Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.652
Како запнале со индексираните акции, може уште и по 50% нагоре да ги дотераат. Сега убаво би легнале нови проценки од оние Чесите за КМБ на 15.000, АЛК на 25.000 и ТНБ на 40.000
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
367
Поени од реакции
387
Како запнале со индексираните акции, може уште и по 50% нагоре да ги дотераат. Сега убаво би легнале нови проценки од оние Чесите за КМБ на 15.000, АЛК на 25.000 и ТНБ на 40.000
Очекувам да ги видиме овие цени до нова година....
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
621
Поени од реакции
656
Како запнале со индексираните акции, може уште и по 50% нагоре да ги дотераат. Сега убаво би легнале нови проценки од оние Чесите за КМБ на 15.000, АЛК на 25.000 и ТНБ на 40.000
Samo eden fakt bi dodal. Ako si investiral tokmu vo indeksiranive akcii sto si gi spomnal bi zarabotil poveke od soliden povrat, za dosta kratko vreme. Eve da si priznaam, mene mi e krivo sto ja utnav KMB.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
288
Поени од реакции
246
Што има да исплаќаат НБГ, пари секако не им треба, само треба 24% корпоративен данок да платат у Грција
Ќе се потпише договор за одбегнување на двојно оданочување со Грција, па нема да плаќаат толку многу
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
783
Поени од реакции
668
Ќе се потпише договор за одбегнување на двојно оданочување со Грција, па нема да плаќаат толку многу
Ako veke nema potpisano, mnogu pari se isplatija poslednive 5 godini. Poverojatno e deka nekoj lapnal nekoe miljonce i deka toa e zavrseno.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
249
Поени од реакции
493
Misla deka e E N O R M N O S K A P !!!!!
Автоматски споено мислење:

Ne znam do kolku ke go pumpaat ama sto e mnogu,mnogu e....
Не би се сложил. Се работи за одлична компанија, изборот на продукти е широк и доба. П е размерот е околу 20, што во денешно време е сосема солидна работа, тоа значи дека за некои си 15 до 20 години постои веројатност инвеститорот да ги дуплира парите ако се остане исто како денес. Пазарот во кој работи е растечки, населението старее значи поголема потреба по лекови, кадар имаат, знаење имаат. Не би рекол дека е енормно скапо, но некакви си приноси од 7х или 10х како во Тесла се малку веројатни, но од друга страна е доста безбедна долгорочна инвестиција со мала веројатност инвеститорот да ги загуби парите.
Јас јмоментално дел од парите си ги паркирам во различни фармецевтски фирми кои произведуваат генерици додека чекам другите акции кои се во небо, да си дојдат назад кај што им е местото.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
251
Поени од реакции
356
Не би се сложил. Се работи за одлична компанија, изборот на продукти е широк и доба. П е размерот е околу 20, што во денешно време е сосема солидна работа, тоа значи дека за некои си 15 до 20 години постои веројатност инвеститорот да ги дуплира парите ако се остане исто како денес. Пазарот во кој работи е растечки, населението старее значи поголема потреба по лекови, кадар имаат, знаење имаат. Не би рекол дека е енормно скапо, но некакви си приноси од 7х или 10х како во Тесла се малку веројатни, но од друга страна е доста безбедна долгорочна инвестиција со мала веројатност инвеститорот да ги загуби парите.
Јас јмоментално дел од парите си ги паркирам во различни фармецевтски фирми кои произведуваат генерици додека чекам другите акции кои се во небо, да си дојдат назад кај што им е местото.
Друже мој,
П/Е на оваа астрономска сума е поточно 22 (моментално секако) со шо не само во денешно во секакво време ја прави акцијата overvalued. Згора на тоа АЛК по книга вреди три пати помалку. На тоа додади дека сме во Ковид криза во која ако некој доби тоа се овие на една рака шо можеш да ги наброиш. Добивката компаративно 19та со 20та пораснала со занемарувачки 15% а акцијата секако 35% (за 21ва) плус замажиочна 360 ден нето дивиденда. Еве и добро полугодие имаа од 13% и дај боже да откорнат до крај на година . Сепак се враќаме на реалноста. Извикана компанија со intrinsic цена од макс 10.000 ден (10 бона ??? и тоа им е многуу). Во име на чесиве јас би играл тука SELL. Налет.. Небаре идентична е со КМБ по секој основ а ценовно пркоси скоро дупло.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom