Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
244
Поени од реакции
342
Free float na TNB e 3%. Ne bi kazal od kade mi e infoto, no sekoj nastan sto bi dovel do porast na pobaruvackata, pri taka ogranicen broj na akcii, ke ja vivne cenata drasticno. I se ocekuvaat promeni, pokraj ocekuvanata dividenda, koi vo zavisnost od percepijata na kupuvacite i prodavacite, ke vlijae na cenata. Mislam deka na prva ke padne cenata, no pri krajot na 22ra povtorno ke ripne.
Од фундаментален аспект од коа е дојден Аргир во 2015та, на ТНБ активата пораснала од 1,127Б на 1,634Б или 45%. Equity на акционерите пораснал од 117.5М на 236М или 100%. Од техничка перспектива акцијата пораснала за 400%. Не постои престижно економско списание a NLB да не е избрана за или банка на годината или најдобра во некоја алтернативна категорија.
Може да го прашаш сорсот зошо би го смениле у догледен период пионеров што е во банкава уше пред да бидат основани самите они - NLB Group?
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
32
Поени од реакции
35
Може да го прашаш сорсот зошо би го смениле у догледен период пионеров што е во банкава уше пред да бидат основани самите они - NLB Group?
Zatoa sto e vreme toj kapacitet da se iskoristi na megunarodno nivo
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hub
Член од
16 јули 2021
Мислења
244
Поени од реакции
342
Не само што нема да ризикуваат со најдобрата банка во групацијата ,со исклучок на NLB Ljubljana туку на Anthony може и државјанство да му дадат + гратис златен Ролекс постковидно :)
 

Attachments

Член од
15 февруари 2012
Мислења
366
Поени од реакции
384
Не само што нема да ризикуваат со најдобрата банка во групацијата ,со исклучок на NLB Ljubljana туку на Anthony може и државјанство да му дадат + гратис златен Ролекс постковидно :)
Кога би шпекулирал, би рекол српско државјанство.
Пред извесен период ТНБ го зголеми бројот на членови во управен одбор од 2 на 3. Последен пат тоа го направија една година пред последната промена на ЦЕО. Тогаш го промовираа Антонио за член на УО покрај Јанчевски и Рајевски мислам. После една година во УО Антонио го испече занаетот и го замени Јанчевски кој отиде во пензија. Така да верувам дека има вистина во ова што го пишува @Marko007
 
Последно уредено:
Член од
19 октомври 2012
Мислења
288
Поени од реакции
246
Ништо чудно да го стават да биде ЦЕО на споениот субјект НЛБ и Комерцијална у Белград.
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.804
Поени од реакции
66
Може тоа утре да ја помести КБ .... мислам дека имаа солидно побарување од топлификација, ако не се лажам повисоко од спомнатата сума .... можда блоковите што се реализираа вчера, и обидите што не поминаа денес не се за џабе
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
244
Поени од реакции
342
Си ја цапаш Топлификација за сиромашки 9 милиони и со парите си се раздолжуваш сам себе.
Нели Адора ->Топлификација ->КМБ->Адора и така во круг. И сеа, и од утре и по евидентирањето на наплатените побарувања во билансите, акцијата Стооо !! :)

П.С. Многу го потценивте Ването од с.Раклиш
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.756
Поени од реакции
8.398
Може тоа утре да ја помести КБ .... мислам дека имаа солидно побарување од топлификација, ако не се лажам повисоко од спомнатата сума .... можда блоковите што се реализираа вчера, и обидите што не поминаа денес не се за џабе
Да, само не сум сигурен колку. Тој го купува имотот а не компанијата Топлификација АД. Така што овие 9м ќе одат во стечајна маса. Кој од доверителите има приоритет во наплата не сум сигурен.
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.804
Поени од реакции
66
Си ја цапаш Топлификација за сиромашки 9 милиони и со парите си се раздолжуваш сам себе.
Нели Адора ->Топлификација ->КМБ->Адора и така во круг. И сеа, и од утре и по евидентирањето на наплатените побарувања во билансите, акцијата Стооо !! :)

П.С. Многу го потценивте Ването од с.Раклиш
Дисконтиран ќе биде долгот, мислам дека 12 милиона беше долгот, плус не верувам дека КБ е единствен доверител .... зависи како го третираш, од аспект на ненаплатливи побарувања, е позитивно, даш што даш, од аспект на редовно побарување, е негативно, се губат 4 5 милиона

Бизнис климата е како створена за такви ликови, свака му част
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
225
Поени од реакции
155
Ако на Кутревци им е дојдено до влечење по судови, треба да тужат за јавно изнесување на вакви лаги и клевети за компанијата и нејзините производи
Поголема лага е дека Пекабеско има квалитетни производи. Единствените добри артикли кои ги продаваат се оние увезените, како што се црногорската пршута и српскиот зеленчук, другото е отров, факт!
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
617
Поени од реакции
612
Си ја цапаш Топлификација за сиромашки 9 милиони и со парите си се раздолжуваш сам себе.
Нели Адора ->Топлификација ->КМБ->Адора и така во круг. И сеа, и од утре и по евидентирањето на наплатените побарувања во билансите, акцијата Стооо !! :)

П.С. Многу го потценивте Ването од с.Раклиш
Ванчо наш голем маж :) Негова најпозната изрека од времето е „Од народ за народ“.
Некако излезе оти човеко за се го бидува, ама така е кога не си ги знае парите.
Замисли него да го снајде оваа што му се случува на Орцо, колку гранки ке бидат сериозно загрозени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom