Македонска берза

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
526
Поени од реакции
1.013
Ке ве замолам за инфо, колку е мометалната цена на Триглав осигурување акцијата?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
474
Поени од реакции
744
Ке ве замолам за инфо, колку е мометалната цена на Триглав осигурување акцијата?
posledna e 10.000. Nema Bid i ask
Автоматски споено мислење:

Незнам уше на чело шо не и пишува: Купи бе! Има 800 парчиња по едно евро за продажба а 57 денари е EPS-сот 2020та.
Некој умен си ги цапна овие 800 парчиња. Визионерски, бравос.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
474
Поени од реакции
744
Душан Пецовски е новиот генерален директор на „Реплек“. Значи полека колуминира фајтот Туџарови vs Пецовски и истрајната преваленција на вториве.
Дуле и татко му (брат му) заедно поседуваат 17.68 % од акциите или во превод 4,583 акции (од тотал 25.920). Неколку годишната мантра на Душан како заштита на акционери,нивните права и срамна распределба на добивка беа заштитен знак - вординг на потиснатите и обесправените. Не за џабе нос пикаат и Настели и треваропроизводители и сите крупни манги во оваа бунар без дно компанија. Акцијата ќе биде доста атрактивна наредни 5-6 години, впрочем и мандатот е толку односно 7,8,9 % дивидендниот принос за 2021ва од шала. Пази компанијата има 35 миљони ЕУР средства со РОА од 8% и РОЕ од 11%.

П.с Дај Реплек пионерски нека го направи првиот сплит на мсе, т'ибм 2000 евра акција
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
474
Поени од реакции
744
Значи пропаѓа муабетот дека криптото нема никаков позадински велју. Братот без круполи војни покренуваше во земји од исток заради махинации и ценовни манипулации на својот фонд. Штом вака гордо се фали со BTC еве ти ја идната вредноста. Елон Маск agree?

п.с.Баравте алтернатива vis a vis инфлација, кинески армагедон, амерички колапс и сток маркет дум.
 

Attachments

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.082
Поени од реакции
14.802
Криптово почна да скока кога почнаа забрзано да уфрлаат пари во економијата. Сите тие QE, социјални мерки/помош, додека економијата каска или стои во место... Инфлација не може да не се случи во вакви услови.

Вистинското прашање веројатно не е дали (ќе се деси нешто заебано) туку до кога ќе можат да ја контролираат ситуацијата.


Мене крипто/биткоин не ми изгледа како добар хеџ против инфлација... Од истата причина зошто недвижнини како станови/куќи сега не се добар избор. Вредноста им е рипната до небеса. На краток рок можеби уште ќе раснат, ама до кога, и кога ќе почнат да паѓаат? Пошто сега сите купуваат, но што ќе се случи кога на истите ќе им затреба ликвидност?
Лаички размислувано, и акциите почнаа повеќе да скокаат во вредност отприлика во истото време (со уфрлањето на многу нови пари). Гледаме дека и commodities рипаат во небо, со последниве случувања летово/есенва на енергетскиот пазар. Теоријата (колку што разбирам од површно читање) вели дека сега е најбезбедно да се поседуваат акции од провајдери на елементарни сервиси, струја, гас, вода, телекоми, итн.

Прашањето е колку тоа (теоријата) се пресликува и на локалнава берза, каде многу работи се различни во однос на западот.
 
Член од
8 декември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
2
Душан Пецовски е новиот генерален директор на „Реплек“. Значи полека колуминира фајтот Туџарови vs Пецовски и истрајната преваленција на вториве.
Дуле и татко му (брат му) заедно поседуваат 17.68 % од акциите или во превод 4,583 акции (од тотал 25.920). Неколку годишната мантра на Душан како заштита на акционери,нивните права и срамна распределба на добивка беа заштитен знак - вординг на потиснатите и обесправените. Не за џабе нос пикаат и Настели и треваропроизводители и сите крупни манги во оваа бунар без дно компанија. Акцијата ќе биде доста атрактивна наредни 5-6 години, впрочем и мандатот е толку односно 7,8,9 % дивидендниот принос за 2021ва од шала. Пази компанијата има 35 миљони ЕУР средства со РОА од 8% и РОЕ од 11%.

П.с Дај Реплек пионерски нека го направи првиот сплит на мсе, т'ибм 2000 евра акција
:) да, за сплитот :), само што нема да е пионерски, КМБ направи сплит 1-5 во 2005-та.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.400
Поени од реакции
1.797
Памтам дека имаше виртуелна берза и во годините кога почнував со инвестирање и Господ одеше по земјата. Тогаш скоро секој ден беше нов пад и нов пораз, меѓутоа десетици учесници сепак некако успеваа да остваруваат огромни виртуелни поврати, а јас бев длабоко долу на ранг-листите. По една недела пад на сите акции и раст на портфолијата на прворангираните учесници, веќе бев сто посто уверен дека резултатите се чиста лага и местенка, како и повеќето работи во државичево.

Од оваа перспектива, чувствувам задоволство дека додека убедливо ме победувале во виртуелни поврати, јас најверојатно сум го остварувал најголемиот реален поврат на Македонската берза. Веќе немам никаков интерес за виртуелната берза, ама барем нека ја организираат чесно, пошо дефинитивно има огромен потенцијал за едукација на идните генерации инвеститори
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
310
Поени од реакции
296
Смешки. Не се кадарни еден е-трејдер да го понудат бесплатно. И како ќе функционира ова т.е. како ќе ги привлечат младите да инвестираат на берза? Со ограничувања во пристапот, давање налози по телефон и после по меил да ги праќаш скенирани? МСЕ управителите се сеуште во минатиот век. Нешто што сме го имале пред 15 години сега пак се воведува као нешто вау. Па младите ќе одат на Market Watch и сл. платформи каде има вирутуелни игри и барем се сигурни дека ќе функционираат беспрекорно.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.700
Поени од реакции
14.306
Смешки. Не се кадарни еден е-трејдер да го понудат бесплатно. И како ќе функционира ова т.е. како ќе ги привлечат младите да инвестираат на берза? Со ограничувања во пристапот, давање налози по телефон и после по меил да ги праќаш скенирани? МСЕ управителите се сеуште во минатиот век. Нешто што сме го имале пред 15 години сега пак се воведува као нешто вау. Па младите ќе одат на Market Watch и сл. платформи каде има вирутуелни игри и барем се сигурни дека ќе функционираат беспрекорно.
Последните циклуси пред да згасне, беше како незадолжителна активност по економските факултети, па пример по предмет берзанско работење професорите ги тераа студентите да се регистрираат. Али, тогаш имаше некои награди, не знам курс или тетратки, појма немам, лупам, а сега не прочитав ништо за никакви награди.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
625
Поени од реакции
615
Памтам дека имаше виртуелна берза и во годините кога почнував со инвестирање и Господ одеше по земјата. Тогаш скоро секој ден беше нов пад и нов пораз, меѓутоа десетици учесници сепак некако успеваа да остваруваат огромни виртуелни поврати, а јас бев длабоко долу на ранг-листите. По една недела пад на сите акции и раст на портфолијата на прворангираните учесници, веќе бев сто посто уверен дека резултатите се чиста лага и местенка, како и повеќето работи во државичевто.

Од оваа перспектива, чувствувам задоволство дека додека убедливо ме победувале во виртуелни поврати, јас најверојатно сум го остварувал најголемиот реален поврат на Македонската берза. Веќе немам никаков интерес за виртуелната берза, ама барем нека ја организираат чесно, пошо дефинитивно има огромен потенцијал за едукација на ините генерации инвеститори
Јас учествував некаде во 2006та мислам оти беше. И тогаш на рангирањето завршив како 3то пласиран. Наградата беше 1 месечен пристап до е-трајдерот бесплатно. Услов беше да отидеш во Скопје за да ти дадат документ за пристап и некоја диплома. Ниту отидов, ниту земав нешто...
3та година средно бев патем

На 25.11.2005 сум се пријавил на е-маил да добивам дневни извештаии од МСЕ.
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2019
Мислења
310
Поени од реакции
296
Стагнација во индустриското производство + Инфлација. Што може да се очекува на МСЕ во следниот период?
П.С.Првиот квартал годинава е со висок пораст нормално кога се споредува со близу 0 минатата година.

Staflacija.JPG
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
474
Поени од реакции
744
Јас учествував некаде во 2006та мислам оти беше. И тогаш на рангирањето завршив како 3то пласиран. Наградата беше 1 месечен пристап до е-трајдерот бесплатно. Услов беше да отидеш во Скопје за да ти дадат документ за пристап и некоја диплома. Ниту отидов, ниту земав нешто...
3та година средно бев патем

На 25.11.2005 сум се пријавил на е-маил да добивам дневни извештаии од МСЕ.
Тоа шо си бил 3тo место пласиран е помалку вероватно пошо со трето средно веројатно не си знаел ни кај ќе те пуштат у петок у град. Коа му реплицираш на грими те молам за малку ин виво референца (шкрапни некое достигнување). Ама ок царе и да си, кај си сеа, колку поврат направи после 20 години или како оние шо играа баскет у средно за школо со надеж на еуро или ворлд чампион.
Автоматски споено мислење:

Стагнација во индустриското производство + Инфлација. Што може да се очекува на МСЕ во следниот период?
П.С.Првиот квартал годинава е со висок пораст нормално кога се споредува со близу 0 минатата година.

Прегледај го приврзокот 309500
Евидентна стагнација + инфлација и шо? Докажи се бе друже.... Форумов Ви е алатка да ги искажете вашите сфаќања, антиципации, критики и предлози. Наматнуваш реторочко прашање и очекуваш респонд за аутосатисфакција.
Прашај си ученички не поставувај тези може грими, годзил и близард ќе ги пецнеш да ти ад хок адговорат.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom