Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.311
Поени од реакции
1.644
Тоа е таа романтика и евоцирање спомени кога купувавме акција по цена еднаква на нејзината дивидендада 10 години подоцна.

Наравоучение: Инвестирање во акции на квалитетна компанија на долг рок занемарувајќи ги сите пропратни перипетии ќе ти донесат во блиска иднина ваков поврат. Башка историјата се повторува може за десет години дивидендата ќе биде 27.500 ;)
Романтика или не, само се надевам дека Слободан ќе ги шитне тие 100 акции од ТНБ што ги поседува ПКБ, ако веќе досега не ги шитнал
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.981
Поени од реакции
7.702
Романтика или не, само се надевам дека Слободан ќе ги шитне тие 100 акции од ТНБ што ги поседува ПКБ, ако веќе досега не ги шитнал
Bolje neka ne gi sitka. Ako gi sitne moze kje si isplati bonus za uspsno raspolaganje so hartii od vrednost vo sopstvenost na drustvoto.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
967
Поени од реакции
1.523
Романтика или не, само се надевам дека Слободан ќе ги шитне тие 100 акции од ТНБ што ги поседува ПКБ, ако веќе досега не ги шитнал
1000 акции од НЛБ има ПКБ.
И јас мислам дека време е да ги шитне. Можат да му пренесат луѓето од Пекабеско што го читаат форумов. Еве бесплатен инвестициски совет од нас. Пак после Слободан нека се жали дека не сме му помагале во работењето :)
 
Член од
26 март 2021
Мислења
35
Поени од реакции
62
2018 НЛБ исплатила за тековната година 1.738 ден бруто дивиденда. За 2019 + 2020 има ВКУПНА бруто добивка од околу 4.100 ден по акција. Дивидендата ВКУПНА за овие две години е речиси идентична со таа од 2018 година ( dividend payout околу 45%)....изгледа само јас не сум си ги ставил розевите наочари штом сите паѓаат во несвест за оваа " очекувана вест" :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.311
Поени од реакции
1.644
1000 акции од НЛБ има ПКБ.
И јас мислам дека време е да ги шитне. Можат да му пренесат луѓето од Пекабеско што го читаат форумов. Еве бесплатен инвестициски совет од нас. Пак после Слободан нека се жали дека не сме му помагале во работењето :)
Илјада де, махинално сто сум пишал. Мислам дека он спомна на собрание дека ги чувал од многу одамна и дека не згрешил, ама дрвјата не можат да пораснат до небото. Подобро нека инвестираат у сопствениот кор-бизнис 27,5 миљони денари со многу поголем поврат или нека вратат кредити на таа НЛБ банка за толку пари, наместо што им помагаат на директорите да си го чуваат га.от.

П.С. Апсолутно најдобра опција ако веќе сака да биде финансиски инвеститор му е на берза да купува смешно валуирани акции од сопствената компанија него да го чека словенечкиот вол да се дотови до 10 тони
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
366
Поени од реакции
384
Да се разбираа подобро од Слободан во инвестирање, овие што сега се дрзнуваат да му даваат инвестициски совети, ќе поседуваа сега ТНБ а не ПКБ.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.311
Поени од реакции
1.644
Да се разбираа подобро од Слободан во инвестирање, овие што сега се дрзнуваат да му даваат инвестициски совети, ќе поседуваа сега ТНБ а не ПКБ.
Тебе како ти одело инвестирањето? Од кој до кој период инвестираш и со каков просечен годишен поврат?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
876
Поени од реакции
619
Pa jas kako svakam TNB ima za 2019 i 2020 cca 35000 denari dividenda a kolku ke bide za ovaa po moja prpcenoa ne pomala od 2000 sto znaci sledat na ovaa cena neto 5000 denari ili samo sum malku lakom:)
Moj tip za PKB e deka 2100 gosina ke bide prelomna posle sledi malku poveke predvidliva politika za dividenda :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
943
Поени од реакции
567
Pa jas kako svakam TNB ima za 2019 i 2020 cca 35000 denari dividenda a kolku ke bide za ovaa po moja prpcenoa ne pomala od 2000 sto znaci sledat na ovaa cena neto 5000 denari ili samo sum malku lakom:)
Moj tip za PKB e deka 2100 gosina ke bide prelomna posle sledi malku poveke predvidliva politika za dividenda :)
Mandrac, dividendata za 2019,2020 e 1787 den.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
234
Поени од реакции
326
Паа, нешто слично како Слободан... :neetaka:
Ако го достигна Слобо' од ПКБ и ако зема дивиденда од странската банка шо ја поседуваш (онаа со 92 миљони спремни) да легнуваме пополека.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.749
Поени од реакции
8.394
Некој има високи очекувања за резултатот на КМБ штом веќе 10 денови расте во континуитет
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.311
Поени од реакции
1.644
Паа, нешто слично како Слободан... :neetaka:
Јас колку памтам, ПКБ ги има тие илјада акции у ТНБ уште од пред 2009. кога биле накај 5.000 денари. Којзнае кога му се купени и по која цена, ама дефинитивно не се по минималните цени од 1.600-1.700.

Инаку, пред да го направи едниот од најпе.ерските потези у историјата на берзата со исплатата на учеството у добивка, човекот го беше направил едниот од најкоректните потези у историјата на берзата спрема малите акционери кога пред 7-8 години од име на ПКБ откупи од Фершпед брокер неколку проценти сопствени акции по некаква смешна цена од околу 5.000 денари, иако можел комотно да си ги купи и од сопствен џеб. Е тоа му било навистина фантастичен инвестициски потег, веројатно во ранг со првокласната кариера како стопанственик.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
234
Поени од реакции
326
Јас колку памтам, ПКБ ги има тие илјада акции у ТНБ уште од пред 2009. кога биле накај 5.000 денари. Којзнае кога му се купени и по која цена, ама дефинитивно не се по минималните цени од 1.600-1.700.

Инаку, пред да го направи едниот од најпе.ерските потези у историјата на берзата со исплатата на учеството у добивка, човекот го беше направил едниот од најкоректните потези у историјата на берзата спрема малите акционери кога пред 7-8 години од име на ПКБ откупи од Фершпед брокер неколку проценти сопствени акции по некаква смешна цена од околу 5.000 денари, иако можел комотно да си ги купи и од сопствен џеб. Е тоа му било навистина фантастичен инвестициски потег, веројатно во ранг со првокласната кариера како стопанственик.
Само шо помина 1000че блок кај ТНБ. Дали е можно? Да можно е :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom