Македонска берза

M

Macedon1um

Гостин
Ne bidete smesni, zaradi ova otsekogas begale od drzavata ? I kade begaat ? Bas vo tie drzavi od kade sto nasive gi kopiraat zakonite kako ovoj i mnogu drugi, primer vo Avstralija imas danok na luksuzni vozila vo Skandinavija e izgor da preftlis nasledstvo ma svoite deca itn. Imate ramen danok 10% i pak placenje do beskraj zosto sakale da odanocat neizdadeni stanovi.. uste pa cesni zaraboteni pari a izdavaat na crno za da ne platat nisto kon drzavata. Sebicni samobendisani lugje, ne e ni cudno sto sme na dnoto so vakvi kratkogledni razmisluvanja.

Jas sum najgolem hejter na drzavnata administracija pa i segasnava vlada, ama toa ne znaci deka i dobrite potezi vo slucajov zakon da go plukame iako e dobar.
 
Член од
4 декември 2012
Мислења
45
Поени од реакции
37
Jas kako neuk i malku poznavam knigovodstvo sakam da prasham nesto vo vrska so makpetrol ?
Ravenkata ne mi iskaca nikako posto gleda. Realizacijata im e so 73 posto od lani a nabavnite ceni im se so 70 % poniska dali toa znaci deka ovaa godina zarabotuva duplo poveke ili namesto so 9% margina ovaa godina spored novata metodologija 20% ?
I dali obvrskite sprema dobavuvaci moze da gi knizi so polna ziro smetka za da se namali vestachki dobivkata pa po presekot da se likvidira obvrskata i znacitelno da se podobri krvnata slika onaka kako zan mitrev koga ke te procisti :)
Jas ne gledam vo bilansot na uspeh kade se knizi keshot na ziro smetka :) ama zatoa gleda. 90 miliona zgolemeni trosoci za plata i 90 miliona zaliha t.e 180 miliona rashodnata strana e pogolema od prihodnata pa so samoto toa ako keshot pokrie obvrskata ostanuva deka ovaa godina makpetrol ima duri i podobra godina od lani no ima i mudri knigovoditeli :)
Залиха не е трошок освен ако не е ревалоризирана цената али мислам дека тоа неможе бидејки има фактура за влез. Кога ќе се продаде залихата ќе иде во ставка набавна вредност на трговска стока. Трошок во овој случај е само плата.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Сабајлево тријам очи, мислам дека сум сонувал, ама не, сепак @Bafra ме проколнал аир да не видам ни јас а ни други 7-8 форумџии што се акционери у Пекабеско, да не ни исплатат Кутревци дивиденда :pos: Одлично е вака кога почнаа сите да се распишуваат по форумот па можеш да видиш колку им сече црпката, пошо може делуваат попаметни кога молчат.

За жал, ни предложената мерка за поголемо оданочување на празните нема да биде со некој посериозен удар по џебот пошо за просечен стан во Скопје од 60.000 евра ќе се плаќа само околу 200 евра данок на имот годишно. Да се прашував јас, износот ќе беше барем 500 евра за да се дестимулира шпекулативното купување. Меѓутоа, ова покажува друга поважна работа: кога државата нема пари и ќе мора да враќа долгови, тогаш престануваат да важат сите дадени ветувања и даночни политики, па не би ме зачудило да се воведе повторно данок на капитална добивка и да се зголеми данокот на дивиденда.

Какошто напишав погоре, за разлика од работникот, газдите на остварени 500 евра од кирија не плаќаат ништо, така и инвеститорите на капитална добивка од 500 евра не плаќаат ништо. Оваа купи-ден-продади влада може несакајќи да исправи огромна општествена неправда со тоа што ќе воведе поголеми давачки на луѓе со наследен имот и капитал во вредност од неколку стотици илјади или милиони евра, со што ќе спречи сиромавиот што рмба за минималец да им го плаќа здравственото осигурување и одржувањето на државата додека тие безданочно си калапат богатство.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Ne bidete smesni, zaradi ova otsekogas begale od drzavata ? I kade begaat ? Bas vo tie drzavi od kade sto nasive gi kopiraat zakonite kako ovoj i mnogu drugi, primer vo Avstralija imas danok na luksuzni vozila vo Skandinavija e izgor da preftlis nasledstvo ma svoite deca itn. Imate ramen danok 10% i pak placenje do beskraj zosto sakale da odanocat neizdadeni stanovi.. uste pa cesni zaraboteni pari a izdavaat na crno za da ne platat nisto kon drzavata. Sebicni samobendisani lugje, ne e ni cudno sto sme na dnoto so vakvi kratkogledni razmisluvanja.

Jas sum najgolem hejter na drzavnata administracija pa i segasnava vlada, ama toa ne znaci deka i dobrite potezi vo slucajov zakon da go plukame iako e dobar.
И каква е состојбата во тие држави .... колкави се нивните долгови, гледаш ли на каде идат тие држави ...

Во Австралија исто ги лажеле, ќе воведеме данок на луксуз, на крај биле опфатени многу производи кои не биле луксузна стока.

Јас ќе те прашам: Што добиваш ти од оваа држава па за да платиш... НИШТО, за се мора луѓе да имаш и пак да си платиш.
Што добиваш од комисијата за хартии од вредност ...

Да сум во Шведска, каде администрација/политичари идат со точаци, со метро, каде тендерите не им се каша попара, каде се гледа дека болниците им се средени, дека персоналот си ја врши работата, дека школите им се опремени, дека децата ги учат докажани професионалци итн итн, па да платам и 30% данок.

Работата е што помалку да му одземеш на народ, за да му остане да може да инвестира, да му обезбедиш сигурност, да му се намали ризикот, да знае дека Кутревци нема ни да помислат да исплатат бонуси без да добијат согласност од останатите, итн итн.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
И на Двајцата ви е иста целта, ама се фативте на нож гледајки половично, како коњ со превезот на очите!

Близард - ќе плаќа повисоки ако се како во Шведска - инвестирани за развој на економијата
Грим - ќе плаќа повисоки ако се спроведат правилните политики на кратење на администрација и плати што го цедат буџетот (веќе го изнел ставот, ако се кандидира за премиер нема потреба да прави програма - само ќе го испринта форумов)

Многу пати е разговарано на оваа тема, секој ќе се сложи на поголеми даноци (што и реално е потребно кај нас), НО НЕ под политиките и начинот на управување последниве 30г.
Ако мислат да промовираат намалување на даноци, 10% на капитална, одложување на луксуз, укинување на радиодифузна... тогаш ке проектираат буџет од 500 милиона, АКО сакаат буџет од 4 милијарди, тогаш МОРА зголемување на даноци и намалување на расходи...

Нај ТрагиКомедија ми се изјавите - ние истиот проект го направивме за 30% помалку средства, ние 40% помалку советници, ние упола ги намаливме трошоците... па се запрашувам зашто не проектираат и 40% помал буџет за да ги оправдаат овие заштеди ?


И каква е состојбата во тие држави .... колкави се нивните долгови, гледаш ли на каде идат тие држави ...

Во Австралија исто ги лажеле, ќе воведеме данок на луксуз, на крај биле опфатени многу производи кои не биле луксузна стока.

Јас ќе те прашам: Што добиваш ти од оваа држава па за да платиш... НИШТО, за се мора луѓе да имаш и пак да си платиш.
Што добиваш од комисијата за хартии од вредност ...

Да сум во Шведска, каде администрација/политичари идат со точаци, со метро, каде тендерите не им се каша попара, каде се гледа дека болниците им се средени, дека персоналот си ја врши работата, дека школите им се опремени, дека децата ги учат докажани професионалци итн итн, па да платам и 30% данок.

Работата е што помалку да му одземеш на народ, за да му остане да може да инвестира, да му обезбедиш сигурност, да му се намали ризикот, да знае дека Кутревци нема ни да помислат да исплатат бонуси без да добијат согласност од останатите, итн итн.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Престанете веќе јадно изгледа целата ваша препирка, кога веќе имате инбокс, и што е најважно не е за берза туку за даноци.. Еднаш прочитав праша некој за акција на поклон, сакам на внуците за роденден да им купам, малолетни се. Ако може некој што тоа можеби го направил нека напише овде, мислам дека се почесто ќе се бара во иднина.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
4 miljardi i kusur e budzetot bez prihodite od opstinite a se pocna so miljardata na cile :)
Sto fajde vidovte od tie teshki miljardi ovie 30 godini ???
Toj sto e kriminalec neka go reshat a ne kako i sekogash toj sto ne platil ni na poslednata opomena so 50% pomalku da mu bide prosteno :)
Dobro e sepak pominaa samo 30 imaa pravo koga kazaa deka 100 ke bidat dovolni za da naucat ovcite dekq gi cuvaat za kolenje :)
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Прашај го брокерот, ќе те удостои со одговор... тука е вадење ножеви и мерење интелегенција
Престанете веќе јадно изгледа целата ваша препирка, кога веќе имате инбокс, и што е најважно не е за берза туку за даноци.. Еднаш прочитав праша некој за акција на поклон, сакам на внуците за роденден да им купам, малолетни се. Ако може некој што тоа можеби го направил нека напише овде, мислам дека се почесто ќе се бара во иднина.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
И на Двајцата ви е иста целта, ама се фативте на нож гледајки половично, како коњ со превезот на очите!

Близард - ќе плаќа повисоки ако се како во Шведска - инвестирани за развој на економијата
Грим - ќе плаќа повисоки ако се спроведат правилните политики на кратење на администрација и плати што го цедат буџетот (веќе го изнел ставот, ако се кандидира за премиер нема потреба да прави програма - само ќе го испринта форумов)

Многу пати е разговарано на оваа тема, секој ќе се сложи на поголеми даноци (што и реално е потребно кај нас), НО НЕ под политиките и начинот на управување последниве 30г.
Ако мислат да промовираат намалување на даноци, 10% на капитална, одложување на луксуз, укинување на радиодифузна... тогаш ке проектираат буџет од 500 милиона, АКО сакаат буџет од 4 милијарди, тогаш МОРА зголемување на даноци и намалување на расходи...

Нај ТрагиКомедија ми се изјавите - ние истиот проект го направивме за 30% помалку средства, ние 40% помалку советници, ние упола ги намаливме трошоците... па се запрашувам зашто не проектираат и 40% помал буџет за да ги оправдаат овие заштеди ?
Даночната политика е од клучна важност за инвестирањето пошто воопшто не е сѐ едно колкав дел од потенцијалната добивка ќе задржиш за себе. Црпкото сто работи рекол, ветил, се колнел, па излажал, такашто воопшто не ми е тешко да го замислам како следната недела со рака на срце и благотелешки поглед изјавува како не е фер најсиромашните да го изнесат товарот на кризата туку треба и побогатите да дадат свој придонес дрн-дрн и да каже дека следната недела владата ќе предложи данокот на дивиденда да се зголеми на 20% и да се укине ослободувањето на капитална. Веднаш потоа ќе преземат медиумските мегафони и папагали тоа да го верглаат неколку следни дена по вести и дебатни емисии за да се подготви јавноста, а за недела дена партиската гласачка машинерија тоа по итна постапка ќе го изгласа и ќе си легне како кец на десетка.

Државата има проблем и со приходната страна затоа што буџетот се полни од страна на погрешни категории, а и на расходната затоа што се празни на погрешни категории. Со тоа се стимулираат целосно погрешни општествени резултати и групи. Во два наврати имам пишувано информативни и консултантски текстови користејќи ги тукашните постови, такашто е многу покорисно идеите да ми стојат овде него само у главата.

За премиер или министер немам илузии, затоа што за да заземеш таква важна функција мора да се докажеш како лојален партиски војник вршејќи криминални и неморални работи на пет пониски нивоа или за раче да те доведат у влада странски амбасади или невладини како нивен агент. Пошто не сум ни едно ни друго, а не ми се ни работи во висок ритам по 24/7 ако сакам соодветно и одговорно да си ја вршам должноста, ќе се задоволам занимавајќи се со својата пристојна професија и инвестирањето, а на страна максимално ќе делам ум и ќе солам памет кајшто ќе стигнам.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Престанете веќе јадно изгледа целата ваша препирка, кога веќе имате инбокс, и што е најважно не е за берза туку за даноци.. Еднаш прочитав праша некој за акција на поклон, сакам на внуците за роденден да им купам, малолетни се. Ако може некој што тоа можеби го направил нека напише овде, мислам дека се почесто ќе се бара во иднина.
Јас бев тој што прашуваше и не успеав да дознаам нешто поконкретно. Имам бебе и сакам да купам на негово име, ама не најдов таков модус до сега. Ако нешто дознаеш сподели
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Po nekoja logika mozesh da otvorish polnomosna transakciska smetka i preku nea da napravish uplata na negovo ime no ne znam kako ke bide toa so komisija za hartii od vtednost i dali dozvoluva brokerot vo ime na svojot podmladok da potpishe dogovor so niv kako bi mozele da se vodat akciite na negovo ime vo centrapen registar ???
So ogled na toa sto za komunisti toa e obid za perenje na pari ne me cudi ako ova e naucna fantastika :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Јас бев тој што прашуваше и не успеав да дознаам нешто поконкретно. Имам бебе и сакам да купам на негово име, ама не најдов таков модус до сега. Ако нешто дознаеш сподели
Јавете се во Еурохаус, одма ќе ве услужат. :D
Извод од мкр, лична карта, изјава од родителите и ќе си купите.
Исто може и да поклоните без проблем на внуци.

Се извинувам за претходниот офтопик, ама во ваква тема да прочиташ дека членови прифаќаат било какво зголемување на данок, беше шок :D
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
34
Поени од реакции
37
Dali ste seriozni so komentarive??? Jas najsreken ke bidam da plakam danok, ama da dobivam nesto za vozvrat. Mozda imam stan, mozda imam i kuka, mozda imam 100 nedviznosti. Problemot e sto gi imam, pa ke me charga drzava??? Se vrakame na imas kuka, vrati stan??? E pa ajmo transformacija u preduzeke na cela drzava so kurto napred
P.S dajte nesto za nekoja akcija kazete, tips, inside info i slicno, ne da se objasmuvame za danok na imot, kao demek mnogu istiot ke pridonese vo zgolemuvanjeto na trguvanjeto na berza hahahhaha
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Јавете се во Еурохаус, одма ќе ве услужат. :D
Извод од мкр, лична карта, изјава од родителите и ќе си купите.
Исто може и да поклоните без проблем на внуци.

Се извинувам за претходниот офтопик, ама во ваква тема да прочиташ дека членови прифаќаат било какво зголемување на данок, беше шок :D
Абе стопати поголем шок од муабетот за зголемувањето на даноците беше колнењето! Оф-топик колнење :pos: Не те знам лично, можеби зад профилот стои некаква баба циганка. Стварно би платил да видам во живо таква бизарна работа некој возрасен маж мртов озбилен да ме проколне као аир да не видам. И јас и другите акционери на Пекабеско, аир да не видиме и Кутревци никогаш да не ни исплатат дивиденда бе. Па мислам и они да прочитаат ќе кажат овој го претерал:lolzz:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
А, да бараме целосно укинување на данок на имот, не е најпаметно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom