Македонска авијација

  • Креатор на темата Спенсер
  • Време на започнување
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Тезата дека Сирија не е нападната од НАТО заради силна ПВО, не мислам дека е баш таа причината.Една од причините зошто на Сирија Нато не изврши напад како на Либија е поради ставањето вето во советот за безбедност на ОН од страна на Русија и Кина,како постојани членки.За Либија немаше вето.Имаше зелено светло од сите постојани членки.А Путин не дозволи токму поради тоа што виде дека беше изигран од НАТО во случајот со Либија.Кога наместо само да го забрани воздушниот простор на Либија за прелети на либиски авиони како што стриктно стои во одобрението на советот,НАТО тргна и кон Гадафи со бомбардирање на резиденцијата негова.Го злоупотреби зеленото светло на СБ на ОН.Затоа Путин јасно ги праша"Who gaves NATO right to kill Gadafi".Сега веќе за Сирија едноставно не дозволи НАТО да припари.Не дозволи истата итрина да ја направи западот.
Затоа според мене добро е да ја зајачиме против воздушната одбрана,но уште подобро е да ја зајачиме авијацијата.И да купиме добри авиони и хеликоптери и во поголем број.Зошто ПВО е добро за одрбаната но што правиме ако ни окупираат дел од територија.Како што и голема е можноста повторно до тоа да дојде.Без авијација тешко дека ќе ја повратиме.Тешко ќе се обезбеди пристап на артилеријата и пешадијата.
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
255
Македонската армија треба да се опреми со ПВО. Какви авиони какви бакрачи? 200 Км сме дужина и ширина, што рече еден во другите теми, така да нема шанси да завртиме без да влеземе во друга територија, не планира пилотот да вози со 200км на час! Кој да ја нападне Македонија? Грција Бугарија и Албанија се во НАТО, и колку и да се силат нема шанса да не нападнат. Србија нема ништо со нас, а Косовските терористи ги видовмо! Збориш за авијација а чизме ка шо треба немаа у Армија. Џабе да имаш авиони кој може да ти ги сруша со домашно декларирани појаки авиони на НАТО, а да немаш ПВО и копнена војска ка што треба.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
На тема дека малку е 200 км 2 да заврти авион ке кажакам дај не зезајте Ту-160 ке прави кругчиња над Скопје .
Израел е уште помал од нас па има нај јако воздухопловство на светот.
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
255
Не беше конкретно дека сме 200км2 и нема шанси за вртење туку условно кажано. Друго е Израел кој е опкружен со исламистичка лига на држави и цело време му демнее опасност од распарчување и ја има целата безрезервна американска помош, а друго сме ние. Ние не сме економски стабилна земја за да финансираме таков проект, купуење на бомбардери млазњаци фајтери и така натаму.
 
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Македонската армија треба да се опреми со ПВО. Какви авиони какви бакрачи? 200 Км сме дужина и ширина, што рече еден во другите теми, така да нема шанси да завртиме без да влеземе во друга територија, не планира пилотот да вози со 200км на час! Кој да ја нападне Македонија? Грција Бугарија и Албанија се во НАТО, и колку и да се силат нема шанса да не нападнат. Србија нема ништо со нас, а Косовските терористи ги видовмо! Збориш за авијација а чизме ка шо треба немаа у Армија. Џабе да имаш авиони кој може да ти ги сруша со домашно декларирани појаки авиони на НАТО, а да немаш ПВО и копнена војска ка што треба.
Грешиш многу.Се сложувам комплетно дека немаме реална закана од соседните држави за напад и поради нив не ни се потребни авиони.Но токму поради тоа уште повеќе не ни е потребна против воздушна одбрана.Зошто и навистина немаме некоја закана од авиони.

Но ти ја заборави најреалната закана за Македонија.А тоа се албанците во МК.Кои немаат авиони.Граѓанската војна.Но Тие знаат да окупираат територии.И кога една поголема територија би била окупирана од албанците во МК,тешко би било враќањето на таа територија без авијација.Или со слаба авијација.Токму поради тој аргумент нас ни е потребна повеќе авијацијата отколку ПВО.

Мислам не треба да те учам дека за ослободување на окупирана територија прво настапува авијацијата,па после артилеријата и на крај без да навлезе пешадијата и да доочисти куќа по куќа,територијата сеуште не е освоена.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
А пари , пари не се проблем , пари нема.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
846
Тезата дека Сирија не е нападната од НАТО заради силна ПВО, не мислам дека е баш таа причината.Една од причините зошто на Сирија Нато не изврши напад како на Либија е поради ставањето вето во советот за безбедност на ОН од страна на Русија и Кина,како постојани членки.За Либија немаше вето.Имаше зелено светло од сите постојани членки.А Путин не дозволи токму поради тоа што виде дека беше изигран од НАТО во случајот со Либија.Кога наместо само да го забрани воздушниот простор на Либија за прелети на либиски авиони како што стриктно стои во одобрението на советот,НАТО тргна и кон Гадафи со бомбардирање на резиденцијата негова.Го злоупотреби зеленото светло на СБ на ОН.Затоа Путин јасно ги праша"Who gaves NATO right to kill Gadafi".Сега веќе за Сирија едноставно не дозволи НАТО да припари.Не дозволи истата итрина да ја направи западот.
.

Ама како да не заради Путин хаха..


Они употребија десетици илјади тони бомби врз екс Југославија, па во Ирак,Панама па пак Ирак, Либија.....но таму имашер услови за користење и инфилтрирање единици сличпно како во Авганистан па првите две недели по 11 септември Ал-Каеда и талибанците изгубија жива сила и тоа над илјадници Борци од САМО 7 Лица кои беа на терен, маркираа терористи и Б-52(или Б-1) вршеа работа а потоа со хеликоптерски десанти и платеници полека полека заземаа, а во Сирија каде пријателе Чивок или блек хоук ќе помине кога само трипл еј имаат над 600 оперативни (кои да те потсетам делуваат и врз мети на земја) а за С-300, ТОР да не зборам.

Јасно им беше дека нема да можат, нема да можат да ги зазџемат тие постројки со биохемиски агенси инаку САД/НАТО имаа база во Јордан и спремни над 800 најдобри специјалци со кои планираа да направат зулум но кога видоа дека небива ајт виткај опаш..Зошто и навистина немаме некоја закана од авиони.


.

Напротив има закана имајќи ги предвид оперативните можности на Соседите.

Плус овде сам се негираш

Мислам не треба да те учам дека за ослободување на окупирана територија прво настапува авијацијата,па после артилеријата и на крај без да навлезе пешадијата и да доочисти куќа по куќа,територијата сеуште не е освоена
Ова не е точно т.е беше кога имавме Војна од трета генерација а денес работите се different или како што спомна познат генерал од САД рече човекот Еден Мегабајт информација имаше поголем ефект на бојното поле отколку 100 тони експлозив и осиромашен ураниум.


Но ти ја заборави најреалната закана за Македонија.А тоа се албанците во МК.Кои немаат авиони.Граѓанската војна.Но Тие знаат да окупираат територии.И кога една поголема територија би била окупирана од албанците во МК,тешко би било враќањето на таа територија без авијација.Или со слаба авијација.Токму поради тој аргумент нас ни е потребна повеќе авијацијата отколку ПВО.
Не се согласувам, тоа се Македонци и не ни се непријатели тука се и наши се под ова небо и наместо на поделба треба да се работи на соработка и интеграција.
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
255
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2459&stID=33774 Еве што се случи со Македонските Сухој Су 25(УБ). Имено, биле претешки ако сакате да имате воена рамнотежа на немирниот Балкан, тврделе НАТО Извори.
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
36
Еве некои слики ( скоро сликани ) од хеликоптерите ( Ми-24, Mи-17, Ми-8 и Ух-1Х ) и Авионите (Су-25, Ан-2 и Злиновите)
Значи четирите сукхои се тука ( во петровец ), не се точни информациите дека се продадени на грузија, сепак тие се во очајна состојба и нема многу надеж за нив....
 

Attachments

Член од
7 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
13
dr
Абе глупи сме ние,наместо да продадеме се што имаме и да купиме од најсовременото оружје.Па макар по две парчиња од најдоброто ние купуваме оружје евтино и непотребно и не многу ефикасно за војна.

Јас да сум ќе купам од авијација 2 Typhoon,2 b-2 Spirit.
Од тенкови 2 Leopard ,2 T-90 и 2 Abrams.
И од пушки,доволен број за да ја опремам целата МК армија,од најдобрите MG-4 и добар број од полуавтоматките HK MP-7.
Зборот ми е подобро помалку оружје ама од најдоброто и во доволен број за армијата отколку еден куп евтино и неефективно оружје.
druskane...nemoj ICE COMBAT da igras mnogu...inace sega gledam zasto onie koi sto barem malce se razbiraat od temava se opravdano otsutni...
abe voda vo ocite nemame,na Dijaliza u drzavna bolnica dzidovi pagjaat...dosta lepite sliki od net so avioni koi sto kostaat 5 pati povekje od budzetot nas kutar....turcija ni nudese u sredina na devedesetite f5 tiger pa gi odbija nasite...skapi bile za odrzuvanje i uslovi sme nemale...kakvi gripeni i f16ki...Romanija 10 pati pogolema e od nas pa ne moze da si dozvoli f16A od Portugalija da zeme...go dignaa parlamentot u vazduh zasto politicarite potpisale dogovor za 12 koristeni MLU f16 od Portugalija...jas da sum ke ti kupam edni NIKE AIR MAX so vozdusno pa da si gi letas...poz
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Многу гледате Топ Ган и играте летечки симулации.. Б-2 спирит .. не ме јеби.... :pos:

Шо би рекол Цацко:„ Македонија една педа земја, за 2 саати ќе ја претрчам“..... :pos:
 
Член од
4 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
135
Јас пред некое време слушав околу сухоите , имаат намера нашиве да продадат 2 на србија мислам дека и од парите што ке ги продадат ке ги реставрираат другите 2 . Ама нешто НАТО праи проблем . И не си правете филмови за појаки авиони и овие што ги имаме се научна фантастика за нас. Па уште гледам тенкови некој зборел да купуваме незнам што :pos:
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
13
Јас пред некое време слушав околу сухоите , имаат намера нашиве да продадат 2 на србија мислам дека и од парите што ке ги продадат ке ги реставрираат другите 2 . Ама нешто НАТО праи проблем . И не си правете филмови за појаки авиони и овие што ги имаме се научна фантастика за нас. Па уште гледам тенкови некој зборел да купуваме незнам што :pos:
Su 25 e idealen avion ne samo za MK tuku i za bilo koja zemja,sovrsen e za ona za sto e i dizajniran...za Mi 24 da ne zborime(povekje se od idealni)e sega...
gledam nekoi od momcite polemiziraat deka ako sme imale lovacka aviacija(Makedonija bila mala,ke ja preletuvale teritorijata za 2 minuti)nema da go navedam primerot na Izrael zosto vo sekoj pogled se edna svetlosna godina po napred od nas...no, zemete go primerot na edna Svajcarija koja ne e po golema od Makedonija i e neutralna zemja koja nikogas nema nikoj da se osudi da ja napadne(cel svet gi cuva)pa imaat lovacka aviacija...znaci...dokolku bi imale sredstva barem za 12 od tipot na mirage 2000 ili mig 29 ili bilo koj avion vo nivna klasa za nas bi bile povekje od dovolni...lovacka aviacija ne e za nie da ja napagjame Germanija ili Anglija:)nego da si odbranime vozdusen prostor...vozdusna borba ne se odviva so supersonicna brzina pa nie za 2 minuti da zavrsime u Belgija...glavna cel e da se ometa protivnikot vo izvursuvanjeto na negovata zadaca...e sega za mozni agresori,za toa moze da polemizirame do utre...vojna na balkanov pa i vo svetov nema bez amin od Amerika i NATO a eventualno Grcija da saka da napravi nesto skandalozno(sto nema sansi)ke ne isperdasat i so tie 12 avioni sto bi gi imale...posto imaat poveke od 300 najsovremeni avioni...zboram za lovacka aviacija...za kopneni sili da ne zborime...aa da,zaboraviv da napomenam deka nie si imame vnatresen problem pogolem od nadvoresniot pa taka da prvo trebame da si ja modernizirame vladata i politicarite...zad sekoja uspesna zemja sekogas imalo odlicen general da ja vodi barem ednas...vidi gi izraelcite...vidi gi Amerite...i mnogu drugi zemji...samo nie imame beli gulabi i sme oazata na mirot na balkanot(ili bevme)NATO nema da ne brani...bas naprotiv se vidoa nivnite nameri vo Aracinovo...generale sledime 2 aviona,lovci...od Italija(verojatno baza AVIANO)preku Albanija na pravec za Makedonija...fala mnogu...
Imame apsolutno ne sposobna mladina i pod itno da se vrati zadolzitelen voen rok za mazi i za zeni...GOLEM POZDRAV OD INOSTRANSTVO
 
Член од
4 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
135
Тие 12 авиони се претворени во пола Скопје 2014 :) поздрав и до тебе , чекајте не сите ке дојдеме :)
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
13
Тие 12 авиони се претворени во пола Скопје 2014 :) поздрав и до тебе , чекајте не сите ке дојдеме :)
haha...me iznasmea,pred godina dena bev vo Skopje...a pred toa nemav otideno nekolku godini...citam nasa stmpa stalno na net pa sum u tek...sto da vidam GO KACILE ACO NA KONJ AMA IME NEMA...za ostatokot da ne zborime...patriotski sum nastroen ama ja preterale,sto so cel da gi nervirat Grcite i Bugarite,sto so cel da doneseme stranski turisti i investicii...mislam deka forsiraat so istorijata malku previse...BRAVAROT ne bese idealen ama ova...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom