Македонска берза

Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Јавете се во Еурохаус, одма ќе ве услужат. :D
Извод од мкр, лична карта, изјава од родителите и ќе си купите.
Исто може и да поклоните без проблем на внуци.

Се извинувам за претходниот офтопик, ама во ваква тема да прочиташ дека членови прифаќаат било какво зголемување на данок, беше шок :D
Мислам дека ти еднаш ги пофали Еурохаус, а гледам дека го зголемиле уделот бајаги на берза. Ќе ги има предвид, немав искуство со нив, само со нлб и ттк брокерај
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Мислам дека ти еднаш ги пофали Еурохаус, а гледам дека го зголемиле уделот бајаги на берза. Ќе ги има предвид, немав искуство со нив, само со нлб и ттк брокерај
И јас пробав со нив, мислев дека се попрофесионални ама сепак ми го уништија првиот впечаток. Им пишав е-маил да ми пратат тарифник и потребни документи за да тргувам со нив наместо со Илирика, но после 24 часа ми вратија нешто во стилот:
Колку пари планираш, најдобро е да дојдеш кај нас во канцеларија за документи....Им пишав дека не сум од СК и поради короната би сакал се да се одвива електронски и дека планирам етапно да купувам акции, ме откачија.
Ајде можеби е бил лош момент, сепак мое лично искуство за прв впечаток. Значи толку ли е тешко една табела со провизии да објават
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Мислам дека доста работи веќе кажале други, а јас ќе те посоветувам да свртиш кај тие 3-4 брокераи што имаат најмалку промет пошо ем се помалку далаверџии, ем ќе бидат подостапни да ти се јават кога ќе треба да оставиш налог или да потврдат на иТрејдр. Кажи дека вкупно ќе вложиш 10.000 евра и побарај да ти одобрат пониска брокерска провизија да не те мафтаат со 1+%. За тој износ би требало да ти одобрат ~0,6%, па гледај да правиш трансакции од 80.000+ денари по налог за да ги минимизираш провизииите.

Во врска со инвестирањето, никако не вложувај пари што може да ти ги затреба за друга цел. Темелно истражи ги компаниите кадешто сакаш да вложиш барем недела дена читајќи све што можеш да најдеш за нив. Не слушај ничии препораки за купување, ни од мене, ни од форумџии, ни од роднини, ни од пријатели, а особено не од брокери! Одлуката мора да биде исклучиво твоја и размисли дали си психолошки спремен акциите да ти паднат 50% за месец дена и експресно да загубиш 5.000 евра.
Еве ви за брокери Свето писмо. Да ме части пиво кој прочита и послуша, наместо како овој да ме колне :pijanco:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ако деновиве излезе објава за собрание на СТБ со предлог-дивиденда, значи стварно таму у Народна банка се зрели за сериозно апсење! У 95% случаи пред добри квартални резултати или дивиденди на банките имало големи растови на берзанската цена, што укажува дека постои јако инсајдерско тргување
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
A zosto da ne delat denda?
Имаат препорака и од ЕЦБ и од НБРМ да не делат, ама и ако делат, до моментот на објавата на берза не смее никој што службено дошол во допир со таа информација да ја искористи за инсајдерско купување на предметните акции
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Logicno e da se ocekuva takvo nesto za STB, posle iskazanite rezultati i odnesuvanjeto na konkurencijata. Jas barem ocekuvam, bez nikakvo insajdersko info, se natankirav STB periodov. ;)
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Имаат препорака и од ЕЦБ и од НБРМ да не делат, ама и ако делат, до моментот на објавата на берза не смее никој што службено дошол во допир со таа информација да ја искористи за инсајдерско купување на предметните акции
I komercijalna imase preporaka pa si dade. Ocekuvam i nlb i stb da storat istoto.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Logicno e da se ocekuva takvo nesto za STB, posle iskazanite rezultati i odnesuvanjeto na konkurencijata. Jas barem ocekuvam, bez nikakvo insajdersko info, se natankirav STB periodov. ;)
Интересно како не се коментира изјавата на оваа од ММФ за Македонија:

„Од голема важност е да се одржат строги правила за класификација на кредитната изложеност и за издвојување резервации за кредитите, со цел да се осигура дека банките имаат доволно резерви за покривање на потенцијалните загуби. Банките би требало да се охрабрат да се воздржат од дискреционо исплаќање дивиденди и од откуп на сопствени акции“, порачува шефицата на ММФ.


Разумно би било според однесувањето и соопштенијата на НБРМ да се дедуцира дека ТНБ ќе свитка опашка и повторно на собранието нема да смее да изгласа дивиденда, такашто баш ме интересира врз што ти се заснова очекувањето за дивиденда, а да не биде некој шалабајзерски одговор од тип иам претчувство?
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
Jas ne znam sto tolku site se palite na dividenda i zosto tolku cenite na akciite rastat koga se isplaca dividenda??
Ako nekoja firma isplaca golema dividenda, znaci deka nema ideja kade da gi plasira visokot na sredstva i deka ima ogranicen potencijal za rast. Bash golemata isplata na dividenda za mene e pokazatel deka menadzmentot e bezideen i ne planira da raste.

Kako nadopolnuvanje na ova, smetam deka e nelogicno cenite na bankite da rastat vo period koga imame kriza i namalen obem na rabotenje kaj najgolem del od firmite (koi se glavni klienti na bankite). Rastot na cenite na bankite e verojatno poradi toa sto najgolem del od investitorite se baziraat na istoriski pokazateli (P/E i P/B za F(0) i F(-1). Vo MK nemame baza kade bi gi gledale proektiranite bilansi za F(+1) i F(+2), koi se mnogu porelevantni za donesuvanjeto na odluki.
Znaci za bankite poradi situacijata so Covid i usporuvanjeto na ekonomijata, periodite na placanje se prodolzuvaat i se povece ke se docni so placanjeto na ratite na krediti. Verojatno ke se javat i pogolem del od nefunkcionalni krediti. Od taa pricina ocekuvam site banki da prikazat pogolemi rezervacii pocnuvajki od Q4 2020 pa do krajot na slednata godina. Taka da, iako so Q3 izgledaat zdravi, doprva ke ima efekt celata situacija i ocekuvam negativni iznenaduvanja vo slednite nekolku kvartali. Jas bi begal od nasite banki ovoj period.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Jas ne znam sto tolku site se palite na dividenda i zosto tolku cenite na akciite rastat koga se isplaca dividenda??
Ako nekoja firma isplaca golema dividenda, znaci deka nema ideja kade da gi plasira visokot na sredstva i deka ima ogranicen potencijal za rast. Bash golemata isplata na dividenda za mene e pokazatel deka menadzmentot e bezideen i ne planira da raste.

Kako nadopolnuvanje na ova, smetam deka e nelogicno cenite na bankite da rastat vo period koga imame kriza i namalen obem na rabotenje kaj najgolem del od firmite (koi se glavni klienti na bankite). Rastot na cenite na bankite e verojatno poradi toa sto najgolem del od investitorite se baziraat na istoriski pokazateli (P/E i P/B za F(0) i F(-1). Vo MK nemame baza kade bi gi gledale proektiranite bilansi za F(+1) i F(+2), koi se mnogu porelevantni za donesuvanjeto na odluki.
Znaci za bankite poradi situacijata so Covid i usporuvanjeto na ekonomijata, periodite na placanje se prodolzuvaat i se povece ke se docni so placanjeto na ratite na krediti. Verojatno ke se javat i pogolem del od nefunkcionalni krediti. Od taa pricina ocekuvam site banki da prikazat pogolemi rezervacii pocnuvajki od Q4 2020 pa do krajot na slednata godina. Taka da, iako so Q3 izgledaat zdravi, doprva ke ima efekt celata situacija i ocekuvam negativni iznenaduvanja vo slednite nekolku kvartali. Jas bi begal od nasite banki ovoj period.
Za dividendata do nekade si vo pravo, jas bi dodal samo,deka ako nemas dovolno sigurni plasmani sepak e podobro da zavrsi kako dividenda.
Za drugive tvoi razmisluvanja ednostavno ke mora da pocekame i da vidime. Na pr. deka e kriza i deka firmite imaat namalen obem na rabotenje nekoj ke rece deka ke treba taa dupka da se iskreditira nekako.
isto prodolzenite periodi za isplata ne se besplatni.
Ako ima nesto zdravo vo nasava drzava jas bi se kladel na bankarskiot sektor. potvrdeno od megjunarodni institucii. Vo posledniot credit rating toa bese istaknato.
Inaku f(+1) do F(+5) ima sekoja banka. *nema predvideno covid.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
Na pr. deka e kriza i deka firmite imaat namalen obem na rabotenje nekoj ke rece deka ke treba taa dupka da se iskreditira nekako.
Kreditiranjeto na taa dupka ke bide pozitivno za bankite, zatoa sto ke gi zemat vo predvid promenetite okolnosti okolu Covidot. Problem mislam deka ke bidat dadenite krediti pred Covid na firmi koi se znacitelno pogodeni od situacijata i koi sega ne se vo sostojba da vracaat na vreme. Tuka ke se javat rezervacii.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
421
Поени од реакции
509
Jas ne znam sto tolku site se palite na dividenda i zosto tolku cenite na akciite rastat koga se isplaca dividenda??
Се палиме бидејќи со дивидендата мнозинскиот акционер покажува дека има ВОЉА да ја дели рамноправно добивката, а не да ја извлекува со разни бонуси,награди, субординирани кредити, хонорари...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Jas ne znam sto tolku site se palite na dividenda i zosto tolku cenite na akciite rastat koga se isplaca dividenda??
Ako nekoja firma isplaca golema dividenda, znaci deka nema ideja kade da gi plasira visokot na sredstva i deka ima ogranicen potencijal za rast. Bash golemata isplata na dividenda za mene e pokazatel deka menadzmentot e bezideen i ne planira da raste.

Kako nadopolnuvanje na ova, smetam deka e nelogicno cenite na bankite da rastat vo period koga imame kriza i namalen obem na rabotenje kaj najgolem del od firmite (koi se glavni klienti na bankite). Rastot na cenite na bankite e verojatno poradi toa sto najgolem del od investitorite se baziraat na istoriski pokazateli (P/E i P/B za F(0) i F(-1). Vo MK nemame baza kade bi gi gledale proektiranite bilansi za F(+1) i F(+2), koi se mnogu porelevantni za donesuvanjeto na odluki.
Znaci za bankite poradi situacijata so Covid i usporuvanjeto na ekonomijata, periodite na placanje se prodolzuvaat i se povece ke se docni so placanjeto na ratite na krediti. Verojatno ke se javat i pogolem del od nefunkcionalni krediti. Od taa pricina ocekuvam site banki da prikazat pogolemi rezervacii pocnuvajki od Q4 2020 pa do krajot na slednata godina. Taka da, iako so Q3 izgledaat zdravi, doprva ke ima efekt celata situacija i ocekuvam negativni iznenaduvanja vo slednite nekolku kvartali. Jas bi begal od nasite banki ovoj period.
Полека со тоа зборење против дивиденди да не те проколне и тебе некоја Циганка :vozbud:

Со години човек на сешто ќе наиде, ама навистина никогаш немам видено возрасен човек да колне - ниту по филмови, ниту на телевизија некој стечаец да проколне директор што му ја ограбил фирмата и го оставил без работа, такашто навистина им завидувам на оние што лично го познаваат @Bafra затоа што можат да си го претстават како изгледа кога колне.

А кога сме веќе кај работници и директори, дали знае некој како Слободан успеал да стигне до скоро 80% акции во Пекабеско? Засега успеал да помине под радар и никаде да не се рашират класичните транзициски прикаски. Може и во ДМ да ми пише пошо веројатно ќе ми притреба во блиска иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom