Македонска Втора Лига

Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.148
Поени од реакции
3.101
Убаво изгледа но како ќе биде влез излез од лигиве??
Сигурно по една екипа од двете лиги ќе влегуваат а вторите ќе играат бараж??!! Некако најлогично ми е тоа.. А од прва директива 3 да испаѓаат...
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
Само последните испаѓаат нема што бараж да се игра,бараж доколку има ќе има меѓу екипите од трета лига,а и според табелата од мкфудбал вие пред Тиквеш сте,не гледам по која логика би играле бараж http://macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8444:season-201617-ends-in-the-second-league&catid=1:domestic&Itemid=63
ФФМ го укина баражот уште крај на август, ова порталиве што си пишуваа глупости тоа колку да имаат кликови. имаше едно сценарио во кое 8-мо место можеше да игра бараж, ама тоа беше етен некои работи ако се наредеа.

иначе да имаше бараж тогаш Тиквеш ќе беше пред Тетекс бидејќи кога се работи за место кое води некаде одлучува меѓусебен дуел, а во случајов Тиквеш беше подобар. но, бидејќи се работи за место кое ништо не значи, решава гол-разлика, затоа Тетекс е пред Тиквеш.[DOUBLEPOST=1496164581][/DOUBLEPOST]
Убаво изгледа но како ќе биде влез излез од лигиве??
Сигурно по една екипа од двете лиги ќе влегуваат а вторите ќе играат бараж??!! Некако најлогично ми е тоа.. А од прва директива 3 да испаѓаат...
тоа пред почеток на сезона ФФМ ќе излезе во правилникот за натпреварување. моја прогноза е дека баражи нема да има, 2 ќе испаѓаат од Прва, а победниците од двете Втори ќе се пласираат. така било и порано кога имало две Втори лиги.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
@Curva Sud i @Harry Potter дали ќе можи да ми го објасните новиот систем во прва лига ми треба да го внесам во Фудбал Менаџер базата ама не го сваќам целосно гледам дека разбирате дали то значи тој четирикуржен систем дека секоја екипа по 4 пати ќе се среќава или? Фала однапред. :D
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.148
Поени од реакции
3.101
@Curva Sud i @Harry Potter дали ќе можи да ми го објасните новиот систем во прва лига ми треба да го внесам во Фудбал Менаџер базата ама не го сваќам целосно гледам дека разбирате дали то значи тој четирикуржен систем дека секоја екипа по 4 пати ќе се среќава или? Фала однапред. :D
Идниот месец ќе се знае што како ...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Победа Валандово и Осогово со финансиски проблеми, веројатно ќе се откажат од втора лига исток.
Се шпекулира дека Победа Валандово ќе го продаде своето место во втора лига, Рудар или Кит-Го веројатно се заинтересирани за купување на истото. Градоначалникот на Кочани, не сакал да чуе за плаќање на котизацијата на Осогово во втора лига, ќе видиме што ќе биде расплетот на оваа ситуација. Жалосно, во секој случај.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
813
Поени од реакции
1.181

Реално Кавадарци
Like This Page · 4 hrs · Edited ·

Домашните, кавадаречки фудбалери додека чекаат да им бидат исплатени побарувањата од завршената сезона 16/17 во Г.Ф.К. Тиквеш,нешто мора да се јаде ,а љубовта кон клубот е голема...

@UltrasKavadarci ништо од моќните кавадаречки фирми и докажаните спортски работници а :D :D
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
Победа Валандово и Осогово со финансиски проблеми, веројатно ќе се откажат од втора лига исток.
Се шпекулира дека Победа Валандово ќе го продаде своето место во втора лига, Рудар или Кит-Го веројатно се заинтересирани за купување на истото. Градоначалникот на Кочани, не сакал да чуе за плаќање на котизацијата на Осогово во втора лига, ќе видиме што ќе биде расплетот на оваа ситуација. Жалосно, во секој случај.
Треба да се исфрлат овие градоначалниците шо се против спорто идиоти ко синкир 150 илјади евра треба да плати за котизација да играт луѓето.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
813
Поени од реакции
1.181
Треба да се исфрлат овие градоначалниците шо се против спорто идиоти ко синкир 150 илјади евра треба да плати за котизација да играт луѓето.
Да напоменам прво,и јас сум затоа општините да финансираат во спортот,но не секогаш мора тоа да биде така,гледано Кочани ако не се лажам има околу 40 000 жители сигурно може да се најдат неколку фирми што можат да го спонзорираат клубот,за просечна сезона во втора лига ти требаат околу 50/60к евра
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
Да напоменам прво,и јас сум затоа општините да финансираат во спортот,но не секогаш мора тоа да биде така,гледано Кочани ако не се лажам има околу 40 000 жители сигурно може да се најдат неколку фирми што можат да го спонзорираат клубот,за просечна сезона во втора лига ти требаат околу 50/60к евра
Тие братче нема да ти финансират ни за лек освен ако не му нареди некој од власта.Сега е во сопственост на општината клубот и треба да плати.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
А кој кур да финансираат газдите од Кочани ? Кој ги обрзува? Ќе дадат по 10к евра годишно онака за дупачлаци? Што добиваат тие од тоа? Ништо.
И да се качат прва лига ќе се отепаат местење таму главните што се во клубот.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
73
Поени од реакции
204
Победа Валандово и Осогово со финансиски проблеми, веројатно ќе се откажат од втора лига исток.
Се шпекулира дека Победа Валандово ќе го продаде своето место во втора лига, Рудар или Кит-Го веројатно се заинтересирани за купување на истото. Градоначалникот на Кочани, не сакал да чуе за плаќање на котизацијата на Осогово во втора лига, ќе видиме што ќе биде расплетот на оваа ситуација. Жалосно, во секој случај.
Не знам од каде ти е информацијата, за ваков муабет од тебе слушам. Никој во клубот (ФК РУДАР) не е запознаен со вакво нешто.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Не знам од каде ти е информацијата, за ваков муабет од тебе слушам. Никој во клубот (ФК РУДАР) не е запознаен со вакво нешто.
Затоа се шпекулации, секогаш клубовите со повеќе пари (а, Рудар во моментов има пари колку што знам) се ставаат како главни кандидати за откупување на местото.
Местото не може да го купи екипа од побогатите региони кои играат во втора лига запад, па остануваат само екипите кои не се пласирале во втора лига исток, а доаѓаат од трета лига југ или трета исток. Мада, тука го заборавив и Вардар Неготино, кој исто така би бил заинтересиран за откупување на место.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
813
Поени од реакции
1.181
Затоа се шпекулации, секогаш клубовите со повеќе пари (а, Рудар во моментов има пари колку што знам) се ставаат како главни кандидати за откупување на местото.
Местото не може да го купи екипа од побогатите региони кои играат во втора лига запад, па остануваат само екипите кои не се пласирале во втора лига исток, а доаѓаат од трета лига југ или трета исток. Мада, тука го заборавив и Вардар Неготино, кој исто така би бил заинтересиран за откупување на место.
И јас бар во Неготино ништо немам слушнато во врска со купување на место на некој од клубовите,финансиски мислам дека би требало се соберат пари,но за сега ништо немам слушнато.Други се проблемите кај нас моментално дел од управата си замина и на играчите знам им се должат 2 плати,во август би биле појасни работите доколку се смени нешто.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
73
Поени од реакции
204
Затоа се шпекулации, секогаш клубовите со повеќе пари (а, Рудар во моментов има пари колку што знам) се ставаат како главни кандидати за откупување на местото.
ФК РУДАР моментално има спонзор, претседател со многу пари, а колку пари ќе се вложат во клубот останува да видиме. Договорот за донација кој беше склучен од страна на мене (како последен претседател на клубот), градоначалникот и сопственикот на „БулМак Минстрои“ (сегашниот претседател), беше да се дадат средства за пролетниот дел од изминатава сезона, средства со кои располагаат малку екипи од Трета Лига Исток. Ако е се како што се најавува нареднава сезона треба да се атакува на првото место, но за месец време ќе видиме дали ќе бидат тоа само муабети или реалност.
 
B

BooBojan

Гостин
Кога Осогово успеа да се избори за втора лига, знаев дека ќе си останат таму каде што се.

Сејмените направија добра забава со пиротехника, и сите велеа дека е добро тоа.
Кога пред капитенот на клубот реков да скокнат па да речат оп, никој не ме сваќаше сериозно бидејќи, малку луге знаеја дека вистински Осогово нема теоретски шанси да опстојува во втора лига.

Парите се главна причина, спонзори има многу, ама вистински нема воопшто бидејќи не сакаат да инвестираат пари во спортот. Општината не сака да дава пари што делумно го оправдувам.

И најважното, играчкиот кадар, со овој играчки кадар овој клуб може само да биде фенерџија во лигата. Можам да набројам уште 20 фудбалери од градот и околината кои се многу поквалитетни од нивните ѕвезди, ама бидејќи никогаш не добија шанса за вистински фудбал баш во Осогово, навремено си се посветија на други полиња.

Не би ме зачудило Осогово да си остане во трета лига.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom