Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
7.860
Поени од реакции
8.520
Мислам дека банките се подготвуваат за кризна година и зголемени резервации. Сите сигнали од компаниите во сите сектори се дека енергетската криза ќе предизвика големи проблеми.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
557
Поени од реакции
908
Секоја превоспитна е од рајот излезена. За среќа збориме за ТНБ шо фундаментално успеа да изгенерира 36 миљони ЕУР чист профит и 30% раст на добивка во сред здравствено и економско несанирано општество. Со 87% сопственост и мандат на одлука шо сакаат може да носат и да праат. Од просперитетните малтиплс можеби е време ДА, малце повеќе да обрнуваме внимание на book value-то но не мислам дека ТНБ бил некаков дивиденд, велју или било каков трап со овие фундаменти и опкружување како топ 2 најдобри банки и како дел од групација која ремети на балканот. Со толку сирот фри флоат да дојде ТНБ близу букот од 16.500 или 6 П/Е мислам очи прво тука ќе си извадиме кој да купи не надвор.
Утре ќе биде доста интересно и кај КМБ и кај ТНБ. Јас мислам дека прајсингот уше поодамна е достигнат и не очекувам КМБ да паѓа повеќе од вообичаено или износот на дивиденда. Тук там ќе видиме и некоја акција од ТНБ но нишо драстично.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
915
Ajde sega site pari od NLB u STB :D . Tamu nema opasnost od niska adekvatnost na kapital, 3 godini susha so dividenda, nad 110M EUR kesh na raspolaganje odprethodni godini, plus cirka 10M EUR od Q1 2022.

za da poubavo procitate: 120.000.000,00 EUR ili 6,7 EUR ( 416 denari ) po akcija u kesh.

Da ne me razberete pogresno, ne tvrdam deka sigurno ke ima dividenda, sami zaklucete si.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
181
Поени од реакции
343
Ajde sega site pari od NLB u STB :D . Tamu nema opasnost od niska adekvatnost na kapital, 3 godini susha so dividenda, nad 110M EUR kesh na raspolaganje odprethodni godini, plus cirka 10M EUR od Q1 2022.

za da poubavo procitate: 120.000.000,00 EUR ili 6,7 EUR ( 416 denari ) po akcija u kesh.

Da ne me razberete pogresno, ne tvrdam deka sigurno ke ima dividenda, sami zaklucete si.
STB ceka da isplati dividenda otkako ke sklucime dogovor za izbegnuvanje na dvojno odanocuvanje so Grcija.
Dogovorot se podgotvuva uste od 2020.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.024
Поени од реакции
650
Ajde sega site pari od NLB u STB :D . Tamu nema opasnost od niska adekvatnost na kapital, 3 godini susha so dividenda, nad 110M EUR kesh na raspolaganje odprethodni godini, plus cirka 10M EUR od Q1 2022.

za da poubavo procitate: 120.000.000,00 EUR ili 6,7 EUR ( 416 denari ) po akcija u kesh.

Da ne me razberete pogresno, ne tvrdam deka sigurno ke ima dividenda, sami zaklucete si.
NARAVOUCENIE:
Drzete si gi parite podaleku od mak.kompanii i MSE.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
122
Поени од реакции
133
Акцијата на TNB веќе долго време беше типичен Dividend Trap.

Пишав тука неколку пати, да внимаваат тие што купуваат акции од банки по цена над book.

Ајде да видиме дали ќе ја видиме на book за некое време.
Ова го тврдиш уште од времето кога ТНБ беше 10.000. Веројатно ќе го тврдиш истото и кога ТНБ ќе биде 50.000. Како и досега, веројатно би ги препорачал приоритетните на СТБ како многу подобра опција...
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
291
Поени од реакции
249
TNB Blok 2.780 akcii na 500 EUR. Ajde sea kur.nja eksperti da ve vidam .... ?
30k eura dividenda :)
Инаку, да земеш да купуваш ТНБ малку по малку, по 30-50-100 акции и на крај да купиш близу 2800 акции... колку би била сметката на крај? Зборам за брзо купување, бидејќи на берзава оваа количина на акции се има истргувано за нешто повеќе од 2 месеци.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.775
Ова го тврдиш уште од времето кога ТНБ беше 10.000. Веројатно ќе го тврдиш истото и кога ТНБ ќе биде 50.000.
Почнав да го пишувам тоа, на повисоки нивоа, дури беа 10.000 и јас поседував.
И тогаш и сега акцијата е Dividend trap. А тоа може да се види, само кога веќе ќе се случи.

Не мора да се споредува со други акции, или со други банки, доволно е да се спореди со акцијата на NLB мајката банка во Словенија.
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Иако често се оспорувани на форумов, сепак анализата и препораката на Wood изгледа се покажа како точна...
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
557
Поени од реакции
908
Иако често се оспорувани на форумов, сепак анализата и препораката на Wood изгледа се покажа како точна...
Така де само шо јас со факти ги потврдував моите ругања кон нив. Пушти аргумент плус зошо мислиш дека акцијата на 5 ноември 2021 била СЕЛЛ коа иста цена е и денес плус на конто имаш +30% поголема добивка.
 

Attachments

Член од
5 април 2012
Мислења
7.860
Поени од реакции
8.520
Колку беше денес куповен налог на НЛБ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom