MK bankarski akcii mi izgleda kako najpametna investicija.[ pogotovo onie so P/E<10 ]
USA vleguva vo recesija koja ke ja objavat posle 4-10 meseci ,taka da mislam deka tamu ima uste dosta prostor za pad.
Zlatoto e ATH .
Nedviznostite se meur,veke nema koj da kupuva,ogromen procent zjaat prazni.
Evropskata ekonomija ke padne na kolena pretstojnata zima poradi zavisnosta od ruskiot gas.
Se otvara novo krizno zariste na dalecniot istok sto sigurno mnogu ke gi pogodi i USA i EUR idustrii poradi disperziranosta na nivnite proizvodstveni kapaciteti vo toj del od svetot.
Nasata berza se odnesuva kako autisticna na ovie svetski nastani i nasproti seto g.n .belezi i nekakov rast sto sekako se dolzi i na reazultatite objaveni za Q2 a posebno za golemite banki.
Автоматски споено мислење:

Sekako da ne ja zaboravime i dividendata od ~5%.
Stan vo SK od 60 tina kvadrati cini okolu 80.000€.So tie pari kupuvas 400 akcii na KMB i si zimas okolu 240.000 den.godisno, bez raspravii za neplateni kirii idr.problemi.( E sega do koga taka,ke vidime)
Тргни од тука. Нема веќе калабалак и натегања. Никој веќе не збори за поврат и долгорочни инвестиции во мсе. Интересот за тргување и шпекулирање сведен на 0. Ако на Нова година и ни наметнат данок на капитална уше толку се ќе се сардиса. МБИ 10 индекс е андервелјуед со п/е 12.71 и п/б 1.60.
Сите овие знаци ми се индикатор за ботом....
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
120
Поени од реакции
128
Член од
16 јули 2021
Мислења
476
Поени од реакции
748
Тоа е таа шизофрена валуација шо при праење DCF само еден месец им ја поматува лонг трм перцепцијата. Нели првата анализа oд 28ми јуни е праена со прегледен прв квартал пред нив. Не е тоа.... Не знам дали постои еден аналитичар во светот шо при 10Y DCF model валуација и интерполација на фри кеш флоу од последни 10 години при проекција на идни 10 години, само последниот тековен квартал (пази,не година:() му ги помешал брзините а со тоа и апгрејдот од run во be smart :(
Мантрата ,,Еvery investment is the present value of all future cash flow'' е да се запази минатиот тренд у авериџ последни неколку години а не вчера или лани. Во два месеци две различни валуации ти се шпекулација, спротивно од велју инвестинг у фундаментал аналази'.

Нејсе, Алкалоид е добар ви не сте !

HotnCold.png
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.007
Поени од реакции
643
Danokot na kapitalna stanuva se poizvesen. Ne znam samo dali uste ke vazi onaa osloboduvanje ako se cuvaat akciite 10god. i dali uste ke se smeta kako sto bese najaveno t.e 90% od razlika na kupovna i prodazna kako osnova za odanocuvanje od 10% ?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
476
Поени од реакции
748
Danokot na kapitalna stanuva se poizvesen. Ne znam samo dali uste ke vazi onaa osloboduvanje ako se cuvaat akciite 10god. i dali uste ke se smeta kako sto bese najaveno t.e 90% od razlika na kupovna i prodazna kako osnova za odanocuvanje od 10% ?
Мислам дека ќе го пролонгираат. Не се глупи. Освен шо е политички непотез', ќе ги сардисаат не само mse туку и Централен депозитар и комисија за ХВ и се. И онака непопуларна берза имаме уше тоа ни фали.
Лош момент е шо ќе дознаеме за одлуката на дневна журка неколку саати пред Нова Година со шо претходно мнг ќе продадат у декември месец.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.007
Поени од реакции
643
Go najavija vo danocnite reformi ,ama nikogas ne se znae....
Koj znae veke prodava ,nema da ceka dekemvri
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
119
Поени од реакции
34
Danok ke ima i na depoziti prihod od kamata sto se voznemiruvate pa ke prodavale akcii i sto so toa ke gi stavite u banka parite pod kamata ne panicete bez potreba
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.994
Поени од реакции
11.177
Неофицијално, дел од предлозите се: ...За договорците на дело да се плаќа здравствено и пензиско, да се даночат штедните влогови, да се укине даночното ослободување по основ на реинвестирана добивка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom