Македонска Музика

Dali ni ja biva makedonskava muzika?


  • Вкупно гласачи
    109
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Која македонска музика? Андерграундов или другово.Ако е :violent1:другово тоа е срање.Иначе андерграундот:music3: ни е добар само никако да излезе од гаража.:raz:
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
хехе

а бе свати еднаш дека рокот и панкот и металот одамна се комерцијала

нема никаква врска со андерграунд како некој ја вика музиката, туку како и со каква цел е создадена таа музика

андерграунд сцена има скоро во секој правец ^^ , значи има андерграунд рок, метал, панк, ова она, има и комерцијала во истите правци...

по мое има музика која ми се допаѓа и музика која не ми се допаѓа, и бљувотини кои некој можеби ги смета за музика, ама за мене се само бљувотини :baeh:

сеа, ако некој тври дека цеца и драгана и куку леле се музика, тогаш треба малку да се едуцира и подзамисли докај е со светов и универзумов и еволуцијата :pos:

пи ес:

кон горнава листа би го додал и „маестро“ тоше...

читав некаде на форумов како некој го спореди Тоше Проевски со Симон Трпчевски...

а бе вицој... :icon_lol:
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Serdarot напиша:
хехе

а бе свати еднаш дека рокот и панкот и металот одамна се комерцијала:pos:
Оди кажи му го ова на Психо од D.F.L. ќе ти ја набута на Џоле седум жичаната гитара у гс.ПОЗДРАФ како што вика оФчарот.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
MSV(support) напиша:
Која македонска музика? Андерграундов или другово.Ако е :violent1:другово тоа е срање.Иначе андерграундот:music3: ни е добар само никако да излезе од гаража.:raz:
Каков андерграунд ќе биде ако искочи од гаража? :)

Како што знам гаражните бендови прават гаражни концерти што се вели.

Сердарот е во право, панкот ја има изгубено целата идеологија, или поубаво да се каже, се има трансформирано во антиглобализам. Панкот е основач на оваа идеологија, но веќе не е учесник, со исклучок на некои поединци.
 

South park

Relax...take it easy...
Член од
31 јануари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
Mak.muzika kako koga...vo vakviot "turbotrans progres"se izgubi i mak.muzika ama pak ponekogas e aktivna i toa najcesto koga "umetnicite" ni se rasolozeni...pa ni togas nema nisto novo...se nesto veke videno i iskopirano od strana bilo da e srpsko ili bugarsko a i nema razlika samo da e komercijalno i da nosi pari...a narodot se veseli...se e nase zaednicko pa i peacite duri samo nekako nasite izbegaa...so na Tijana da ne i e gajle slucajno da napravi album na makedonski...
 

elencesrce

Love Is In The Air!
Член од
10 јануари 2008
Мислења
95
Поени од реакции
2
Vo posledno vreme nekako...ne ja biva makedonskava muzicka scena zatoa sto se pojavia mn iminja koi vrska nemaat od peenje i se pravat nekoj i neshto spored mene ima samo nekolku lugje sto se najdobri a drugite site se za OuT :))
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.864
Поени од реакции
7.552
Еве нешто мене ми се допаѓа
Funk Shui - Метеори
Аndrea - Створена за љубов
Pluto's Doubts - Слеп за луѓе свои
Матеј Foltz - Мимика на среќа
Дани Димитровска - Нешто убаво
Матеј Foltz и Duper - Сменета
Наско - Ден за ден

Има уште многу што ми се допаѓаат но моментално на овие ми текнува. Имаме македонски убави песни само треба да се бара секој тоа што му се допаѓа е сега на некој што не му се допаѓа се тоа не значи дека нема добри песни, дека се е крш од македонска музика.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Имаше едно ЦД кое бесплатно го делеа со весник негде 2008-2009-Кирилицо Испеана (преработки на Мак.песни). Може некој ако ги има песните во инбокс да ми ги прати (14 беа) или би му дал мејл за да ги симнам. Благодарам
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
115
Поени од реакции
207
Иако темава одамна е замрена, би издвоил неколку добри песни (мое мислење) кои беа издадени од македонските пејачи во 2021:

- Теа & Дупер - Не ми даваш сон
- Дупер - Сладолед
- Лара - Кој е сега крив
- Лара & Касапски - Само сврти се
- Роберт Билбилов - Кој отров
- Александра Јанева - Денот што ни носи
- Ареа - Отсекогаш
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.864
Поени од реакции
7.552
Next Time се добри со преработките на старите комитски патриотски песни. Делуваат како да се правени за филм. Вчера ја промовираа Кога падна на Пирина.

Николче Мицевски е одличен.
Пак ќе пишам слично како и предходно што сум пишал. Имаме различни стилови песни избор за секој тоа што му се допаѓа, но не значи дека одма мора да се пише ние немаме македонска музика мислејќи дека нечини. И претерано комерцијалната музика ни е убава, вкусови се во прашање и секој треба да бира што ви се допаѓа. Е сега ако нишро не ви се допаѓа од македонска музика а македонската музика е избор од многу стилови не знам тогаш во вас е нешто проблемот или сте специфични во вкусовите што ви се допаѓа.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.585
Поени од реакции
81.169

Која година е концертов, и која е девојката што пее?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom