Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
557
Поени од реакции
908
Конечно се разбуди УНИ мојата последна инвестиција на МСЕ. МСЕ е добра и најверојатно ќе останев ако нудеа шорт позиции и левериџ барем со поголем дел од инвестициите.
Тек ќе се буди Џерусалема, лекции им држат по инвентивност на умислениве Peer -и. P/b = <0.4, CAR 17% DIV утешно 100че. Тендо плус држи инфо у ракав за дешавката у мај :cujte:

# STRONGBUY #UNiRuleS #ТакаТрјабваДаБ'де

п.с честито нова експозитура у Капиштец, само напред.
Автоматски споено мислење:

Прогнозирав КМБаприл2022 - 12.000 МКД и иако погодив утнав во тајмингот. Всушност го заб.а и Дедо Мраз они. Вчера замарав за криза у УСА и пукање на меур во скоро секој сегмент во наредни 2-3 месеци и пак ме претркаа дешавките на терен. Изглеа јас џабе го гаѓам скорот коа сум слаб во при предикции во временски хоризонти (n). Црвените бикови се напикани во УСА до балчак. Можеби е време да ги монетизираме позициите на мсе и достоинствено да го дочекаме пропаѓањето на де факто најголемата економија во светот. Вол стрит не е како мсе. Коа се паѓа се паѓа во стил :zloo:

#НејќуДаПрогнозирамВише #ЖивМалер
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.775
Тек ќе се буди Џерусалема, лекции им држат по инвентивност на умислениве Peer -и. P/b = <0.4, CAR 17% DIV утешно 100че. Тендо плус држи инфо у ракав за дешавката у мај :cujte:

# STRONGBUY #UNiRuleS #ТакаТрјабваДаБ'де

п.с честито нова експозитура у Капиштец, само напред.
Немам инфо, само моја претпоставка.
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Тек ќе се буди Џерусалема, лекции им држат по инвентивност на умислениве Peer -и. P/b =
# STRONGBUY #UNiRuleS #ТакаТрјабваДаБ'де

п.с честито нова експозитура у Капиштец, само напред.
Автоматски споено мислење:

Прогнозирав КМБаприл2022 - 12.000 МКД и иако погодив утнав во тајмингот. Всушност го заб.а и Дедо Мраз они. Вчера замарав за криза у УСА и пукање на меур во скоро секој сегмент во наредни 2-3 месеци и пак ме претркаа дешавките на терен. Изглеа јас џабе го гаѓам скорот коа сум слаб во при предикции во временски хоризонти (n). Црвените бикови се напикани во УСА до балчак. Можеби е време да ги монетизираме позициите на мсе и достоинствено да го дочекаме пропаѓањето на де факто најголемата економија во светот. Вол стрит не е како мсе. Коа се паѓа се паѓа во стил :zloo:

#НејќуДаПрогнозирамВише #ЖивМалер
Навистина е неблагодарно да се прогнозира било што. Идат времиња во кои да се расфрла човек со инвеститорски совети би било на исто ниво како да се бави со гатање... Речиси во цел свет неколку дена сите берзи се во црвено. На MSE можеби во моментов не изгледа толку страшно, ама ако ликвидноста и во идните денови е како денешната... не ќе да е на арно.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
557
Поени од реакции
908
Навистина е неблагодарно да се прогнозира било што. Идат времиња во кои да се расфрла човек со инвеститорски совети би било на исто ниво како да се бави со гатање... Речиси во цел свет неколку дена сите берзи се во црвено. На MSE можеби во моментов не изгледа толку страшно, ама ако ликвидноста и во идните денови е како денешната... не ќе да е на арно.
Неблагодарно кон кого? Јас, а претпоставувам и ти освен интерес не гледам нишо друго во инвестицииве, сакање оставам за по дома. Дај боже у апарил 2020 некој вака како мене да гаташе да купувате дипови наместо тоалет папири. Само шо јас сеа гатам за у УСА не за кај нас. Последни неколку пишувања ми се дека нашиот пазар е далеку од overvalued. Нека дојдат 100 корекции и нус ефекти, ќе пазариме на МБИ10 на попуст после цели две години. И, и пак ќе си се вратат работите на своето.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.869
Поени од реакции
4.279
Според мене ова во САД е само мала корекција и јас планирам да докупувам со кеш што ми стигна. МСЕ и САД ќе тераат уште некоја година. Бикот не е мртов само отиде да пие вода.
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Објавата на порталот е нова, ама оваа вест е бајата...Продажбата е од поодамна (мислам дека е 2020) и веќе е книжено во билансот кај КМБ.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.869
Поени од реакции
4.279
Со оглед на сегашните каматни стапки и раст ќе дојде период кога нема луѓе да земаат кредити поради лошата економија и ќе има големи банкроти на кредити кои се дадени сега по поволни услови. Условите за кредитирање се либерални, каматите ниски и има раст на кредитно порфолио плус и растат цените на обрвзниците. Но ќе има за некоја година голем пад на цени на обрвзниции или/и и голем број на нефункционални кредити. Портфолиот на КМБ ќе биде сериозно погодено ќе ќе мораат да отпишуваат големи кредити што ќе им ја уништи добивката. Плус ќе рипнат каматите на обрвзниците и ќе има пониски добивки од тие средства.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
39
Поени од реакции
17
Со оглед на сегашните каматни стапки и раст ќе дојде период кога нема луѓе да земаат кредити поради лошата економија и ќе има големи банкроти на кредити кои се дадени сега по поволни услови. Условите за кредитирање се либерални, каматите ниски и има раст на кредитно порфолио плус и растат цените на обрвзниците. Но ќе има за некоја година голем пад на цени на обрвзниции или/и и голем број на нефункционални кредити. Портфолиот на КМБ ќе биде сериозно погодено ќе ќе мораат да отпишуваат големи кредити што ќе им ја уништи добивката. Плус ќе рипнат каматите на обрвзниците и ќе има пониски добивки од тие средства.
Ne e Komercijalna -Eurostandard banka od vcera pa da dava nefunkcionalni krediti za stan vo vrednost od 60.000k da kesira 360.000k.ako ima poniski prihodi od kamati ke svrti na povisoki provizii,seedno e za bankite dali ke kupat obvrznici ili ke izdavaat krediti vazno da ima obrt i zarabotka da imaat a krediti nema da bidat interesni koga ke ja napravat platava 5000 eur prosecna vo mk;) i za vlez vo holot od bankata ke dojde vreme da se naplaka
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
663
Поени од реакции
705
Ne e Komercijalna -Eurostandard banka od vcera pa da dava nefunkcionalni krediti za stan vo vrednost od 60.000k da kesira 360.000k.ako ima poniski prihodi od kamati ke svrti na povisoki provizii,seedno e za bankite dali ke kupat obvrznici ili ke izdavaat krediti vazno da ima obrt i zarabotka da imaat a krediti nema da bidat interesni koga ke ja napravat platava 5000 eur prosecna vo mk;) i za vlez vo holot od bankata ke dojde vreme da se naplaka
nemoj da bides siguren... vidovme kako kmb go jadese 5-6 godini dodeka NLB i STB pravea rekordi.
ova e samo pred 6-7 godini.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
557
Поени од реакции
908
Теоретски ако маркет капот на УСА од 50 трилиони се сомеле за 35 односно останат 15Т тоа е некаде диклајн од рафли 70% или во превод попара. Имагинарно ако го дочекаме AAPL под 100$ треба да бидеме благодарни до небо шо нашава генерација живее во ова време. Е и тек тогаш ако не направите пари бациња, мењајте професија ASAP.
#СагатаЗаДум
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
7.860
Поени од реакции
8.520
Објавата на порталот е нова, ама оваа вест е бајата...Продажбата е од поодамна (мислам дека е 2020) и веќе е книжено во билансот кај КМБ.
Не би рекол дека е вкалкулирано тоа во извештаите, ова е веројатно 5-10м евра зделка. И како што прочитав не потврдуваат официјално значи ова може да се признае во извештаите само кога ќе се комплетира процедурата.

Знае ли некој дали оваа зделка мора да се објави како ценовно чувствителна информација.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
557
Поени од реакции
908
Не би рекол дека е вкалкулирано тоа во извештаите, ова е веројатно 5-10м евра зделка. И како што прочитав не потврдуваат официјално значи ова може да се признае во извештаите само кога ќе се комплетира процедурата.

Знае ли некој дали оваа зделка мора да се објави како ценовно чувствителна информација.
Коментар на неконсолидирани и неревидирани Биланс на успех и Биланс на состојба на Комерцијална банка АД Скопје за периодот 01.01 - 30.09.2020 година 1. Биланс на успех Во периодот од 01.01-30.09.2020 година Банката од своето работење оствари позитивен финансиски резултат во износ од 1.310,6 милиони денари наспроти остварениот позитивен финансиски резултат во истиот период минатата година во износ од 1.300,6 милиони денари што претставува зголемување за 0,8%. Планираната бруто-добивка за деветте месеци од годинава е остварена со 89,1%. Зголемувањето на бруто-добивката е остварено во услови на позначителен пораст на дополнителната исправка на вредноста на финансиските средства заради влошување на квалитетот на корпоративното кредитно портфолио. Остварената добивка пред исправка на вредноста, е за 37,8% поголема во однос на истиот период минатата година. Значителното зголемување на добивката пред исправка на вредноста главно произлегува од зголемувањето на останатите приходи, односно приходите од капитална добивка од продажба на преземен имот по основ на ненаплатени побарувања од клиентите Прототип ДООЕЛ Скопје и Технометал Вардар АД Скопје. Позитивниот резултат од работењето, Банката го оствари во услови на прогласена вонредна состојба во Државата поради пандемијата со ковид-19 во периодот март-јули, при што е извесно дека и во следниот период здравствената и економската криза ќе се пролонгира и остануваат присутни ризиците поврзани со истата. Во периодот по прогласувањето на вонредната состојба, заклучно со 30.09.2020 година, Банката во целост го прилагоди своето работење со донесените препораки и уредби од Владата, како и со измените на регулативата поврзана со управувањето со кредитниот ризик и останатите одлуки донесени од страна на Народната банка кои беа креирани пред сè за да ги заштитат клиентите на банките кои се директно погодени од кризата.

# lucartandonov веќе го разглоби ова, Буши сеа е на терен , рестарвира и реновира затоа им е интересно на новинариве
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
7.860
Поени од реакции
8.520
Коментар на неконсолидирани и неревидирани Биланс на успех и Биланс на состојба на Комерцијална банка АД Скопје за периодот 01.01 - 30.09.2020 година 1. Биланс на успех Во периодот од 01.01-30.09.2020 година Банката од своето работење оствари позитивен финансиски резултат во износ од 1.310,6 милиони денари наспроти остварениот позитивен финансиски резултат во истиот период минатата година во износ од 1.300,6 милиони денари што претставува зголемување за 0,8%. Планираната бруто-добивка за деветте месеци од годинава е остварена со 89,1%. Зголемувањето на бруто-добивката е остварено во услови на позначителен пораст на дополнителната исправка на вредноста на финансиските средства заради влошување на квалитетот на корпоративното кредитно портфолио. Остварената добивка пред исправка на вредноста, е за 37,8% поголема во однос на истиот период минатата година. Значителното зголемување на добивката пред исправка на вредноста главно произлегува од зголемувањето на останатите приходи, односно приходите од капитална добивка од продажба на преземен имот по основ на ненаплатени побарувања од клиентите Прототип ДООЕЛ Скопје и Технометал Вардар АД Скопје. Позитивниот резултат од работењето, Банката го оствари во услови на прогласена вонредна состојба во Државата поради пандемијата со ковид-19 во периодот март-јули, при што е извесно дека и во следниот период здравствената и економската криза ќе се пролонгира и остануваат присутни ризиците поврзани со истата. Во периодот по прогласувањето на вонредната состојба, заклучно со 30.09.2020 година, Банката во целост го прилагоди своето работење со донесените препораки и уредби од Владата, како и со измените на регулативата поврзана со управувањето со кредитниот ризик и останатите одлуки донесени од страна на Народната банка кои беа креирани пред сè за да ги заштитат клиентите на банките кои се директно погодени од кризата.

# lucartandonov веќе го разглоби ова, Буши сеа е на терен , рестарвира и реновира затоа им е интересно на новинариве
Тогаш резултатите од првите 9 месеци се лоши, јас коментарот не сум го прочитал само ги гледав остантите приходи и резервациите како апсолутен износ во споредба со минатите години. Не знам што би можело да предизвика тогаш таков раст на добивката во последниот квартал за да биде цената на акцијата над 12.000 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom