Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.263
Поени од реакции
1.601
Стај нешо постхумано сеа за ПКБ и слични бул шитс. Абе, ги надминавме овие детски болести, време е мангупи да настапат, напрај место !


Има ли поголема ИНВЕСТИЦИЈА и САТИСФАКЦИЈА од тоа, далечната 1965 година да ја создадеш култната "I Can't Get No Satisfaction", а денес на возраст од 74 години (Ronnie), 77 години (Keith) и 78 години (Mick) да свириш, танцуваш и пееш безмалку како тинејџер!?
[/QUOTE]

Дистрибутерот Нелт со годишен приход од околу милијарда евра ја поседува месната индустрија Неопланта, па има скоро идентична дејност со ПКБ. Нашиот Мик Џегер Кутревски може да одлучи да им ги шитне авторските права на сувомесно-никотинската дискографија, па да им подели по триесетина миљони евра на синовите, а они потоа нека купуваат мали фирми и нека доразвиваат брендови или нека си бидат финансиски инвеститори ако се заситиле од досегашната работа
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
179
Поени од реакции
211

Има ли поголема ИНВЕСТИЦИЈА и САТИСФАКЦИЈА од тоа, далечната 1965 година да ја создадеш култната "I Can't Get No Satisfaction", а денес на возраст од 74 години (Ronnie), 77 години (Keith) и 78 години (Mick) да свириш, танцуваш и пееш безмалку како тинејџер!?
Дистрибутерот Нелт со годишен приход од околу милијарда евра ја поседува месната индустрија Неопланта, па има скоро идентична дејност со ПКБ. Нашиот Мик Џегер Кутревски може да одлучи да им ги шитне авторските права на сувомесно-никотинската дискографија, па да им подели по триесетина миљони евра на синовите, а они потоа нека купуваат мали фирми и нека доразвиваат брендови или нека си бидат финансиски инвеститори ако се заситиле од досегашната работа
[/QUOTE]
omg!
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
179
Поени од реакции
211
Антонио Аргир извесно е дека ја напушта НЛБ Македонија но не со златен Ролекс и дигнитет туку со наведната глава во ,,Economy class'' поради внатрешни препукувања, кардинални грешки и замерки за непослушност. Условно добива деградирачка ролја во НЛБ Љубљана. На негово место неформално е веќе устоличен нов ЦЕО, шизикот е од братска Србија.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
7.734
Поени од реакции
8.387
Никој не ги спомена изборите, тоа можеби и не влијае на МСЕ
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
357
Поени од реакции
370
Антонио Аргир извесно е дека ја напушта НЛБ Македонија но не со златен Ролекс и дигнитет туку со наведната глава во ,,Economy class'' поради внатрешни препукувања, кардинални грешки и замерки за непослушност. Условно добива деградирачка роља во НЛБ Љубљана. На негово место неформално е веќе устоличен нов ЦЕО, шизикот е од братска Србија.
Профитот за време на неговото ЦЕО-ствување се зголеми три пати. Замисли тек да не правеше кардинални грешки...
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
609
Поени од реакции
650
Антонио Аргир извесно е дека ја напушта НЛБ Македонија но не со златен Ролекс и дигнитет туку со наведната глава во ,,Economy class'' поради внатрешни препукувања, кардинални грешки и замерки за непослушност. Условно добива деградирачка роља во НЛБ Љубљана. На негово место неформално е веќе устоличен нов ЦЕО, шизикот е од братска Србија.
Greshno info imash
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
202
Поени од реакции
178
 
Член од
27 ноември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
10
Sakas da kupis poeftino od ova, nema poeftolino veke nekoe vreme
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
179
Поени од реакции
211
Од вечерва или КМБ ќе биде ,,навијачки'' 12 илјади или Стопанска банка БитоЉа ќе направи раст од 600% со дивиденда од онолку колку шо им е г....м . Убаво праша еден умен лик тука, зарем избориве не ви имаат влијание во вашите одлуки за инвестиции на мсе. Вие мудро измолчивте а први сте да цртате компаративни движења и нерелевантни проекции како да сте родени у Чикаго а не во оваа наша вуко... И те како има инфлуенца политиката.... Како и секаде во светот се е врзано за ф...инг политика. Броиме секунди ние МБЕ10-истите- кУмуњаско-лобистистичкиот ,,лакмус'' . :) ВиваЛа 15k КМБ:kezec: со реално и издржано посакувачко нивелирање со пазарна цена со Мукаетови 2022.... Кој сака нека честита..
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
925
Поени од реакции
534
Од вечерва или КМБ ќе биде ,,навијачки'' 12 илјади или Стопанска банка БитоЉа ќе направи раст од 600% со дивиденда од онолку колку шо им е г....м . Убаво праша еден умен лик тука, зарем избориве не ви имаат влијание во вашите одлуки за инвестиции на мсе. Вие мудро измолчивте а први сте да цртате компаративни движења и нерелевантни проекции како да сте родени у Чикаго а не во оваа наша вуко... И те како има инфлуенца политиката.... Како и секаде во светот се е врзано за ф...инг политика. Броиме секунди ние МБЕ10-истите- кУмуњаско-лобистистичкиот ,,лакмус'' . :) ВиваЛа 15k КМБ:kezec: со реално и издржано посакувачко нивелирање со пазарна цена со Мукаетови 2022.... Кој сака нека честита..
Moze li na nekoj "poglup"cit.poednostaven nacin da ni objasnis sto toa ke se smeni od vecerva ,pa ke se otvori pat za KMB na 15K?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
179
Поени од реакции
211
Moze li na nekoj "poglup"cit.poednostaven nacin da ni objasnis sto toa ke se smeni od vecerva ,pa ke se otvori pat za KMB na 15K?
Пошо не читаш минати наративи драги ... Дај егото подај ми го, ОК.
КМБ има intrisic value во моментот 10к . Ајде пукај ме со контрааргументи ( најмалку 1 ќе имаш trust me :) )
Дигресија на страна, на 26ти октомври ќе има извештај стокмен таков како што сакаш да го чуеш. Абе мастодонтот таму е певеќе од шо со ти со првата женска. Колку пари да ви остави на 10.000 пазарна за да ви го балансира умот. Има политика тука кај шо и најакиот незнае кај му е главата .

П.с не ме терај груп да бидам, нејќу . Ако ВМРО вечер земе завам се ова шо гледаш ќе се промени. Во спротивно пливај друже мој мирни води Ни престојат..
Автоматски споено мислење:

Ајде бе фраери земете ме сеа за реферецна за идни случувања. Јас ТВРДАМ дека цената на Комерцијална банка во мај 2022 годин ќе биде 12 илјади денари и ќе има дивиденда 600. Не може а да не се случи. Проста математика со две полунепознати што сите вие што се мечкате да ме разберете кубурите во вашиот делокруг и статус..
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2014
Мислења
242
Поени од реакции
550
Дечки често ве читам и планирам да почнам да инвестирам па затоа чат пат ќе ве потпрашувам по нешто. За почеток да прашам: кога купуваш акции од МСЕ не се плаќа месечно на брокерот како за странските акции или грешка имам разбрано?

Исто така ме интересира како да научам да толкувам финансиски извештаи? Препорачајте книги, блогови, видеа што сметате дека се корисни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom