Македонска Пролет

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.529
Поени од реакции
911
Гледајки ги последниве случувања во Македонија, мислам дека време беше ваква тема да се отвори во овој форум. Да ги разбудиме малце тие "заспани патриоти", да го поттикнеме тоа "тивко мнозинство", тие луѓе кои што нејќат ништо да направат и да променат во државата.

Целава ситуација последните 30 годни знаеме како оди. Знаеме многу убаво што и се случи, што и се случува на нашата држава и знаеме што може да и се деси. Знаеме, а не превземаме ништо.

Незнам до кој степен дојдовме, до кое дереџе дојдовме, колку ниско паднавме. Пред наши очи ни го сменија името, пред наши очи амнестираа терористи (истите оние кои што градеа стиропор споменици и изиграваа патриоти), пред наши очи воведоа двојазичност, пред наши очи НИ ГИ продаваат револуционерите кои што КРВ ПРОЛЕАЛЕ за Македонија, ни ја менуваат историјата, а ние така си седиме и ништо, ама баш ништо не превземаме во наши раце.

До КОГА да прашам, до КОГА ќе изиграваме интернет ("онлајн") патриоти, до КОГА ќе кукаме по интернет за тоа колку ни е мизерен животот, за тоа како 30 години не "дупат" се едни исти те други... До КОГА ќе трпиме?!?!?! КОГА Македонскиот народ ќе се крене, да пролее крв како што тоа го правеле нашите предци за слободна Македонија?!?!?!

Што ни останува да направиме, за да се смени правецот во кој што оди оваа држава? Кога тоа Македонскиот народ ќе созрее и ќе се дигне да направи една голема револуција. Да ги симне и уништи тие што 30 години ја корнат Македонија од корените, тие злобници кои што секојдневно парче по парче ја уништуваат, плукаат врз Македонскиот народ. ДО КОГА ВАКА???

Ајде, да дискутираме за ова. Се надевам има доста луѓе кои што го делат истото мислење како мене, се надевам дека има созреани луѓе. Најважно од се, се надевам дека Македонскиот народ ќе се дигне веќе еднаш на еден голем бунт, кој што ќе стави крај на сево ова што ни се случува во последните 30 годни.

Не заборавајте дека ние сме тие што ја движиме оваа држава, ние сме тие што ги гласаме. Без народ, нема да има кој да работи, нема да има кој да ги гласа нив за да си седнат на таа фотеља. Без народ како што треба, оваа држава ќе отиде во една голема провалија, и е веќе отидена, провалија за која нема назад...

Пред да почнеме со сериозна дискусија, ве молам да се почитуваат правилата напишани овде.
Автоматски споено мислење:

Еве јас прв ќе почнам. Оваа пат да не пишувам многу долги текстови, ќе пратам само неколку видеа да изгледате. Овие се од Македонскиот Јутубер Мандар кој што пополека но сигурно ми станува еден од омилените Јутубери. Изгледајте му ѓи видеата. Се што е кажано е буквално перфектно до точка.

Него, последните големи протести во оваа држава како што сите знаеме беа на 27 - април. Тогаш, јас имав некаква надеж дека нешто се промени во Македонскиот народ, дека тоа беше моментот за оправувањето на Македонската иднина.


Но за жал, како и сите повеќе други протести и овој беше уште еден партиски оркестриран само за да си се вратат ВМРО на власт.


Но во тој протест, увидов нешто. А тоа беше дека ако сака Македончето, може да промени. Може да промени доста, ама само да сака да промени...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.792
Posledniot pat koga makedonskiot narod se krena na "bunt" se otide po gavolite.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.561
Поени од реакции
6.699
касссноооо е деца, му се посравте на све, сега не барајте патриоти, помина возот, патриотите ги заболе кур за оваа "наша" држава, освен ако не мислите на овие новиве патриоти што вени сечат за Северџисатн и Украина а се исмејуваа со Македонија и све македонско.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.647
Поени од реакции
4.336
Не би рекол дека е касно било кога или за било што. Пред 30 години па и векови наназад сме немале ни држава па луѓе сепак се бореле. Јас повеќе го гледам проблемот во немање потенцијал.

Останато е само ќоро и сакато, за да се кренеме на бунт треба да знаеме за што.

Еве мој предлог за кревање на бунт од три точки.

1. Плаќање на даноци
2. Смртна казна за фрлање ѓубре на улица или во природа т.е било каде кај што не му е местото
3. Ограничување на администрација на 50 илјади особи и бркање на сите останати.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
249
Поени од реакции
347
Не би рекол дека е касно било кога или за било што. Пред 30 години па и векови наназад сме немале ни држава па луѓе сепак се бореле. Јас повеќе го гледам проблемот во немање потенцијал.

Останато е само ќоро и сакато, за да се кренеме на бунт треба да знаеме за што.

Еве мој предлог за кревање на бунт од три точки.

1. Плаќање на даноци
2. Смртна казна за фрлање ѓубре на улица или во природа т.е било каде кај што не му е местото
3. Ограничување на администрација на 50 илјади особи и бркање на сите останати.
Затворете ја темава со овој пост.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.433
Поени од реакции
7.111
2. Смртна казна за фрлање ѓубре на улица или во природа т.е било каде кај што не му е местото
И за поминување на црвено како и полукружна на полна линија.

3. Ограничување на администрација на 50 илјади особи и бркање на сите останати.
За жал администрациските стаорци се една од причините зошто никогаш нема да се случи Македонска пролет. Сите избркани со семејствата ке искочат на улица на контра протест.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.886
Поени од реакции
1.373
До КОГА да прашам, до КОГА ќе изиграваме интернет ("онлајн") патриоти, до КОГА ќе кукаме по интернет за тоа колку ни е мизерен животот, за тоа како 30 години не "дупат" се едни исти те други... До КОГА ќе трпиме?!?!?! КОГА Македонскиот народ ќе се крене, да пролее крв како што тоа го правеле нашите предци за слободна Македонија?!?!?!
Еве твојов пост не го читам преку интернет, го испринтав на хартија.

Поентата ми е, окупаторската власт едвај чека некој поединечен „терорист“ или група да излезат со пушки или гранати и да ги стрпаат в затвор или да ги убијат, најлесно и наједноставно би им било тоа.

Гнасата Ефтов на пример, на истиот начин со истите зборови, провоцира а потоа се жали хибридна војна, зошто Пендаровски не апсел, Славјанка била нападната и така натаму...Шири го македонизмот, по роднини, пријатели, ако си храбар - на работа, повеќе ќе им наштетиш на непријателите со тоа што ќе пркосиш и бодеш очи цел живот.
Основај семејство, направи повеќе од две деца и научи ги да бидат Македонци а не Северџани. Пренеси им ги македонските културни вредности на нив.

Нормално, секоја прилика за непослушност, бојкот на системот и креирање паралелни структури спроти непријателските, ќе ја искористиш.

На непријателот треба да му биде јасно дека ти си тука, нема сам да се истребиш ниту ќе те снема - и нема отстапување. Имаме човечко право да постоиме како Македонци. Како сите што си имаат за своето.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.529
Поени од реакции
911
Поентата ми е, окупаторската власт едвај чека некој поединечен „терорист“ или група да излезат со пушки или гранати и да ги стрпаат в затвор или да ги убијат, најлесно и наједноставно би им било тоа.
Добро, ако се обедини цел народ, ајде да ги видам дали тогаш ќе можат да направат нешто. Па и да пукаат... Како гинеле нашите предци за Македонија...

Сепак да, во право си за напишаното.

Никогаш не е касно за промени во Македонија, ако сакаме можеме многу да направиме за државата.

Друг начин евентуално да дојде некоја по - саглам партија која што ќе работи ЗА народот. Евентуално така да се оди, нешто во стилот на Левица, само по - озбилна партина, без глупава и старовремска идеологија. Дефинитивно треба да се погледне и на веќепостоечките помали парти (не на тие кои што се продадоа или се во коалиција со поголемите), бидејки од нив може голем бенефит да се искористи.

Во Македонија, колку има такви мали партии кои што сакаат да учествуваат на избори, а неможат од многу причини? Кои се тие партии, и на која вие би и фрлиле око? Зошто неможат повеќето од тие партии да дојдат до тој степен да присуствуваат на избори?

Еветуално, друга опција освен масовни протести е да се оди на нормален политички начин, како што се случува во овој случај со Левица. Се појавува помала политичка партија, која што би работела за народот, се крева рејтингот, се победува на избори, и после тоа се решава правно од тие што ја рушат оваа држава 30 години...


Мораме ние да се разбудиме, и да излеземе од овој систем. Да го пробиеме, бидејќи 30 години не контролира и прави со нас како сака. Едноставно, или масовно обединување или некоја сосем нова политичка партија која што би добила голема поддршка од народот, па така да се оди за решавањето на проблемите во оваа држава. Друго чаре не гледам.

А секако опозицијта секогаш ќе си го искористува народот за да ги заврти на своја страна и да си се врати на власт...

Јас мислам дека народ за портести има. Гледајки колкава мала излезеност има по изборите, тоа самото по себе си укажува, па и по статистиките што ги водат дека доста луѓе не се осеќаат "комфортно" да гласаат за било која политичка партија. Заради тоа (како што кажа ти), треба уште повеќе да се разбуди Македонизмот кај народот, да се освести народот, да се поттикне народот, и да се цели кон промени.

Македонија е една, денес можеби ја има, но утре може и да ја снема... ние самите себе мора да се избориме за да ја зачуваме. Ако не направиме ништо, во најошо сценарио ќе не поделат, и ќе не снема.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
206
Поени од реакции
428
Темата има добра идеја, но сепак треба да земеш во предвид за кој народ збориш.

Збориш за народ кој не си го знае јазикот (чудо едно неписмени имаме) и историјата.
Збориш за народ кој не може да си ја нареди на работа да излезе на штрајк а камоли да ја оправи самостојно државата.
Збориш за народ кој сака правна држава, а врти телефони да влезе негде преку ред или да му скинат казна.

Викаш нашите предци се бореле, кои се тие забога (со чест на исклучоци). Историски примери, индивидуални само имаме, додека шпански и италјански народни песни се за крв и револуција, нашите се за трпење, ебење и варање, тук там некоја комитска а пет века сме биле поробени.
Како вика поговорката, на 1 комита 3 кодоши, и тоа не е ништо ново за нас.
И на крај, најголем револуционерен успех ни е Крушевска република, дигнале 3-4 турци што пиеле чај на клоци, и ја држеле додека овие не отишле да подсоберат малку појака војска и се завршило за 2-3 саати.

Земи предвид дека, освен александрова македонија, што нема врска со нашата, ние под свое нит сме бил нит сме се избориле. На крај Југославија ни дала избор да изгласаме своја независност, и еве, 30 години подоцна, гледаме кој е ефектот од таа земја, распад систем.

Жал ми е што го пишувам ова, не сум контраш, туку кажувам што гледам и што сум учел.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.437
Поени од реакции
30.518
Темата има добра идеја, но сепак треба да земеш во предвид за кој народ збориш.

Збориш за народ кој не си го знае јазикот (чудо едно неписмени имаме) и историјата.
Збориш за народ кој не може да си ја нареди на работа да излезе на штрајк а камоли да ја оправи самостојно државата.
Збориш за народ кој сака правна држава, а врти телефони да влезе негде преку ред или да му скинат казна.

Викаш нашите предци се бореле, кои се тие забога (со чест на исклучоци). Историски примери, индивидуални само имаме, додека шпански и италјански народни песни се за крв и револуција, нашите се за трпење, ебење и варање, тук там некоја комитска а пет века сме биле поробени.
Како вика поговорката, на 1 комита 3 кодоши, и тоа не е ништо ново за нас.
И на крај, најголем револуционерен успех ни е Крушевска република, дигнале 3-4 турци што пиеле чај на клоци, и ја држеле додека овие не отишле да подсоберат малку појака војска и се завршило за 2-3 саати.

Земи предвид дека, освен александрова македонија, што нема врска со нашата, ние под свое нит сме бил нит сме се избориле. На крај Југославија ни дала избор да изгласаме своја независност, и еве, 30 години подоцна, гледаме кој е ефектот од таа земја, распад систем.

Жал ми е што го пишувам ова, не сум контраш, туку кажувам што гледам и што сум учел.
Све ова што го напиша е само доказ за тоа колку просечниот Македонец е манипулиран, глуп, и не знае што сака сам со себе. Каква држава бараш ти да имаме, кога го имаш ова размислување, кое го делиш со уште илјадници Македонци како тебе, баш такви неписмени што не си ја знаат историјата.

Збориш Крушевска република, 3-4 турци пиеле чај и ги кренале на клоци. Југославија ни дала држава. И после се чудите кога ќе дојдат татарите, и ќе ви зборат Илинденско востание било Бугарско, Тито ве направил и слично.

Баш поради ова вакво размислување ние немаме држава.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
206
Поени од реакции
428
Све ова што го напиша е само доказ за тоа колку просечниот Македонец е манипулиран, глуп, и не знае што сака сам со себе. Каква држава бараш ти да имаме, кога го имаш ова размислување, кое го делиш со уште илјадници Македонци како тебе, баш такви неписмени што не си ја знаат историјата.

Збориш Крушевска република, 3-4 турци пиеле чај и ги кренале на клоци. Југославија ни дала држава. И после се чудите кога ќе дојдат татарите, и ќе ви зборат Илинденско востание било Бугарско, Тито ве направил и слично.

Баш поради ова вакво размислување ние немаме држава.
Да де точно тоа ми е поентата, се согласувам дека просечниот Македонец (не сум исклучок) Е се што кажа, затоа и го пишав постот.
А во однос на историја, тука нема дебата, тоа е факт, може би отишле офф топик, но би сакал да ми објасниш каде грешам, Македонија била од турско, во југословенско (за бугарско не знам да сум искрен), самостојна не била, пак, ако има други факти, би ги погледнал и прифатил.
А промена на денешен менталитет може да има, но за жал твојот пристап „Биди промената што сакаш да ја видиш во светот“ важи само за индивидуални ситуации, а за правење на држава ти треба колективна свест, нешто што ние го немаме ко народ, затоа и земјата е на ова дереџе и секој ден го редефинира дното.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.437
Поени од реакции
30.518
Да де точно тоа ми е поентата, се согласувам дека просечниот Македонец (не сум исклучок) Е се што кажа, затоа и го пишав постот.
А во однос на историја, тука нема дебата, тоа е факт, може би отишле офф топик, но би сакал да ми објасниш каде грешам, Македонија била од турско, во југословенско (за бугарско не знам да сум искрен), самостојна не била, пак, ако има други факти, би ги погледнал и прифатил.
А промена на денешен менталитет може да има, но за жал твојот пристап „Биди промената што сакаш да ја видиш во светот“ важи само за индивидуални ситуации, а за правење на држава ти треба колективна свест, нешто што ние го немаме ко народ, затоа и земјата е на ова дереџе и секој ден го редефинира дното.
Македонскиот народ има континуитет во борба за слободна и независна држава. Тоа што по втора светска војна била во федерација не го исклучува фактот дека имало над 20.000 жртви за да се направи таа држава. Да била во федерација, ама Македонскиот народ конечно имал своја држава.

За тоа со Крушевската република, често го слушнам од ликови што дремат пред продавница и пијат пиво, демек додека стигнел аскерот овие глумеле република, без да сфатат дека Отоманската империја била тогашна светска сила. Тоа не почитување на жртвите кои се дале во Турско време и во Втора светска војна, не доведуваат до овој степен да си ја плукаме нашата држава и на начинот на која се основала, а други да ја грабаат таа борба за ослободување.

Пола народ празникот на 23 октомври го вика ден на Вмро (алудирајќи на партијата дпмне), заборавајќи на организацијата која се основала тогаш и кога се официјализирала борбата за независна Македонија, и тие истите после им е криво што Гоце го нарекуваат Бугарин.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
206
Поени од реакции
428
Македонскиот народ има континуитет во борба за слободна и независна држава. Тоа што по втора светска војна била во федерација не го исклучува фактот дека имало над 20.000 жртви за да се направи таа држава. Да била во федерација, ама Македонскиот народ конечно имал своја држава.

За тоа со Крушевската република, често го слушнам од ликови што дремат пред продавница и пијат пиво, демек додека стигнел аскерот овие глумеле република, без да сфатат дека Отоманската империја била тогашна светска сила. Тоа не почитување на жртвите кои се дале во Турско време и во Втора светска војна, не доведуваат до овој степен да си ја плукаме нашата држава и на начинот на која се основала, а други да ја грабаат таа борба за ослободување.

Пола народ празникот на 23 октомври го вика ден на Вмро (алудирајќи на партијата дпмне), заборавајќи на организацијата која се основала тогаш и кога се официјализирала борбата за независна Македонија, и тие истите после им е криво што Гоце го нарекуваат Бугарин.
Повеќе од пола народ, другите се за СДСМ и затоа го бојкотираат, инаку и тие немаат појма зашто е.

Крушевската република ти ја спомнувам како најголем успех на модерниот Македонец (после Александар), а таа била (само или цели, кој како милува) 10 дена, пократки војни се само на индивидуални племиња кои со копја и штитови од лисја се исправиле пред Англичаните со пушки.

Исто така, кои жртви во Крушево, народот го изел, со исклучок на Питу Гули кој единствен загинал храбро таму, другите фатиле штрафта.
Во организација биле многу звучни имиња, меѓу кои најзвучно било тоа на Никола Карев, републиката била 1903, он умрел 1905, муабетов е „мене ме утепаа“ на Цацко.
Наравучение, таму народот што немал врска со револуцијата и Питу Гули од организаторите го изеле, другите избегале, така да коа ќе кажеш да не плукаме жртви, јас не плукам жртви, јас плукам тој што дигнал па му ја киднал (т.е. преживеани), ако не си спознат повели провери, па ќе дискутираме натака, затоа и ти викам историјата е факти, не желба.
И јас имам желба да играм како Меси, ама фактот е не играм.
Ете тоа е народот и неговите херои, и јас зашто сум јадел доста стап додека го мислев истото што и ти, видов што народ сме, и толку беше од мене, таа борба веќе не е моја.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Гледајки ги последниве случувања во Македонија, мислам дека време беше ваква тема да се отвори во овој форум. Да ги разбудиме малце тие "заспани патриоти", да го поттикнеме тоа "тивко мнозинство", тие луѓе кои што нејќат ништо да направат и да променат во државата.

Целава ситуација последните 30 годни знаеме како оди. Знаеме многу убаво што и се случи, што и се случува на нашата држава и знаеме што може да и се деси. Знаеме, а не превземаме ништо.

Незнам до кој степен дојдовме, до кое дереџе дојдовме, колку ниско паднавме. Пред наши очи ни го сменија името, пред наши очи амнестираа терористи (истите оние кои што градеа стиропор споменици и изиграваа патриоти), пред наши очи воведоа двојазичност, пред наши очи НИ ГИ продаваат револуционерите кои што КРВ ПРОЛЕАЛЕ за Македонија, ни ја менуваат историјата, а ние така си седиме и ништо, ама баш ништо не превземаме во наши раце.

До КОГА да прашам, до КОГА ќе изиграваме интернет ("онлајн") патриоти, до КОГА ќе кукаме по интернет за тоа колку ни е мизерен животот, за тоа како 30 години не "дупат" се едни исти те други... До КОГА ќе трпиме?!?!?! КОГА Македонскиот народ ќе се крене, да пролее крв како што тоа го правеле нашите предци за слободна Македонија?!?!?!

Што ни останува да направиме, за да се смени правецот во кој што оди оваа држава? Кога тоа Македонскиот народ ќе созрее и ќе се дигне да направи една голема револуција. Да ги симне и уништи тие што 30 години ја корнат Македонија од корените, тие злобници кои што секојдневно парче по парче ја уништуваат, плукаат врз Македонскиот народ. ДО КОГА ВАКА???

Ајде, да дискутираме за ова. Се надевам има доста луѓе кои што го делат истото мислење како мене, се надевам дека има созреани луѓе. Најважно од се, се надевам дека Македонскиот народ ќе се дигне веќе еднаш на еден голем бунт, кој што ќе стави крај на сево ова што ни се случува во последните 30 годни.

Не заборавајте дека ние сме тие што ја движиме оваа држава, ние сме тие што ги гласаме. Без народ, нема да има кој да работи, нема да има кој да ги гласа нив за да си седнат на таа фотеља. Без народ како што треба, оваа држава ќе отиде во една голема провалија, и е веќе отидена, провалија за која нема назад...

Пред да почнеме со сериозна дискусија, ве молам да се почитуваат правилата напишани овде.
Автоматски споено мислење:

Еве јас прв ќе почнам. Оваа пат да не пишувам многу долги текстови, ќе пратам само неколку видеа да изгледате. Овие се од Македонскиот Јутубер Мандар кој што пополека но сигурно ми станува еден од омилените Јутубери. Изгледајте му ѓи видеата. Се што е кажано е буквално перфектно до точка.

Него, последните големи протести во оваа држава како што сите знаеме беа на 27 - април. Тогаш, јас имав некаква надеж дека нешто се промени во Македонскиот народ, дека тоа беше моментот за оправувањето на Македонската иднина.


Но за жал, како и сите повеќе други протести и овој беше уште еден партиски оркестриран само за да си се вратат ВМРО на власт.


Но во тој протест, увидов нешто. А тоа беше дека ако сака Македончето, може да промени. Може да промени доста, ама само да сака да промени...
Животот е убав, кој го ебе национализмот. Мој став во една реченица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom