Македонска берза

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
34
Поени од реакции
27
:oftopik:
Вие мангите шо излеговте на време од мсе и шо чекате да се смират времињата да ве прашам како туцињата? Ги раситнивте на интерактив или и таму чекате бољи живот? Битно е коа ќе дојдат ,,диповите'' ќе дојде времето и на вас угнетените и пак ќе куцате тука како некогаш во стајл, со импресии со се:bravobe:. До тогаш преостанува воајерски да корнете крокодилски солзи на колективниот хајп шо се дешава на мсе наспроти ,,хаваријата'' насекаде :vrtioci:
7x na $GALA за 10 дена и тоа трејдано на телефон, не на 49" монитор (y)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
7x na $GALA за 10 дена и тоа трејдано на телефон, не на 49" монитор (y)
Браос бе брат се радувам за тебе. И јас направив x16 на Тофе Шулајковски но тоа се шпекулации, на тој терен можеш да ме победиш. SCYX и LCID на пример ми се на ,,апарати'' но евеншли ќе бидат подобар дил од твоиве коин игрици (n)
 
Последно уредено:

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
34
Поени од реакции
27
Фала брат, ти праша, јас одговорив.

Наградно прашање:

После ова свечено крштевање (https://faktor.mk/gospodine-petkov-biznisot-ve-poddrzuva-napravete-komisija-na-idninata-i-reshete-go-problemot), колкави се шансите група акционери под лимитот за транспарентност, да се организираат и да продадат пакет акции во една водечка македонска институција? :ајнапиво:
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.000
Поени од реакции
642
Kolku samo ima vistina vo onaa na slavniot Ivo Andric:
I tako dodje ponekad vreme kad pametni zacute.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Последно уредено:
Член од
26 март 2021
Мислења
57
Поени од реакции
92
Во последните месеци има значително поголемо тргување со акцијата на МТУР со благ раст на акцијата...Колку што знам хотелот на Водно и Холидеј Ин веќе подолго време се затворени и од нив може само загуби да се книжат... Да не случајно они распродаваат КМБ? Знам дека имаа над 40.000 акции таму.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Во последните месеци има значително поголемо тргување со акцијата на МТУР со благ раст на акцијата...Колку што знам хотелот на Водно и Холидеј Ин веќе подолго време се затворени и од нив може само загуби да се книжат... Да не случајно они распродаваат КМБ? Знам дека имаа над 40.000 акции таму.
Топ, уште тоа да го направат пред дивиденда и може комотно стечај да си отворат. Не верувам ..
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
322
Поени од реакции
464
Ако добро читам, а секако дека добро пресметувам, на ROE 12% (ако е точно 12%) сметководствената вредност на УНИ на 31.12.2021 е 5.959,4 МКД, и има добивка по акција од 715,11 МКД за 2021, што за мене е очекуван резултат за акција која денес можевме да ја купиме на 3.100 денари.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
117
Поени од реакции
50
Kako i kade mozam da kupam akcii koi sto se na primer na britanska berza ili amerikanska berza
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Ако добро читам, а секако дека добро пресметувам, на ROE 12% (ако е точно 12%) сметководствената вредност на УНИ на 31.12.2021 е 5.959,4 МКД, и има добивка по акција од 715,11 МКД за 2021, што за мене е очекуван резултат за акција која денес можевме да ја купиме на 3.100 денари.
  • Ако e 715.11МКД (ЕПС) x 545.987 (Shares outs.) = 2021 Income 390.440.764 МКД . Во деветомесечието 2021 имаат 192.832.000 МКД и излага дека напраиле 102.45 % повеќе во само еден квартал (Q4) наспроти 9М2021. I highly doubt that..

  • Ако е 5,959,40 (BVPS) * 545.987 (Shares outs.) = 2021 equity 3.253.754.928 МКД. Во деветомесечието 2021 имаат 3.028.362.000 или 7.44 % повеќе само во еден квартал Q4 наспроти 9М2021. might / might not fit..
Пазарната 3.100 МКД, РОЕ 12% и CAR 17% се во ред не навлагам и прифаќам undervalued оцена, но дај разложи ми го ова твоето со РОЕ 12%.

BR
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.048
Поени од реакции
1.671
Не се сомневам дека ќе има интерес за обврзницата. Особено што покажаа дека без проблем можат да плаќаат и високи 9%, и дополнително да остваруваат профит.

Единствено оваа обврзница има смисла за исплата на претходната, но со многу пониски стапки.

Нема друга логика, пошо во истиот текст, кажува дека имаат висок коефициент на адекватност од над 17, без оваа нето добивка да биде вклучена во капиталот.

Има уште нешто, што ми текнува, но ќе оставам на вас да си размислите.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
Знаејќи дека геополитичките збиднувања во голема мера влијаат на пазарот на капатал кај шо со една ваква информација fear&greed индексот може да отиде у црвено преку ноќ, фер е будно треба да ја дочекаме веста дека официјално 100к руски трупи се распоредени на укранско-руска граница. После сајбер нападот на страницата на укранискиот парламент веќе е извесно дека системски Русија кај и да е ќе ја нападне Украина. Шо бенефит може да најдеме ние од ова (малце брутал..)? Скоро нишо, за жал. Од рускиве ХВ бега цел свет, индексот им падна за 15% у една недела и не верувам дека некој од нас чува нивни акции пошо се досадни како смрт. Украниа не е членка на НАТО но и е омилено другарче на УСА. Бајден веќе најави колосални санкции од Америка но и од сите НАТО членки кон Русија на неопределно, да и ние сме дел од тајфата. Ако имавме проблем со цената на гасот тек сеа ќе го јадеме и Европа и ние бидејќи најверојатно Северен тек 2 кој оди преку Украина ќе бидне секнат. Веќе се чешаат нашиве шо извезуваат овошје и зеленчук но главоболки уште поголеми имаат гиганти како Реплек и Алкалоид кај шо стратешки се присутни таму.
#Џаст а ток
 

Kajgana Shop

На врв Bottom