Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 36 25,4%
 • 2000

  Гласови: 43 30,3%
 • 1000

  Гласови: 15 10,6%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 14 9,9%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 34 23,9%

 • Вкупно гласачи
  142

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
608
Поени од реакции
608
Најјако би било у радовишкиот финансиски перпетуум мобиле Топлификација да е купена со кредит од КМБ :pos:
А замисли да се оствареше ситуацијата и да беше сват со Вицко :) , кое играчиште ќе беше
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
593
Поени од реакции
631
Pa neli be ovoj demonstrativno napushti, poradi biznis klimata, preseli kapital vo srbija?
Se podobrila klimata izglea nesho. Smeni dres i lapaj si, onaka patriotski.
na po svetlata strana pak,ide nuabet deka ke pukalo parnoto, da gi "rashiri" stanovite na adora do orginalnata kvadratura. :)
monty python ...
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2008
Мислења
3.795
Поени од реакции
53
Сепак ќе оди надоле КБ денес .... сметаат инвеститорите дека не е ова добра зделка, или па не сметаат ништо
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
99
Поени од реакции
119
Топлификација номинално е проценета на 20.8 миљона, а неформално на 63 миљона во кои спаѓа и побарување од ТЕ ТО со правосилна одлука од Врховен од 28 миљони. Вкупните обврски им се 20 миљони од кои 17 на КМБ. Уше не си влегол во нејзе а БЕГ ти плаќа миљон годшно наредни 35 години наем.
В'нето сума сумарум за 9.3 миљони го купува цел овој локумадес бизнис. Браос мајоре, си газиш.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.716
Поени од реакции
8.368
Топлификација номинално е проценета на 20.8 миљона, а неформално на 63 миљона во кои спаѓа и побарување од ТЕ ТО со правосилна одлука од Врховен од 28 миљони. Вкупните обврски им се 20 миљони од кои 17 на КМБ. Уше не си влегол во нејзе а БЕГ ти плаќа миљон годшно наредни 35 години наем.
В'нето сума сумарум за 9.3 миљони го купува цел овој локумадес бизнис. Браос мајоре, си газиш.
Не го купува ова, купува само имот (згради, опрема).

Адора инженеринг по пат на јавна лицитација, за 9,3 милиони евра, ги купи Топланите Исток и Запад и најголемиот дел од останатиот имот на Топлификација АД, која е во стечај.

Овој бизнис аспект ќе функционира како посебен правен ентитет под името Adora Energy Solutions и менаџментот и раководството ќе биде целосно составено од домашни човечки ресурси“.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
6.561
Поени од реакции
10.543
Ne mi e jasno sto kje prai so imotot koj e iznajmen na beg. Eventualno ako imaat info deka licencata na beg kje im se odzeme.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
608
Поени од реакции
608
Многу пати сум зборувал во минатото и пак ќе кажам. Нашата берза ќе заживее само кога големи компании кои се сопственост претежно на еден или неколку сопственици ќе ги убедат да излезат на берза.
Адора, ИГМ, Дени интернационал, Некој од рудниците....вака набројувам по некој од различни гранки.
Но кај нас, изгледа наскоро нема да видиме такво нешто. Крај краева некој од овие да пробаа да емитиуваат обврзници за некоја камата, ама и тоа ништо.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.219
Поени од реакции
1.562
Нема доволно котирани компании, а неспособното и незаинтересирано раководство не донесе нови. Исто така, очигледно дека ни на газдите не им требаше акционерски капитал за развој на фирмите туку и кредити им завршија работа. Банкарите и брокерите со легални и нелегални методи извадија многу кеш и волја за инвестирање, а вишокот пари ќе одат на странски берзи
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
99
Поени од реакции
119
Многу пати сум зборувал во минатото и пак ќе кажам. Нашата берза ќе заживее само кога големи компании кои се сопственост претежно на еден или неколку сопственици ќе ги убедат да излезат на берза.
Адора, ИГМ, Дени интернационал, Некој од рудниците....вака набројувам по некој од различни гранки.
Но кај нас, изгледа наскоро нема да видиме такво нешто. Крај краева некој од овие да пробаа да емитиуваат обврзници за некоја камата, ама и тоа ништо.
Оди у Уни и тоа вечна ке ти дадат. 10че камата. Ризикот не е висок нешо сличен како на Евергранде кредиторите :)
Автоматски споено мислење:

Нема доволно котирани компании, а неспособното и незаинтересирано раководство не донесе нови. Исто така, очигледно дека ни на газдите не им требаше акционерски капитал за развој на фирмите туку и кредити им завршија работа. Банкарите и брокерите со легални и нелегални методи извадија многу кеш и волја за инвестирање, а вишокот пари ќе одат на странски берзи
Доста плачки има 300 котирани. За вакво земјуле со 12Б БДП и 10% нив доста ти се за анализа и инвестирање. Шо да праат оние во Австрија со 400Б или оние лалињата во Холандија со 700Б.
Кај шо имаш сиромаштија коцка, кладилница, ,,Дај му на човекот'' и шпекулација на краток рок се императив за богатење. Анализи праат ти и уше 12 души на форумов.
Ниту данок на добивка ниту бутур ни е наметнато да пазариме. Сем привизија од смешни 1.05 % или 0.75% над 2мил обрт(y)
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
99
Поени од реакции
119
Сите шо мислевте дека трансфер на годината е Роналдо у Манчестер. Не. Не.
Антонио Аргир се сели во Љубљана како балкански шеф на ниво на цел НЛБ груп со менаџерскиот договор шо започнува на 1.1.2022.
П.с не гуглај нишо нема да најдеш, почни да се дружиш со фелата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom