Македонската фаланга

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Македонската фаланга била пешадиска формација осмислена од Филип II Македонски и употребувана од неговиот син Александар III Македонски за освојување на персиската империја и другите војски. Фалангата останала проминентна единица на бојното поле за време на целиот Хеленски период, иако за тоа време војните се претвориле во одолговлечени опсадни и поморски битки исто толку колку и битки на поле, сѐ додека на крај не биле заменети со римските легии.
Филип II поминал голем дел од младоста како заложник во Теба, каде учел кај познатиот генерал Епаминонд чии реформи биле основа за филиповите реформи на фалангата. Членовите на фалангата биле професионални војници, и биле едни од првите трупи во историјата кои биле орагинизарно вежбани, давајќи им ја споспбноста да изведуваат комлицирани маневри многу подобри од оние на непријателите. Тие се бореле во густи квадратни формации со порсечна длабочина од осум војника. Водачот стоел на чело на секој ред, а помошникот-водач во средината на редот, така што задните редови можеле да се разместуваат по страните во случај да треба повеќе фронтални војници.
Војниците во фалангата носеле по една сариса, копје со два врва кое било долго преку 6 метри. Сарисата се носела во два дела кои се спојувале пред битка, и морале да бидат ракувани со две раце. Одблизу ваквите големи оружја биле бескорисни, но од раздалеченост војникот можел лесно да ги чува непријателите таму кај што се без да можат да се доближат; оружјата на војниците од првите пет редови прилично се истакнувале од самата формација, така што во секое време имало повеќе копја одколку цели за напад. Второто нивно оружје бил краток меч.
Нити Филип нити Александар не ја користеле фалангата каок главно оружје за напад, туку како алатка за држење на непријателите во едно место додека тешката коњица им ги разбивала редовите. Македонската коњица се борела во клинеста формација и била сместена најдесно; по пробивањето низ непријателските редови, коњаниците ги придружувале штитоносците, елитни пешадијци кои служеле како телохранители на кралот, а по нив доаѓала фалангата. На левото крило секогаш се наоѓала сојузничка коњаница од Тесалија, која се борела во ромбоидна формација и служеле главно за одбрана.



[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Eve ja nasata Falanga..i voenata Formacija[/FONT]
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
prasanje e samo kako isceznala
 

Sturmgewehr

gadget
Член од
9 март 2008
Мислења
537
Поени од реакции
35
prasanje e samo kako isceznala

епа за секоја стратегија има против стратегија тие се бореле и од толку борби противниците им ја научиле тактиката и ги совладале, тоа ти е исто ко и германската тактика BLITZKRIEG што се мислеше дека е непобедлива но ете Полски стратег ја совлада и им одговои на германската стратегиа со друа па исто и фалангава ја снашол, Слонови и 300 глупости а ако гледаш дека фалангава не е борбена стратегиа за секаков терен тоа е за фронт и отворен терен можда во индија или негде друго тие користеле некоја друга тактика и им ја уништиле фалангата.

Кој знае што се случило:toe:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
sekakako deka e taka tehnoloskiot napredok ja unistil no sepak taa bila praktikuvana i podocna no ne so tolkava formacija
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
zamislete samo kako bile obleceni, kakvi im bile kopjata, macevite...lelele
kazuvaat zelezni kopja macevi od celik , a do pred 20 godni zemjodelskive kombinati kaj nas so drveni rala oraa, a ova bilo pred 2300 god , gore dole
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
e toa e vojna gradi vgradi da se vidi koj e maz ane sea kurvinski ke se zgneti nekoj so 50 kg dinamit srede pazar
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
abe nema logika vo pola od toa so go pisuvaat ama jade......od logicka i opstestvena strana se kosat nekoi iskazi.
 

Sturmgewehr

gadget
Член од
9 март 2008
Мислења
537
Поени од реакции
35
e toa e vojna gradi vgradi da se vidi koj e maz ane sea kurvinski ke se zgneti nekoj so 50 kg dinamit srede pazar
богами у право си ама, како што велиш ти порано било со меч гради во ради а јас знам една уште по фер тактика BARE KNUCKLES тоа ти е уште нај фер али не е тоа решеније како што рече со развивање на текнологијта се си зема свое место едно време во војната беше кој има најголема војска то победува после дојде времето кој има добри оружја победува а сега дојде времето кога сите имат оружја само волја да имаш и тепај се и такво е времето кога ни оружјето не прајт фајде сега силата е таму кај што е Инфорацијата во ова време за добар воружен војник се смета војникот со информација како што прајт Америка си има свои reconnaissance tactics & Ѕtrategies па ти може да имаш колку сакаш оружје тој така ке те партали и со пиштол или од воздух на сон, живееме во ера кога војните стануват се по коплицирани и по гадни така што во минато било лесно најјакиот ( со мускули ) ке победел а сега што велиш ти еден од 60 Килограми ке те поебе целиов.

обожавам вакви теми пошто ептен сум заинтересиран за вакви работи редовно читам воени стратегии и Оружја тоа ми е обсесија
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
[FONT=book antiqua, times new roman, times]
[/FONT]
[FONT=book antiqua, times new roman, times]Grafi~ki prikaz na makedonskata vojska koja pretstavuva "revolucija vo voenata ve{tina" [/FONT]​
[FONT=book antiqua, times new roman, times] [/FONT][FONT=book antiqua, times new roman, times](N. G. L. Hamond, Makedonskata dr`ava, Oksford 1989)[/FONT]
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
[FONT=book antiqua, times new roman, times]
[/FONT] [FONT=book antiqua, times new roman, times]"Makedonskata falanga", pretstava na pro~uenata voena formacija na makedonskata dr`ava, sozdadena od Filip II i usovr{ena od Aleksandar III Makedonski[/FONT]
 

MARTIN BT16

волк
Член од
31 август 2008
Мислења
61
Поени од реакции
4
Па би требало да биде укината со подпаѓањето на Македонија под римска власт
пошо не баш така лесно да создадеш под окупација ваква машинерија:toe:
 
F

FilipMacedon

Гостин
Коњицата на Филип била многу поклучна во битка отколку Фалангата,фалангата е само експонирана.Коњицата ја нарекувале Челница(од Чело+ница што би значело главно,клучно)
Челницата била составена од млади аристократи кои биле гаранција за да нивните родители(аристократи) не би се побунувале против власта,во спротивно нивното дете би го нашле мртво.
Челница главна улога одиграла и во Хајронеја,и во Ис,и во Гавгамела,и кај Хидапс
Самата команда на челницата ја превземал Александар,додека пак на големи фронтови како кај Гавгамела ,Челницата била поделна на два дела,првиот ја командувал Александар(каде што и успешно си ја одиграл клучната улога)а другата ја командувал Филота или Филон според Пулевски





Тактика била во тоа што Коњицата требала да ја зајде непријателската армија ,па така непријателската армија сама би одела во шилците на Фалангата,просто е ,Фалангата е наковална,а Челница е чекан:toe:
 

MARTIN BT16

волк
Член од
31 август 2008
Мислења
61
Поени од реакции
4
Компањони не ја викаат ова коњаница?:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom