Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
244
Поени од реакции
342
Pfizer major products:
Prevnar 13, a pneumococcal conjugate vaccine, had $5.9 billion in 2020 revenues; Ibrance (palbociclib) for treatment of breast cancer, had $5.4 billion in 2020 revenues; Eliquis (apixaban) to treat and prevent venous thrombosis and to prevent stroke in people with nonvalvular atrial fibrillation, had $4.9 billion in 2020 revenues; Xeljanz (tofacitinib) to treat rheumatoid arthritis, psoriatic arthritis, and ulcerative colitis, had $2.4 billion in 2020 revenues; Enbrel (etanercept) to treat autoimmune diseases, had $1.4 billion in 2020 revenues; Xtandi (enzalutamide) to treat prostate cancer, had $1.0 billion in 2020 revenues; and Vyndaqel/Vyndamax (tafamidis) to treat familial amyloid polyneuropathy, had $1.3 billion in 2020 revenues. Other high-revenue products by Pfizer include Chantix/Champix (varenicline) to treat nicotine addiction, had $919 million in 2020 revenues; Inlyta (axitinib), a tyrosine kinase inhibitor to inhibit growth of breast cancer, had $787 million in 2020 revenues; Nimenrix, a meningococcal vaccine, had $221 million in 2020 revenues; FSME/IMMUN-TicoVac, a tick-borne encephalitis vaccine, had $196 million in 2020 revenues; Genotropin, a growth hormone therapy, had $427 million in 2020 revenues; Somavert (pegvisomant), a growth hormone receptor antagonist used in the treatment of acromegaly, had $277 million in 2020 revenues; Toviaz (fesoterodine), an antimuscarinic drug to treat overactive bladders, had $252 million in 2020 revenues; Bone morphogenetic protein 2, had $274 million in 2020 revenues; Sutent (sunitinib), used to treat cancer, had $819 million in 2020 revenues; Xalkori (crizotinib), an anaplastic lymphoma kinase and c-ros oncogene 1 inhibitor for treatment of non-small cell lung carcinoma, had $544 million in 2020 revenues; Bosulif (bosutinib), a small molecule BCR-ABL and src tyrosine kinase inhibitor used for the treatment of chronic myelogenous leukemia, had $450 million in 2020 revenues; Retacrit, an erythropoiesis-stimulating agent, had $386 million in 2020 revenues; Lorbrena (lorlatinib), an anaplastic lymphoma kinase and c-ros oncogene 1 inhibitor used for the treatment of non-small-cell lung cancer, had $204 million in 2020 revenues; Sulperazon (cefoperazone/sulbactam), an antibiotic used for the treatment of urinary tract infections, had $618 million in 2020 revenues; Medrol (methylprednisolone), a glucocorticoid, had $402 million in 2020 revenues; and Vfend (voriconazole), an antifungal medication, had $270 million in 2020 revenues.[1]

П.С. Им се може lycku vis a vis помадата и марамиците на браќава
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: BCC

BCC

Член од
3 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
1
Pfizer major products:
Prevnar 13, a pneumococcal conjugate vaccine, had $5.9 billion in 2020 revenues; Ibrance (palbociclib) for treatment of breast cancer, had $5.4 billion in 2020 revenues; Eliquis (apixaban) to treat and prevent venous thrombosis and to prevent stroke in people with nonvalvular atrial fibrillation, had $4.9 billion in 2020 revenues; Xeljanz (tofacitinib) to treat rheumatoid arthritis, psoriatic arthritis, and ulcerative colitis, had $2.4 billion in 2020 revenues; Enbrel (etanercept) to treat autoimmune diseases, had $1.4 billion in 2020 revenues; Xtandi (enzalutamide) to treat prostate cancer, had $1.0 billion in 2020 revenues; and Vyndaqel/Vyndamax (tafamidis) to treat familial amyloid polyneuropathy, had $1.3 billion in 2020 revenues. Other high-revenue products by Pfizer include Chantix/Champix (varenicline) to treat nicotine addiction, had $919 million in 2020 revenues; Inlyta (axitinib), a tyrosine kinase inhibitor to inhibit growth of breast cancer, had $787 million in 2020 revenues; Nimenrix, a meningococcal vaccine, had $221 million in 2020 revenues; FSME/IMMUN-TicoVac, a tick-borne encephalitis vaccine, had $196 million in 2020 revenues; Genotropin, a growth hormone therapy, had $427 million in 2020 revenues; Somavert (pegvisomant), a growth hormone receptor antagonist used in the treatment of acromegaly, had $277 million in 2020 revenues; Toviaz (fesoterodine), an antimuscarinic drug to treat overactive bladders, had $252 million in 2020 revenues; Bone morphogenetic protein 2, had $274 million in 2020 revenues; Sutent (sunitinib), used to treat cancer, had $819 million in 2020 revenues; Xalkori (crizotinib), an anaplastic lymphoma kinase and c-ros oncogene 1 inhibitor for treatment of non-small cell lung carcinoma, had $544 million in 2020 revenues; Bosulif (bosutinib), a small molecule BCR-ABL and src tyrosine kinase inhibitor used for the treatment of chronic myelogenous leukemia, had $450 million in 2020 revenues; Retacrit, an erythropoiesis-stimulating agent, had $386 million in 2020 revenues; Lorbrena (lorlatinib), an anaplastic lymphoma kinase and c-ros oncogene 1 inhibitor used for the treatment of non-small-cell lung cancer, had $204 million in 2020 revenues; Sulperazon (cefoperazone/sulbactam), an antibiotic used for the treatment of urinary tract infections, had $618 million in 2020 revenues; Medrol (methylprednisolone), a glucocorticoid, had $402 million in 2020 revenues; and Vfend (voriconazole), an antifungal medication, had $270 million in 2020 revenues.[1]

П.С. Им се може lycku vis a vis помадата и марамиците на браќава
Kako trgnaa boost- товите може и 100ка p/e да видиме кај Шајзе-р
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
244
Поени од реакции
342
Ајде сеа ТНБ како учениче искарано од родителите ќе си подели една сеа, една во мај 2022. Нафајтана со 218 миљони ЕУР Equity + добивка за први шест месеци 2021 од 18 миљони ЕУР.

2 x 1.800 ден per share се осеќа.
Има за сите...
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
945
Поени од реакции
567
Ајде сеа ТНБ како учениче искарано од родителите ќе си подели една сеа, една во мај 2022. Нафајтана со 218 миљони ЕУР Equity + добивка за први шест месеци 2021 од 18 миљони ЕУР.

2 x 1.800 ден per share се осеќа.
Има за сите...
Mislis deka ke bide dividendata 3600 den. po akcija , ovaa godina ?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
244
Поени од реакции
342
Mislis deka ke bide dividendata 3600 den. po akcija , ovaa godina ?
Не 1800 ден за лани шо би ја земал до крај крај на оваа година . А тука некаде би била и за 2021ва шо би ја земал мај 2022.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2008
Мислења
3.804
Поени од реакции
66
Форумџии инвеститори, какви се очекувањата Стопанска Скопје да ги исплати дивидендите?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
244
Поени од реакции
342
Прелистај една две последни страни дословно ти е антиципирано
Podolu sleduva analiza od Blizzard od 27 август 20211 ( уживај) :

ima kesh u STB, ne se sekirajte...2 ipol godini nemaat dadeno dividenda, a sekoja godina imaa odlicna dobivka:

Година202020192018
Нето добивка по акција (EPS)112,10135,80157,29

Tuka fali i H1 od 2021 koga prikazaa 63 denari po akcija, ili forward eps od cca. 125-130 denari ili ocekuvano slicni brojki kako 2019ta.

pa sega izracunajte kolku kesh imaat da isplatat. Pred NG edna dividenda, vo Maj vtora....i za razlika od NLB i KMB sto isplacaat 60-70%, STB isplaca pogolem procent od dobivkata vo dividenda.

skokna 10% i pak e najevtina banka vo MK sto dava dividenda :)

ps. znaci sepak nekoj (pameten) gi lapna tie 500 na 1350, a gledam i nad taa cena ima
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.312
Поени од реакции
1.647
Podolu sleduva analiza od Blizzard od 27 август 20211 ( уживај) :

ima kesh u STB, ne se sekirajte...2 ipol godini nemaat dadeno dividenda, a sekoja godina imaa odlicna dobivka:

Година202020192018
Нето добивка по акција (EPS)112,10135,80157,29

Tuka fali i H1 od 2021 koga prikazaa 63 denari po akcija, ili forward eps od cca. 125-130 denari ili ocekuvano slicni brojki kako 2019ta.

pa sega izracunajte kolku kesh imaat da isplatat. Pred NG edna dividenda, vo Maj vtora....i za razlika od NLB i KMB sto isplacaat 60-70%, STB isplaca pogolem procent od dobivkata vo dividenda.

skokna 10% i pak e najevtina banka vo MK sto dava dividenda :)

ps. znaci sepak nekoj (pameten) gi lapna tie 500 na 1350, a gledam i nad taa cena ima
А зошто им се на Грците тие дваесетина милиони евра што би ги земале дивиденда кога ионака прелеваат од кеш?? Само да платат 24% корпоративен данок на добивка во Грција кога ќе ги примат. Плус, повеќепати е напишано овде дека според закон не можат да исплатат повеќе дивиденда од минатогодишен профит, па не знам откај тие влажни соништа дека сега ќе се земе тригодишен профит како дивиденда...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.940
Поени од реакции
11.010
А зошто им се на Грците тие дваесетина милиони евра што би ги земале дивиденда кога ионака прелеваат од кеш?? Само да платат 24% корпоративен данок на добивка во Грција кога ќе ги примат. Плус, повеќепати е напишано овде дека според закон не можат да исплатат повеќе дивиденда од минатогодишен профит, па не знам откај тие влажни соништа дека сега ќе се земе тригодишен профит како дивиденда...
Двојното оданочување со Грција е во процедура да се укине, имаш неколку страни поназад.
Од законски аспект можат да дадат една дивиденда пред Нова година, втората на 2-ри јануари без проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom