Македонска берза

Член од
20 декември 2021
Мислења
39
Поени од реакции
17
TNB ke isplati 664 denari neto po akcija a za kupuvanje proviziite brokerska,depozitar i berzanska se zgolemeni i za edna akcija mu ide okolu 328 denari provizija vo prevod pola dividenta,od narod za drzava:neetaka:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.775
SEI Net V2

Предлог за дивидендна политика. По сите правила и прописи, како треба да изгледа.
Жална е само висината на пропишаната дивиденда.
Иако мала компанија нека служи како пример за сите големи кои имаат корпоративно управување.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2013
Мислења
125
Поени од реакции
77
SEI Net V2

Предлог за дивидендна политика. По сите правила и прописи, како треба да изгледа.
Жална е само висината на пропишаната дивиденда.
Иако мала компанија нека служи како пример за сите големи кои имаат корпоративно управување.
Некој продава 1% од компанијата веќе две недели…прво на 10к по акција сеа на 4к
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
551
Поени од реакции
989
SEI Net V2

Предлог за дивидендна политика. По сите правила и прописи, како треба да изгледа.
Жална е само висината на пропишаната дивиденда.
Иако мала компанија нека служи како пример за сите големи кои имаат корпоративно управување.
Gi citav izveshtaite... Ova ti e PKB vtor del, samo so 50 den dividenda... Duvaj begaj...

P. S. Primanja na odbor na direktori (3 clenovi) vo 2021 godina od 27.534.000 den (447.700 eur) !!!
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.775
Gi citav izveshtaite... Ova ti e PKB vtor del, samo so 50 den dividenda... Duvaj begaj...

P. S. Primanja na odbor na direktori (3 clenovi) vo 2021 godina od 27.534.000 den (447.700 eur) !!!
Сосема две различни приказни се.
За да се направи разлика, се оди по собранија на акционери.
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Предлог од 25 ден фиксна дивиденда за СТБП... Не знам само дали е бруто или нето :)
Ако не се лажам ваков предлог еднаш веќе беше одбиен. Не сваќам која е поентата повторно да се става како точка на дневен ред за собрание???!!!
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.436
Поени од реакции
1.963
https://faktor.mk/kako-gligorie-gogovski-od-teteks-napravi-ekonomski-chudo-dobivkata-e-pogolema-od-prihodite-od-prodazba
Еве нешто и за Тетекс, се сеќавате кога најави дека го затвара текстилниот бизнис и Апасиев викаше како Тетекс пропага, тоа е кога имаш непознавање од некој области а и партијата не е позната баш по добра економска програма.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
191
Поени од реакции
274
https://faktor.mk/kako-gligorie-gogovski-od-teteks-napravi-ekonomski-chudo-dobivkata-e-pogolema-od-prihodite-od-prodazba
Еве нешто и за Тетекс, се сеќавате кога најави дека го затвара текстилниот бизнис и Апасиев викаше како Тетекс пропага, тоа е кога имаш непознавање од некој области а и партијата не е позната баш по добра економска програма.
Можеби заборавиле на ТТК и на целиот имот што ТЕТЕ го издава.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.500
Поени од реакции
699
https://faktor.mk/kako-gligorie-gogovski-od-teteks-napravi-ekonomski-chudo-dobivkata-e-pogolema-od-prihodite-od-prodazba
Еве нешто и за Тетекс, се сеќавате кога најави дека го затвара текстилниот бизнис и Апасиев викаше како Тетекс пропага, тоа е кога имаш непознавање од некој области а и партијата не е позната баш по добра економска програма.
Тетекс не пропаѓа, туку е практично пропаднат. Живее од дивидендата што ја добива од ТТК и буквално од раскрчмувањето на целиот комплекс кој е предмет на продажба или издавање. Доволно е да отидете и да свртите еден круг и да видите во која состојба е Тетекс. Најатрактивните дуќани и деловен простор се продадени насекаде низ државата, продаваат по нешто залиха, а основната дејност не им е производство и трговија, туку продажба и издавање на деловен простор. Бројот на вработени е намален и останати се само "менаџери", работниците се одамна отпуштени или е останато нешто ситно, производствените капацитети се занемарени и истите пропаѓаат. Ако ова ви е успех, тогаш слободно купете акција во Тетекс.

Какви ефтини ПР текстови поминуваат тоа е фантастично.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.775
Некој продава 1% од компанијата веќе две недели…прво на 10к по акција сеа на 4к
Па и на таа цена од 4К e со p/e=1 p/b=0,33 и со најавена дивиденда. Не е лоша за долгорочна портфолио позиција.
 
Член од
26 август 2013
Мислења
125
Поени од реакции
77
Па и на таа цена од 4К e со p/e=1 p/b=0,33 и со најавена дивиденда. Не е лоша за долгорочна портфолио позиција.
Да, ама оваа година само извадија толку добивка. Лани преклани по 200ден вадеа EPS. Нека продолжат над 1к да вадат добивки па да правиме муабет. Повеќе од 2к не би дал за оваа акција во моментов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom