Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
7.950
Поени од реакции
8.648
MPT го зголемуваат процентот на дивиденда 3.6%. Тоа е ново.
Очигледно парите од ГАМА ги искористите да ги затворат кредитите затоа што се намалени за 1. 800 милиони денари.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
915
STB nov ATH 1699 denari denes.

40+% rast za nekolku meseci otkako vi kazav da si tovarite na 1200 denari. Ima prostor za uste, ne e kasno :cool:
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
668
Поени од реакции
713
Za vaka smeli tvrdenja, da ne recam reklami treba barem da potkrepish mislenje za pocetok so toa dali kje dadat i kolku dividenda???
jas isto preferiram dividenda, mada nema mesto za panika, si stojat vo bilansi,da ne recam pretekuvaat.dali se cekaat danocni simplificiranja ili trupaat za nekoja akvizacija ke vidime. Vazno generira mnogu kesh, plus ocigledno ima uste prostor za rast. ovde nema zima.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
915
Za vaka smeli tvrdenja, da ne recam reklami treba barem da potkrepish mislenje za pocetok so toa dali kje dadat i kolku dividenda???
kakvi smeli tvrdenja, ne mi e jasno? Pred nekolku meseci kazav deka cenata ke otide nad 1600 a mozno e da otide i do 1800? Sto e smelo sega, sto togas ne bilo?

Nemam pojma dali ke dadat dividenda, i toa e najmalku bitno sega. 40+M EUR godisno dobivki, 120M EUR neraspredelena dobivka vo posledni 3 godini...e ova e bitno.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.950
Поени од реакции
8.648
kakvi smeli tvrdenja, ne mi e jasno? Pred nekolku meseci kazav deka cenata ke otide nad 1600 a mozno e da otide i do 1800? Sto e smelo sega, sto togas ne bilo?

Nemam pojma dali ke dadat dividenda, i toa e najmalku bitno sega. 40+M EUR godisno dobivki, 120M EUR neraspredelena dobivka vo posledni 3 godini...e ova e bitno.
Сепак на МСЕ е многу битно дали и колку ќе биде дивидендата. Ми се чини дека очекувањата сега се доста високи поради тоа што нема распределено неколку години и ако биде под 100 денари цената на акцијата ќе падне.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
915
Сепак на МСЕ е многу битно дали и колку ќе биде дивидендата. Ми се чини дека очекувањата сега се доста високи поради тоа што нема распределено неколку години и ако биде под 100 денари цената на акцијата ќе падне.
Epa na kafekuvarki u MK najbitno im e dividenda da ima ( dokaz - KMB )
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
553
Поени од реакции
1.000
kakvi smeli tvrdenja, ne mi e jasno? Pred nekolku meseci kazav deka cenata ke otide nad 1600 a mozno e da otide i do 1800? Sto e smelo sega, sto togas ne bilo?

Nemam pojma dali ke dadat dividenda, i toa e najmalku bitno sega. 40+M EUR godisno dobivki, 120M EUR neraspredelena dobivka vo posledni 3 godini...e ova e bitno.
Bash deka e bitno otvori izveshtai zaklucno 31.12.2021, imash tebela Извештај за промена во главнината i vidi deka ne se 120mil eur neraspredeleni dobivki...
 
Член од
2 април 2018
Мислења
88
Поени од реакции
89
Во врска со дивидендата, од габаритната НБГ сепак е поизгледна корпоративна конзервативност во предрецесиски период, доколку сепак да, ајде, вака интуитивно, да речеме можеби педесетина денари бруто per share.
Автоматски споено мислење:

Bash deka e bitno...
EPS~530MKD2018/2021
Горе долу...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
7.950
Поени од реакции
8.648
Epa na kafekuvarki u MK najbitno im e dividenda da ima ( dokaz - KMB )
Ќе биде интересно да се види како ќе реагираат. Се чини дека кризата ќе се појави во билансите од вториот квартал.

Да не одлучеше Комерцијална толку рано за износот на дивиденда можеби и тие ќе одиграа поконзервативно, иако кај нив веројатно има притисок за поголема исплата од домашните акционери.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
915
Bash deka e bitno otvori izveshtai zaklucno 31.12.2021, imash tebela Извештај за промена во главнината i vidi deka ne se 120mil eur neraspredeleni dobivki...
mozebi pogresno se izraziv, ne se neraspredeleni dobivki nego 120M EUR dobivki za posledni 3 godini od koi ne e isplatena dividenda. Parite se tuka, vo bilansite, vo edna ili druga stavka, raspredeleni, neraspredeleni... Sigurno nema da isplatat 400 denari po akcija sega, zatoa sto posledni 3 godini ne isplatile.

Ama so edno 100ce moze da gi pocastat site. A posle dogovorot za namaluvanje na danocite so Grcija, edna vonredna pred nova godina (y)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
553
Поени од реакции
1.000
mozebi pogresno se izraziv, ne se neraspredeleni dobivki nego 120M EUR dobivki za posledni 3 godini od koi ne e isplatena dividenda. Parite se tuka, vo bilansite, vo edna ili druga stavka, raspredeleni, neraspredeleni... Sigurno nema da isplatat 400 denari po akcija sega, zatoa sto posledni 3 godini ne isplatile.

Ama so edno 100ce moze da gi pocastat site. A posle dogovorot za namaluvanje na danocite so Grcija, edna vonredna pred nova godina (y)
E ovoj muabet vekje drzi voda...
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2017
Мислења
553
Поени од реакции
1.000
Na tolku placenje po telma deka MPT rabotat so zaguba, 4,3mil eur dobivka za 3 meseci... ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom