Македонска берза

Член од
17 март 2022
Мислења
10
Поени од реакции
4
За пазаров кажав и претходно, мислам дека ќе паѓа, ако се гледа и од друг агол КМБ има голем резистенс на отприлика 13.000 и како мене ми изгледа ќе го однесе пазарот надоле. Кога почна Короната најголем дел од тоа што тргувам на МСЕ префрлив во банките. Едноставно немам многу време да пратам кој што како и банките беа најсигурни дека ќе немаат криза. И сега уште така ми делува.
 
Член од
17 март 2022
Мислења
10
Поени од реакции
4
ТНБ 738 мкд бруто дивиденда. Лош сигнал за нив, сега до кај ќе дише надуванава цена.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
39
Поени од реакции
17
На два пати ке делат дивиденда да не ја креваат инфлацијава :)Делот од добивката што ќе се вклучи во капиталот се ограничува за дистрибуција на акционерите во иднина.Акционерите дополнително да одлучуваат за распределба на акумулираната добивка од 2021 година подоцна во текот на годината во зависност од моменталната динамика на движење на капиталот/ РПА.Кој не е задоволен нека продава тука сум купувам.
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Ако не се лажам ТНБ пред 2 или 3 години имаа предлог одлука за исплата на 1.800 ден дивиденда по акција, па на собрание не помина одлуката... или ја повлекоа пред собрание, не се сеќавам точно. Гледам овде оптимизам дека ќе се распределела добивката на некое друго собрание, што би било одлично, но јас не би играл на таа карта.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2021
Мислења
39
Поени од реакции
17
Ако не се лажам ТНБ пред 2 или 3 години имаа предлог одлука за исплата на 1.800 ден дивиденда по акција, па на собрание не помина одлуката... или ја повлекоа пред собрание, не се сеќавам точно. Гледам овде оптимизам дека ќе се распределела добивката на некое друго собрание, што би било одлично, но јас не би играл на таа карта.
Sekoj se nadeva da ima dividenti,nadezta posledna umira:) ako nema dividenti ke ima podelba na bonusi na vrabotenite,kovid,vojna,kriza,dividenti i.t.n otporni na se sme samo do koga;)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.775
Акцијата на TNB веќе долго време беше типичен Dividend Trap.

Пишав тука неколку пати, да внимаваат тие што купуваат акции од банки по цена над book.

Ајде да видиме дали ќе ја видиме на book за некое време.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.024
Поени од реакции
650
Tnb i pred nekolku godini imase neprijatno iznenaduvanje so visina na dividenda ,no ne se sekjavam kolku izgubi togas od vrednosta.
Ako nekoj se sekjava neka pise.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
39
Поени од реакции
17
Ke kupuvame evtino ako taka nekoj paga na dividenda,ALK 2,5%-3%,MPT eden vek 2,5%,STB 0,0%,ama dosega sekoj si izvadil kar sto ne e na kratki stazi a dividentata e prolazna za mesec dena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom