Македонска авијација

  • Креатор на темата Спенсер
  • Време на започнување
С

Спенсер

Гостин
Ја отварам темава,да дискутираме за Македонското воздухоплоство...може да муабетиме за хеликоптерите и авионите (кои изгледа ги немаме, или скапуваат на аеродром Александар Велики)

е вака, Македонското МВР располага со следниве хеликоптери:овие се постари, а овој подоле е еден од овие,новите купени пред некој месец...тоа беа полициските хеликоптери...

Армијата на Република Македонија, располага со следниве хеликоптери:

Ми-24


Ми-17 (еден ваков ни се урна кај Блаце:toe:)ке дознаам и колку имаме на број, па ке пишам...

за Сухоите од 2001ва, незнам што е со нив...дали се продадени,кај се шо се..дали се на Александар Велики или којзнае каде...
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Да неси се збунил нешто ?? околу темава авијација што си пишал десетина воздухоплови несе авијација:toe: во други земји приватни колекционери имаат повеќе летала отколку мк:vozbud:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
нели оваа тема е многу слична со Македонски специјални единици (полициски и воени) :toe::toe:
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Antonov An-2 VAM-1503x Sukhoi Su-25 и 1x Sukhoi Su-25UB (кои скапуваат на аеродромот LWSK)


 
С

Спенсер

Гостин
Да неси се збунил нешто ?? околу темава авијација што си пишал десетина воздухоплови несе авијација:toe: во други земји приватни колекционери имаат повеќе летала отколку мк:vozbud:
хехехх..па јбг, тоа е..толку имаме, шо да се прај...
нели оваа тема е многу слична со Македонски специјални единици (полициски и воени) :toe::toe:
таму пишавме само што користат,а тука може поопширно:vozbud:
 
С

Спенсер

Гостин
хмм опасно ми изгледа авионЧево:violent1::violent1:

п.с а ова наш авион ли е?
наш е, види на опашката подобро, Македонско знаме:D
еве ги македонските сухои-ја...којзнае каде се сега...дали се наши или шитнати...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Џабе ги имаме Сухоите... ми е мака да ги гледам во катастрофална состојба.
Инаку, еве на сајтов имате повеќе информации за Македонските воздухоплови.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Да неси се збунил нешто ?? околу темава авијација што си пишал десетина воздухоплови несе авијација:toe: во други земји приватни колекционери имаат повеќе летала отколку мк
Hahaha tocno ima i nekolku ultra-lesni.Po glava na zitel sigurno imame najmalku letala vo svetot zaedno so Antarktik (ne, i amu imalo poveke, bad luck).Imame edna avio-kompanija ako moze taka da se narece,aerodrom so mnogu jako ime i slicno.
Barem eden hangar da obezbedea za Suhoite vaka ke skapaat i ne ke mozi ni eksponati da bidat.
MK e loso mesto za avijacija, negde imase deka sme imale 34 aerodromi :pos2: ispaga pojke aerodromi od avioni.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Жално, не може ова авијација да се нарече.Со хеликоптери произведени пред 30 години од кои само дел се реновирани.Знам дека сухоите ќе ги продадат за да се надополнат средствата за реновирање на Ми-24.
Барем ќе иаме добра хеликоптерска единица ...
 
С

Спенсер

Гостин
Жално, не може ова авијација да се нарече.Со хеликоптери произведени пред 30 години од кои само дел се реновирани.Знам дека сухоите ќе ги продадат за да се надополнат средствата за реновирање на Ми-24.
Барем ќе иаме добра хеликоптерска единица ...
е да, со овие новиве од мвр, може и армијата да ги користи понегогаш,за итни случаеви.... или не??од МВР и АРМ ако се земат сите хеликоптер,ке имаме едно 10тина... што и не е така малце за мала земја како нас... Македонска Хеликоптерска Ескадрила :vozbud:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
е да, со овие новиве од мвр, може и армијата да ги користи понегогаш,за итни случаеви.... или не??од МВР и АРМ ако се земат сите хеликоптер,ке имаме едно 10тина... што и не е така малце за мала земја како нас... Македонска Хеликоптерска Ескадрила :vozbud:
а од тие 10 колку се во исправна состојба?
 
С

Спенсер

Гостин
а од тие 10 колку се во исправна состојба?
тие од МВР,4 нови се купени, исправни нормално, тие двата БЕЛЛ шо се, и тие се исправни, од Арм 2 минимум се у летна состојба..значи окулу 5-6 хеликоптера се у состојба за летање...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Жално, не може ова авијација да се нарече.Со хеликоптери произведени пред 30 години од кои само дел се реновирани.Знам дека сухоите ќе ги продадат за да се надополнат средствата за реновирање на Ми-24.
Барем ќе иаме добра хеликоптерска единица ...

ма тоа е еден од најдобрите хеликоптери бобан па и бомби може да користи...башка и екипаж(специјалци.....)

докажан во пракса ЗВЕР Е!!!!!!!

и од кај воа инфо froogfoot да го продадат де????

а од тие 10 колку се во исправна состојба?

МИ-24 беа модернизирани од елбит.....добија можност за дејствување ноке мислам на некои и штурм ги заменија со низраелските СТАРС а знам дека и еден се користи за лоцирање мети за артилеријата Т.Е корекција на артилериски оган.
 
M

Mario Gómez

Гостин
А колку од тие Ми-24 иаме, што кур можат против вистински непреијателски оган освен неколку неорганизирани банди.Ај најлошо сценарио со што може да се браниме против непријателски ловци.Со хеликоптери.
Мора да има јасна визија за македонското воздухопловство...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom