Македонска берза

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
На 2-ри Ноември, 2021 (Q4) за потребите на АНБ владава донела одлука да се купи имот на поранешната Македонија Табак у Кисела Вода во сопственост на некоја од деловните банки. Некој куцна тука дека се работи за НЛБ но нејќе да е така. Пошо во тековните активни огласи за продажба на подвижен, недвижен и оној што е во процедура на присилна наплата, имотов во ниедна банка не може да се најде, пробуричкав малце и уствари дојдов до КМБ. Имотот го продава(л)а Комерцијална Банка по цена од близу 8 милиони евра. Бидејќи истиот не постои на нивната страна по се изгледа дека дилот е постигнат и би требало глатко да ги видиме парите во Q4. Мене не ми е јасно зошо ниту еден медиум ова не го истражи до сеа пошо муабетов трае месец дена а извесно е дека Хари со ова веќе ја има затворено 2021 година (8 миљони ЕУР од бараните 13 во Q42021)

П.С. Ако има некој бољи инфо пукајте.. Подолу, ова шо ви зборам..
Затоа што не е Комерцијална Банка, туку баш како што некој друг куцнал НЛБ е во прашање.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Во ред, дај да видам шо е работава?
Што сакаш да видиш.... Инфото е од вработени во НЛБ кои се директно одговорни во процесот на превземање на зградата. Цената не ја знам точно, мислам дека имало негде напишано колку денари по квадрат ќе плателе АНБ, ама не ме заинетересира, оти немам акции во НЛБ :D.

Значи парите 100% идат кај НЛБ, 2,5милиони - 4 милиони евра
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
Во бившата управната зграда на Македонија-Табак НЛБ се уште има функционална експозитура, верувале или не. Многу бласфемична ми е помислата дека НЛБ и плаќа кирија на КМБ за една тотално анонимна локација....
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Gospodine 300
Agencija za hrana i veterinarstvo se naoga vo pomalata zgrada vo krugot na bivshi maledonija tabak i istata e vo sopstvenost na NLB dodeka pogolemata zgrada e vo sopstvenost na KMB i so samoto toa NLB ke dobie cca 4 M na tvoe razocaruvanje a za sreka na imatelite na NLB akcii .
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
На 2-ри Ноември, 2021 (Q4) за потребите на АНБ владава донела одлука да се купи имот на поранешната Македонија Табак у Кисела Вода во сопственост на некоја од деловните банки. Некој куцна тука дека се работи за НЛБ но нејќе да е така. Пошо во тековните активни огласи за продажба на подвижен, недвижен и оној што е во процедура на присилна наплата, имотов во ниедна банка не може да се најде, пробуричкав малце и уствари дојдов до КМБ. Имотот го продава(л)а Комерцијална Банка по цена од близу 8 милиони евра. Бидејќи истиот не постои на нивната страна по се изгледа дека дилот е постигнат и би требало глатко да ги видиме парите во Q4. Мене не ми е јасно зошо ниту еден медиум ова не го истражи до сеа пошо муабетов трае месец дена а извесно е дека Хари со ова веќе ја има затворено 2021 година (8 миљони ЕУР од бараните 13 во Q42021)

П.С. Ако има некој бољи инфо пукајте.. Подолу, ова шо ви зборам..
Добро истражување си направил, немам зборови. За поздрав. Ама изгледа инсајдерите овојпат се во право.Јбг...исто беше и во школо...некој ќе се убие од учење за 5ка, а на некого професорот ќе му ги шепне прашањата пред тест :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
На 2-ри Ноември, 2021 (Q4) за потребите на АНБ владава донела одлука да се купи имот на поранешната Македонија Табак у Кисела Вода во сопственост на некоја од деловните банки. Некој куцна тука дека се работи за НЛБ но нејќе да е така. Пошо во тековните активни огласи за продажба на подвижен, недвижен и оној што е во процедура на присилна наплата, имотов во ниедна банка не може да се најде, пробуричкав малце и уствари дојдов до КМБ. Имотот го продава(л)а Комерцијална Банка по цена од близу 8 милиони евра. Бидејќи истиот не постои на нивната страна по се изгледа дека дилот е постигнат и би требало глатко да ги видиме парите во Q4. Мене не ми е јасно зошо ниту еден медиум ова не го истражи до сеа пошо муабетов трае месец дена а извесно е дека Хари со ова веќе ја има затворено 2021 година (8 миљони ЕУР од бараните 13 во Q42021)

П.С. Ако има некој бољи инфо пукајте.. Подолу, ова шо ви зборам..
Можеби пред некој месец пишувавме за ова тука на форумот.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Gospodine 300
Agencija za hrana i veterinarstvo se naoga vo pomalata zgrada vo krugot na bivshi maledonija tabak i istata e vo sopstvenost na NLB dodeka pogolemata zgrada e vo sopstvenost na KMB i so samoto toa NLB ke dobie cca 4 M na tvoe razocaruvanje a za sreka na imatelite na NLB akcii .
Вака и ,,бласфемично'' излезе дека сиротава оставштина од бивша Тутунска банка таму е омотана со некој стожер како КМБ.
Поради кроткоста на општата парадигма вообичаено е да облечеме по еден дрес од една фирма и да силуваме се шо ќе ни излезе на пат тука. Имам акции бе друже во ТНБ, инаку ќе требаше да се викам комерцијален хастлер. Со ТНБ проблеми ќе си имаме наредна година кога ќе треба да се достигнат овие фрапантни бројки (сејфти зоун е сеа, дивиденда за 3 недели стига). У КМБ е амбулантна работата затоа коментирам. Од МБИ 10, немам од АЛК и да се врати времето пак ,,немаше да купам''. Имам и од загубаров шо го мислиш, впрочем тие ми беа и првите. Имам и од 300' дИнарскиве RZLV.. Имам и од SCYNEXIS INC, LUCID, ICAHN ENT, ,,Т'' but that's another story. Јас сакам финансии но претерана колоритност во диверзификација мразам пошо насочува дека си ,,труба'' лаик шо во се се разбира а во суштина си се мамиш и беспоговорно слушаш надворешни авторитети.

#Од вестите од светот, вчера шефот на ФЕД Jerome Powell и официјално си ја смени реториката околу транзиторноста и тејперингот и соопшти дека ќе даде предлог на Сенатскиот банкарски комитет сеа у декември да наместо првично предвиденото кратење од 15 билиони месечно на квантитативни олеснувања истото да се ригидно интензивира со шо ќе се отвори патот и кон предвремено покачување на каматните стапки, најдоцна до крај на наредна година. Ако се мислеа инвеститорите минатиот петок, со ова и официално ,,Светскиот бродолом'' започна драги мои, нека трепка, да :cujte:. Убаво беше до сеа, се надевам добро поминавте (y)

П.с lucartandonov ама апсолутно е така. Не сум секогаш јас во право (иако, во најголем број на случаи сум :rolleyes:), а не ни сакам да бидам. Му давам кредит на Мандрац за теренскиве активности. Му давам и на Bafra шо истото ова ми го посочи касно вчера у мсг. Ќе дознаеме за недела две уше понудите не ги отвориле у АНБ.
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
i moite informacii se deka ke bide delot na TNB. po tocno objektite kade sto sega e agencija za hrana i veterina.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Се знае куповната цена, мислам дека беше нешто под 1000е за квадрат. Ако ова е дел од НЛБ тогаш ако нема некоја "бомба" во билансот ова ќе биде рекордна година за банката.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Се знае куповната цена, мислам дека беше нешто под 1000е за квадрат. Ако ова е дел од НЛБ тогаш ако нема некоја "бомба" во билансот ова ќе биде рекордна година за банката.
90.000 МКД за м2 со барани 2100 квадрати. Го има огласот на страната на АНБ
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Во вообичаена пракса после застареност на датумот за квалификација за дивиденда, квалитетна акција паѓа за онолку колку била и самата исплата, барем тоа е општоприфатен стереотип и таа трула пракса. Веројатно со ленијар ја мереа овие понављачиве ТНБ оваа година заборавајќи дека акцијата прави историска неприкосновност не во класично македонски стајл као техничка анализа правам братче, сто пати сум праел, уживај .., туку во елементарен велју. Северџанска банка у Македонија праи цирка 28 миљони добивка у 9 месеци лабаво а предновогодишната журка уше не е почната (n). 2000 денари у најава бруто дивиденда за 2021 година ама ,,Џабе брат, омирконон маме. еб*'', не се глеа крајот :(
ТНБ има нај, нај, најреална сегашна вредност од 22- 23.000 денари. Мојот ексел за ТНБ брои преку 10 sheet-s сеопшти oд Интринсик до Wishful thinking анализи нооо, актуелниот прогрес секого егзалтира. 500 Евра за манга акција како ТНБ, се голта реално, маме еб.аа годинава. Маме еб........ Реално.. Најреално.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Секако дека шефовски непромислено и наметнатото замрзнувањето на цените скоро на сите основни намирници ќе има импликации врз економијата и следствено на берзата. Значи за последна цена на пример на зејтинот се зема онаа од 1 декември и се де факто замрзнува. Без разлика шо сончогледот шо се користи како суровина дупло поскапел на светски пазари и без разлика шо увозната цена (мислам и дека веќе немаме сопствена продукција) може да биде 50% повисока од продажната. Истото се однесува и за лебот, млекото, многу битно месото и тн. Ова е погубна мерка за трговијата и бизнисот и несомнено ќе продуцира со огромен дисбаланс во огомната побарувачка и дефицит во понудата на овие елементарни производи кои се нужно потребни и ќе отвори пат кон илегален увоз, намалување на квалитетот на производите и сива економија. Значи коа ќе одите на пат до брокерите ќе гледате редици изнемоштени луѓе чекаат ред да влезат во маркети да купат хранаа а незнаат дека внатре ги чекаат празни полици како во војна состојба.
Остана ли здрава пора во нашава економија шо може да издржи вакви екперименти во време на пролонгирана здравствена и економска криза. :(
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Секако дека шефовски непромислено и наметнатото замрзнувањето на цените скоро на сите основни намирници ќе има импликации врз економијата и следствено на берзата. Значи за последна цена на пример на зејтинот се зема онаа од 1 декември и се де факто замрзнува. Без разлика шо сончогледот шо се користи како суровина дупло поскапел на светски пазари и без разлика шо увозната цена (мислам и дека веќе немаме сопствена продукција) може да биде 50% повисока од продажната. Истото се однесува и за лебот, млекото, многу битно месото и тн. Ова е погубна мерка за трговијата и бизнисот и несомнено ќе продуцира со огромен дисбаланс во огомната побарувачка и дефицит во понудата на овие елементарни производи кои се нужно потребни и ќе отвори пат кон илегален увоз, намалување на квалитетот на производите и сива економија. Значи коа ќе одите на пат до брокерите ќе гледате редици изнемоштени луѓе чекаат ред да влезат во маркети да купат хранаа а незнаат дека внатре ги чекаат празни полици како во војна состојба.
Остана ли здрава пора во нашава економија шо може да издржи вакви екперименти во време на пролонгирана здравствена и економска криза. :(
Tocno taka. Edna od mnogute pricini sto zatvoriv marketot i se iseliv, a veruvaj ima premnogu po svetov od taa " sredna klasa" sto napustile biznisi i fatile usvet. Toa se luge so kapital koj sto NE zaminale za pari vo tugina, nego od vakvi glupavi "zakoncinja".
Ps. Se izvinuvam off topic e, ama boli sto ne gledas nekoj napredok ili poinakvo razmisluvanje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom