Македонска авијација

  • Креатор на темата Спенсер
  • Време на започнување
С

Спенсер

Гостин
За македонски прилики Ми-24 или Ми-28, се останато би било луксуз.
Ми 28мицата некако е мн грд на изглед...напред носот премногу е грд некако,... ми 24 закон бе...докажан производ!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Ми 28мицата некако е мн грд на изглед...напред носот премногу е грд некако,... ми 24 закон бе...докажан производ!
убавината не е важна....функционалноста е битна...инаку МИ-28 штета што нема да може да носи и специјалци или медицински тимови,додека 24 го може тоа и предност е...па и САД го користат.

сепак авијацијата е скапа треба да одиме на ПВО....еве американскиот MIM-23 HAWK е супер(израелскиот arrow-ke bide nov C-400 moze i podobar-мислам турција ке го набави ама скап ке биде инаку тој систем е финансиран од САД и израел баш поради тоа што америте немаа одговор на Ц-300 ама еве израел има-а и закана има од соседите)

освен МИМ-23 ке одговара и БУК м-1 а и германците имаат еден мноогуу добар од фирмата Roland-на аудиофилите им е позната ili mistral......а ако веке САКАМЕ да имаме авијација...тогаш Ф-15 е звер и рекордер во соборени авиони но СКАП....МИГ-29 е исто фрлање пари...мислам дека ако конкретно сакаме заштита би бил добар избор МИГ-21(модификуван)ова од економски аспект а и авионот нема голема носивост но намената му е за воздух воздух битки:toe:
 
С

Спенсер

Гостин
убавината не е важна....функционалноста е битна...инаку МИ-28 штета што нема да може да носи и специјалци или медицински тимови,додека 24 го може тоа и предност е...па и САД го користат.

сепак авијацијата е скапа треба да одиме на ПВО....еве американскиот MIM-23 HAWK е супер(израелскиот arrow-ke bide nov C-400 moze i podobar-мислам турција ке го набави ама скап ке биде инаку тој систем е финансиран од САД и израел баш поради тоа што америте немаа одговор на Ц-300 ама еве израел има-а и закана има од соседите)

освен МИМ-23 ке одговара и БУК м-1 а и германците имаат еден мноогуу добар од фирмата Roland-на аудиофилите им е позната ili mistral......а ако веке САКАМЕ да имаме авијација...тогаш Ф-15 е звер и рекордер во соборени авиони но СКАП....МИГ-29 е исто фрлање пари...мислам дека ако конкретно сакаме заштита би бил добар избор МИГ-21(модификуван)ова од економски аспект а и авионот нема голема носивост но намената му е за воздух воздух битки:toe:
мислам дека тоа време помина...сега само ПВО ни треба малце...нели Нато нешо ова она,треба да се поткупи барем малце...да не сме без ич!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
епа тоа зборам ПВО авионите се скапи а и одржувањето...додека САМ технологијата оди напред....јас лично ја поштувам израелската и руската воена индустрија....ај едно инфо знам дека ке те заинтересира...побарај на гугл за најновата израелска пушка masada magpul може да користи и НАТО калибар и калаш а и...мислам види:helou:
 
С

Спенсер

Гостин
епа тоа зборам ПВО авионите се скапи а и одржувањето...додека САМ технологијата оди напред....јас лично ја поштувам израелската и руската воена индустрија....ај едно инфо знам дека ке те заинтересира...побарај на гугл за најновата израелска пушка masada magpul може да користи и НАТО калибар и калаш а и...мислам види:helou:
зашто мислам дека пушкава е наменета за специјални единици???а не е за обична војска и полиција...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
зашто мислам дека пушкава е наменета за специјални единици???а не е за обична војска и полиција...
види ја на ѕоутубе има мислам видео....и не е за специјалните сили само...туку ке биде за цела армија...паметно од израелците па рачунај нивните соседи користат 7,62 калибар..ако израелски војник остане без муниција може да побара или од друг војник(ејј истрошив се имаш совјетски) значи да разменат а и сепак после евентуалните порази на непријателот ке добиваат повеке муниција

ova ke bide za specijalcite
a steta sto gi nemame ovie ама и не се продаваат само Мк-3 се продава и турција ја користи

 
V

VeniVidiVici

Гостин
Толку сме бедни што на темава нема за што да се дискутира. Права циганска нација со 10 хелихоптери во очајна состојба и 3 продадени сухој...
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
nekoj mi sepna deka ova se odnesuva na Makedonija......

Elbit Systems' Hermes® 450 in a $20 Million Contract with a European Country
07/07/08
Elbit Systems Ltd. announced that it was awarded a contract valued at approximately $20 million to supply Hermes® 450 UAV Systems to a European country. The systems include both air vehicles as well as complementing ground systems, to be delivered during 2009.

Hermes 450 is a unique Elbit Systems development, which has been the major player in Israel's security activities, and the IDF's primary UAV system. In addition, the Hermes 450 is the basis for the UK Armed Forces' Watchkeeper program, the largest UAV program in Europe. Hermes 450 UAVs are used extensively in armies worldwide, including active war zones such as Iraq and Afghanistan. So far, the Hermes 450 has accumulated over 100,000operational flight hours.

Koga se pari vo prasanje, t.e koga NE DERAT....nie sme .....i Evropska zemja.. he,he...
Да.
2-3 веќе имаат во Хрватска,заедно со уште неколку модели на UAV.
Татко ми нешто потпишуваше договори со Elbit,ќе го прашам него па ќе ви кажам.
 
Член од
12 декември 2005
Мислења
32
Поени од реакции
3
Член од
14 декември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
Еј дај барем постирај нови информации а не стари :
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116783
Исправни 8 хеликоптери :)
Е со 8 хеликоптери и џамче ќе свиткаме...Овој министеров само прашина крева, ги заборави 4те Су-25? Или столбот на нашата ценета авијација ќе бидат античките Ан-2 и 2-3 злин 242?Стварно не го разбирам...:pos2::pos2::pos2::pos2::baeh::baeh::baeh::helou: Извинете за смајливе ама пукнав смеење...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom