Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 36 25,4%
 • 2000

  Гласови: 43 30,3%
 • 1000

  Гласови: 15 10,6%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 14 9,9%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 34 23,9%

 • Вкупно гласачи
  142
Член од
5 април 2012
Мислења
7.716
Поени од реакции
8.368
Се чини дека живееме во значаен историски момент.

Dow Jones change by day since last Monday:

Monday: +1,294
Tuesday: -786
Wednesday: +1,174
Thursday: -970
Friday: -257
Monday: -2,013
Tuesday: +1,167
Wednesday: -1,464
Thursday: -2,352
Friday: +1,982
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
701
Поени од реакции
559
Nasdaq 10% up, патетичен или не, човекот gets thing done ✅
Го гледаше? изгледа како да има корона...али нормално и да има никад нема да кажат дека има ( може да го тестираат ама резултатите нема да ги кажат ако е позитивен ).

Само америве не се свесни дека прогласување вонредна состојба и повеќе тестови само ке ја зголеми паниката во наредните денови...баш да видиме, ке биде интересно.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
562
Ниски каматни стапки а дополнително пуштање во оптек кеш преку мерките во ЕУ и САД. Ако сте прочитале некогаш основи на економија ќе знаете дека во таква ситуација има вишок на кеш а мањак на стоки - тоа значи ценовен раст т.е. инфлација а вие упорно би продавале за да чувате кеш. Не мора во мсе еве инвестирајте во ЕУ акции имате одличен дивиденден принос. Ситуацијата е многу поразлична од класична економска рецесија, не спорам дека можеби ќе има блага рецесија или стагнација ама многу поразлично од 87ма или 2008ма. Едната имаше нафтен шокови со раст на цената на нафтата (сега имаме ниски цени) другата хипотекарна криза со многу поразлична ситуација од оваа сега.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
482
Поени од реакции
850
Го гледаше? изгледа како да има корона...али нормално и да има никад нема да кажат дека има ( може да го тестираат ама резултатите нема да ги кажат ако е позитивен ).

Само америве не се свесни дека прогласување вонредна состојба и повеќе тестови само ке ја зголеми паниката во наредните денови...баш да видиме, ке биде интересно.
Doktore,

go znaesh ona bugarskoto... tazi dupka ne e dupka... :P i koga e zeleno, tebe ti izgleda povekje nakaj gri... :sick:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.969
Поени од реакции
2.794
Да се запре не контролирана шпекулација. Имаат право на тоа регулаторите.
:facepalm:
Абе ти нели капиталиста се декларираше... Малку ли се досегашните е*ани правила на ограничувања...

Чим и капиталиста како Стефус, се повикува на регулатори, црно и се пишува на планетава :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.764
Поени од реакции
3.390
:facepalm:
Абе ти нели капиталиста се декларираше... Малку ли се досегашните е*ани правила на ограничувања...

Чим и капиталиста како Стефус, се повикува на регулатори, црно и се пишува на планетава :D
Од сега сум фашиста. Менувам алајмент. :)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
482
Поени од реакции
850
Najverojatno kje Ima vonredna sostojba na cela drzava, pa kje odmarame do Veligden... Sme zasluzile I nie Eden odmor majku mu stara...
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
842
Поени од реакции
1.444
Имало лек и за коронава што се секирате :D


Бил Гејтс е спонзор на ВИР Био. Бафет е влезен во Биоген. ВИР и БИИБ склучуваат договор за лек против Ковид 19. Цените на двете 15% во еден ден. :свиркам:

Ете тоа е. Ако не знаеш што е добро, прашај кај влагаат големите

ПС. Имам стек во БИИБ
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.969
Поени од реакции
2.794
Имало лек и за коронава што се секирате :D


Бил Гејтс е спонзор на ВИР Био. Бафет е влезен во Биоген. ВИР и БИИБ склучуваат договор за лек против Ковид 19. Цените на двете 15% во еден ден. :свиркам:

Ете тоа е. Ако не знаеш што е добро, прашај кај влагаат големите

ПС. Имам стек во БИИБ
А мислев во Gilead си, исти ташак :D
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
562
Зашто така мислиш Стефус, :vozbud:
Се плаши од +10 :)
Автоматски споено мислење:

Имало лек и за коронава што се секирате :D


Бил Гејтс е спонзор на ВИР Био. Бафет е влезен во Биоген. ВИР и БИИБ склучуваат договор за лек против Ковид 19. Цените на двете 15% во еден ден. :свиркам:

Ете тоа е. Ако не знаеш што е добро, прашај кај влагаат големите

ПС. Имам стек во БИИБ
Прочитав минимум 5 компании кои демек сите се во финална фаза околу вакцина, мој совет внимателно со ова и тука има многу заебанции. Фармација сега е паметна инвестиција тоа се согласувам ама не инвестирајте во компании за кои не сте чуле претходно (бииб не е таква, се појавија многу други no name)
 
Член од
31 август 2017
Мислења
181
Поени од реакции
96

Kajgana Shop

На врв Bottom