Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
За разлика од USA каде има капиталистички систем и пазарот ги вреднува компаниите, кај нас се уште имаме социјалистичка/комунистичка економија каде држвата убедливо е најголем играч и од неа зависат голем дел и од економските показатели на другите. Едни тотални анонимуси како Ковачевски и Мицковски без никакво исуство се гледани како пастири кои треба да го насочат стадото.

Помалку од 10% од популацијата, можеби и помалку не знае дека најтргуваната акција пораснала 5 пати во последните 3 години.

А нема некој во САД, па и тука што не знае за Маск, Безос, Гејтс, ...
Во таа насока и мислев. На почеток сме шо ни праи адвентиџ на нас шо инвестираме а не пакост демек задњите возови се фатени и сл. булшитс. Ке се средат работите ЕХЕЕЈ, компаниите и берзата ќе си се развиваат инкрементално. Менаџментите сочинети од шерифи шо ги третираат компаниите како да се ДОО, ќе си заминат у историја. Само еден скапан датум за преговори да добиеме, ќе ни ги отворат они очите сакале неќеле. Затоа повикувам да ги тргнеме шпековите и ступидните прогнози за незнам какви пропасти и новогодишни желби за дипови. Jim Simons е еден шо го заебал пазарот, останатите се велју и долг рок. Остај деј трејдинг на тинејџерите, нека буљаат у 49' поврзани монитори студирајќи технички анализи за компании заборавајќи дека има жив ресурс позади истите. Нема нишо од тоа.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
kakva moznost za daytrading, ova ne smee da se propusti! MSE, im back!
Абе вајстина' се врати? Реков да пуштам по некоја тура и благо на екипава за пречек чисто па да легнуваме пополека.
Не те залуживме ние тебе и жал ми е шо повторно мора да стекнеш навика на ова кубурава мсе со свинг +0.0001 до -0.0001. Ти сепак си научен на 1490.HK стајл свингови шо осцилираат како температура на заразен од фјучр омега варијанта (well, maybe not :unsure:). Ајде пренеси некое искуство, гледам со досетки и штосеви у стајл ни се врати, шегобиец прав. Колку пари ни донесе? :kuracc:, упс забораив, мислев вака се поздравуваме јас и ти ... позз :zver:
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.000
Поени од реакции
642
Neka pisuva koj kako misli no fakt e deka MSE se pretvara vo ogromen meur,koj ne se znae uste kolku ke raste ,a posle BUM ke se povtori 2008,9.
Tie sto mislat deka gresam neka pisat sto bi kupile utre,zadutre na MSE.
P.S Imam dosta akcii na MSE ,ne sum izlezen,samo ukazuvam na fakticka sostojba.
 
Член од
17 јули 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Neka pisuva koj kako misli no fakt e deka MSE se pretvara vo ogromen meur,koj ne se znae uste kolku ke raste ,a posle BUM ke se povtori 2008,9.
Tie sto mislat deka gresam neka pisat sto bi kupile utre,zadutre na MSE.
P.S Imam dosta akcii na MSE ,ne sum izlezen,samo ukazuvam na fakticka sostojba.
ALK, STB i UNI Uste utre bi zemal i bigi ostavil 3 do 4 godini moj sovet
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.694
Поени од реакции
4.167
Neka pisuva koj kako misli no fakt e deka MSE se pretvara vo ogromen meur,koj ne se znae uste kolku ke raste ,a posle BUM ke se povtori 2008,9.
Tie sto mislat deka gresam neka pisat sto bi kupile utre,zadutre na MSE.
P.S Imam dosta akcii na MSE ,ne sum izlezen,samo ukazuvam na fakticka sostojba.
Јас очекувам да оди до 12.000 мби до 2024-2025та после голем краш и долг беар маркет како после 2008ма. Долгорочно мсе е катастрофа. Краток рок одлична.
 

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
34
Поени од реакции
27
Back to reality

Според извештајот на НБРМ (https://faktor.mk/rekordno-poskapuvanje-na-stanovite-vo-posledniot-kvartal-nbrm-izmeri-vakov-rast-nemalo-od-2009-godinanite-), недвижнините пораснале во просек од околу 5% или 50тина евра од квадрат што ја носи цената на 1250-1300 од квадрат.

Знаејќи дека станбените кредити се едни од најпродаваните и најстабилни производи во динамичната македонска економија, прашањата се следни:

1. Дали македонските банки ја прифаќаат новата цена на квадрат при кредитирање? 1200 vs. 1800-2000 евра за метар квадратен

2. Дали македонските банки ке дозволат рефинансирање на постоечки станбен кредит, со проценка од 1200 евра за квадрат со нов, каде проценката е значително поголема? Колку од постоечките договори за станбени кредити го дозволуваат тоа?


pls be gentle, im only little
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.822
Поени од реакции
8.479
Колку добивка по акција на КМБ ја оправдува цената од над 12.000 денари?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.000
Поени од реакции
642
Колку добивка по акција на КМБ ја оправдува цената од над 12.000 денари?
I 1200 den. da ima po akcija pak ke ima p/e 10, a ne moze da ima 1200den. po akcija dobivka. Moe mislenje deka ke ima negde okolu 900den. sto na ovaa cena pravi p/e okolu 13.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
I 1200 den. da ima po akcija pak ke ima p/e 10, a ne moze da ima 1200den. po akcija dobivka. Moe mislenje deka ke ima negde okolu 900den. sto na ovaa cena pravi p/e okolu 13.
Околу 930 - 950 ЕПС зависи шо ќе прокнижат од зградиве и побарувањата.13 п/е длабоко на edge во корпус банкарски ХВ.
Инаку скроз е нездрав растов и верувам дека содржи порака шо кај и да е ќе исплива. Не само кај КМБ, сите блу чип одлетаа нагло без фундаментален de facto напредок, засновано само на идни антиципации. Но тоа е, вредноста на нештата ние ја даваме и како шо стојат работите веруваат дека за 1 евро од акцијата ок е да се платат 13. Не верувам дека е до толку фрапантен извештајот, максимум 10% раст а може и помалку. Можно е и да се продаваат, кој ти знае. Мене ми е битен benchmark-от шо е достигнат пошо како референца ќе не следи и кога ќе се случи корекција и кога ќе се продаваат.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
7.822
Поени од реакции
8.479
Околу 930 - 950 ЕПС зависи шо ќе прокнижат од зградиве и побарувањата.13 п/е длабоко на edge во корпус банкарски ХВ.
Инаку скроз е нездрав растов и верувам дека содржи порака шо кај и да е ќе исплива. Не само кај КМБ, сите блу чип одлетаа нагло без фундаментален de facto напредок, засновано само на идни антиципации. Но тоа е, вредноста на нештата ние ја даваме и како шо стои работата веруваат дека за 1 евро од акцијата ок е да се платат 13. Не верувам дека е до толку фрапантен извештајот, максимум 10% раст а може и помалку. Можно е и да се продаваат, кој ти знае. Мене ми е битен benchmark-от шо е достигнат пошо како референца ќе не следи и кога ќе се случи корекција и кога ќе се продаваат.
595 денари бруто е заклучно со 30/09, ќе им биде потребно голема корекција во резервациите за да дојдат над 1000 бруто.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
439
Поени од реакции
680
:oftopik:
Вие мангите шо излеговте на време од мсе и шо чекате да се смират времињата да ве прашам како туцињата? Ги раситнивте на интерактив или и таму чекате бољи живот? Битно е коа ќе дојдат ,,диповите'' ќе дојде времето и на вас угнетените и пак ќе куцате тука како некогаш во стајл, со импресии со се:bravobe:. До тогаш преостанува воајерски да корнете крокодилски солзи на колективниот хајп шо се дешава на мсе наспроти ,,хаваријата'' насекаде :vrtioci:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom