Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
7.860
Поени од реакции
8.520
TNB se razbuduva pred dividenta,ako prodolzi so vakvo tempo od Q1 nema da bide iznenaduvanje ako isplati dva pati dividenta ovaa godina;)
Ако продолжи со вакво темпо кризата во економијата нема да биде изненадување кај банките да се појават огромни износи за резервации за нефункционални кредити.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
39
Поени од реакции
17
Ако продолжи со вакво темпо кризата во економијата нема да биде изненадување кај банките да се појават огромни износи за резервации за нефункционални кредити.
Mozi ama kaj TTK,UNI,STB ili Kapital banka,drugive dve krizi zasega rabotat so profit,rezervacii i dividenti:)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.860
Поени од реакции
8.520
Mozi ama kaj TTK,UNI,STB ili Kapital banka,drugive dve krizi zasega rabotat so profit,rezervacii i dividenti:)
Големите имаат многу големи приходи од продажба - останати приходи (како и да ги класифицираат во книжењата) па така ги компензираат исправките.

Инаку исправката е зголемена значително и кај нив. Пример кај СТБ

2019 - 662м
2020 - 966м
2021 - 838м
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.024
Поени од реакции
650
Denes ogromen promet kaj ALK. , TNB , i MPT. , a i cenite se dobri ne samo kolicina. Ne znam dali se raboti za posledna sansa za istovar pred krizata ili posledna sansa za dividenda i utovar pred junskata odluka za priem vo EU. Ke vidime.....
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
915
Големите имаат многу големи приходи од продажба - останати приходи (како и да ги класифицираат во книжењата) па така ги компензираат исправките.

Инаку исправката е зголемена значително и кај нив. Пример кај СТБ

2019 - 662м
2020 - 966м
2021 - 838м
Najgolemi shteluvaci na bilansi se bankite. Tocno tolku trgnaa dopolnitelni rezervacii za da i pokraj zgolemeniot iznos, pak bidat banka so najgolema dobivka vo 2021 godina :zver:

A i ne znaeme dali se rezervaciite vistinski ili od predostroznost za potencijalni pagjanja. Sekako ovoj iznos sto pogolem e, toa e potencijal za pogolemi idni vonredni dobivki.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
39
Поени од реакции
17
Denes ogromen promet kaj ALK. , TNB , i MPT. , a i cenite se dobri ne samo kolicina. Ne znam dali se raboti za posledna sansa za istovar pred krizata ili posledna sansa za dividenda i utovar pred junskata odluka za priem vo EU. Ke vidime.....
Mene poveke mi lici za doverba vo ovie firmi,ubava cena i za kupuvanje i za prodavanje,mnogu podobro od obvrznicava nova na UNI,a za priem vo EU tesko zasega pogolemi se sansite za nuklearen napad
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.427
Поени од реакции
1.822
Ако ЕУ не ѝ среди летово добивање датум за почеток на преговори на оваа неспособно-корумпирана владеачка булумента, стварно не знам како ќе истераат година на власт.

Системот е толку дисфункционален што само чекам прв случај кога некој граѓанин ќе ја земе правдата во свои раце и ќе изрешета и криминалци и судии и све! Таа попустливост и воздржување спрема криминалот доведе дотаму што кучињата уште повеќе збеснуваат и поалчно крадат. Пасивниот подворнички менталитет во одговорните институции само им дава потстрек уште подрско и поочигледно да се изживуваат врз малите акционери!
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
551
Поени од реакции
989
Amerika :sakasuste:kivna, sega cel svet kje fati grip...:eek::eek::eek:

Gospod na pomosh od utre natamu... :semolam::semolam::semolam:

P. S. Nekoi faktorOVCI cekaat i presmetaa kolku dividenda kje dadela Stb, a nekoi jadnici nasednaa i ushte kupuvaa denovive na 1500+... :facepalm:

P. P. S. A da, tovarite i neshto KMB i TNB da ne snema, po nabavna se... :цицки:
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Изгледа дека продажбата на БЕСК на Пуцко е завршена работа, ако се суди по написот од погоре...
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
101
Поени од реакции
95
Ќе ги наплати побарувањата од државата и ќе си го изгради комплексот згради...;)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.860
Поени од реакции
8.520
Изгледа дека продажбата на БЕСК на Пуцко е завршена работа, ако се суди по написот од погоре...
Иронијата е што неговата партија е виновна што компанијата е доведена до "стечај"
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Ќе ги наплати побарувањата од државата и ќе си го изгради комплексот згради...;)
Мислам дека примарната цел на Пуцко со влезот во Бетон не се згради туку нешто многу поголемо...што од поодамна го форсира ДУИ, а двете "македонски" партии едногласно го поддржаа...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.860
Поени од реакции
8.520
Мислам дека примарната цел на Пуцко со влезот во Бетон не се згради туку нешто многу поголемо...што од поодамна го форсира ДУИ, а двете "македонски" партии едногласно го поддржаа...
Некаде пишуваше дека имаат некој плац во Скопје, каде што треба да се градат згради / трговски центар. Па поради тоа имаат интерес од таква компанија. Како и да е очигледно е дека има борба да не пропадне Бетон.

Кој е интересот на „Пуцко Петрол“ да го купи „Бетон“, засега не е познато, но ако се има предвид дека на крајот на 2020 година нафтената компанија го купи земјиштето на „Алумина“, логично е да се очекува дека градежната фирма би се користела за изградба на планираните содржини на тој простор.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
557
Поени од реакции
908
УСА е официјално у беар' маркет од вчера. Ниту Путин, ниту ЕУ не ми се веќе каталисти за пркнување. Време е за хибернациски мсе у авериџ од сеа па до едно 24 месеци

#WriteThisDateDown
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.427
Поени од реакции
1.822
Тој автопат Гостивар-Кичево има потенцијал да биде уште поголема глупост и од делницата Кичево-Охрид за којашто уште од старт пишував дека ќе биде неисплатлива поради високата цена за изградба и малиот обем на сообраќај. Оваа нова делница е дадена на Албанците коруптивно да ја погаѓаат директно со најголемите американски апаши. Ама најглупо од сѐ е што Македонците ќе се задолжат за милијарда евра, а автопатот ќе им остане како проштален подарок на Албанците кога државичево ќе се подели на албанска и бугарска половина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom