Македонската кошарка!

Романтичар

Се хранам масно и навивам гласно!
Член од
10 јануари 2006
Мислења
125
Поени од реакции
0
А комплексите се чудна работа. Дај бе мајсторе олади малку, овој бил копач, оној бил дебил...
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
samo da vi kazam nesho rabotnichki ne e skopski tim samo toa ako pratite kosharka i ako ste cpb ke me sfatite sho sakam da kazam rabotnichki za mene e edinstven tim najvishe go sakam ama timot sepak ne e skopski debermaalski
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Романтичар напиша:
А комплексите се чудна работа. Дај бе мајсторе олади малку, овој бил копач, оној бил дебил...
Романтичар, незнам колку време го знаеч Симич, ама јас сум седел со него кога беше помлад и кога играше кај нас. Таков идиот не си видел. Он се плаши од својата сенка. Им се сили на помладите играчи ама кога ке му привикаат си се повлекува одма.

А за Тасовски поопинок од него нема во лигава. Никогаш не сум му ја сакал таа селска фаца.

А за моите комплекси, гледај си го ти тоа во гаќите и ти олабај. Ке пишам што сакам за кого сакам. И иначе ја сум свесен дека Мзт нема да биде шампион бар уште 4-5 години и воопшто не се замарам колку титули имате и колку ке имате. Титулите не прават навивачи и не побудуваат љубов.

Признавам имате некои навивачи за кои било кој клуб на Балканов би ви завидел, ама никогаш нема да го имате она што ние го имаме за Мзт. Ако бидеш реален и неископлесиран, ке се сложиш со мене.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Radical Boy напиша:
Титулите не прават навивачи и не побудуваат љубов.
toa e mnogu jasno... da bea titulite vazno merilo za ljubovta sprema eden tim MZT veke 4 godini kje igrase pred prazna sala no situacijata e obratno 12-kratniot sampion na Makedonija igra pred 50 dusi u sala i se na se 10 "vatreni" navivaci.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Се карале магарето (навивачите на работнички) и зајакот (навивачите на МЗТ) кој има поголеми уши и од една страна ги слушнал слонот (Чкембарите). :je: :pos:
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
da da mozete vie site da patite znaete ubavo zasho se raspadnafme CPB zatoash sho upravata sho go vodi klubot nishto ne dade ni transparenti ni nisho alidur befme "zivi" befme najdobra makedonska navivachka grupa
 

Романтичар

Се хранам масно и навивам гласно!
Член од
10 јануари 2006
Мислења
125
Поени од реакции
0
Radical Boy напиша:
Романтичар, незнам колку време го знаеч Симич, ама јас сум седел со него кога беше помлад и кога играше кај нас. Таков идиот не си видел. Он се плаши од својата сенка. Им се сили на помладите играчи ама кога ке му привикаат си се повлекува одма.

А за Тасовски поопинок од него нема во лигава. Никогаш не сум му ја сакал таа селска фаца.
А од кога убавината на некој спортист е пресудна за неговиот квалитет? Има милијарда врвни спортисти ширум светот кои не можат баш да се пофалат со својата убавина, со други зборови кажано - грди се. :icon_mrgr Од друга страна, терминот "сељак" не е географска туку карактерна особина. Може некој да е роден во Скопје, целиот живот да го поминал во главниот град и пак да биде тешко сељачиште, и обратно. Примери има многу. :wink: А ако веќе сакаш така, мислам дека ретко која кошаркарска екипа во светот може да се пофали со грдотии како МЗТ, почнувајќи од капитенот Талески кој неодоливо потсеќа на гремлин, преку лепотаните Гаго и Црна, а Димче Гаштарски е веројатно најодвратниот играч што некогаш заиграл во македонската кошаркарска лига.:pos: Па сепак, јас не гледам каква врска има нивниот изглед со темата "Македонска кошарка" па затоа воопшто и не ги спомнувам тие физички атрибути.

Radical Boy напиша:
А за моите комплекси, гледај си го ти тоа во гаќите и ти олабај. Ке пишам што сакам за кого сакам. И иначе ја сум свесен дека Мзт нема да биде шампион бар уште 4-5 години и воопшто не се замарам колку титули имате и колку ке имате. Титулите не прават навивачи и не побудуваат љубов.

Признавам имате некои навивачи за кои било кој клуб на Балканов би ви завидел, ама никогаш нема да го имате она што ние го имаме за Мзт. Ако бидеш реален и неископлесиран, ке се сложиш со мене.
Ајде жити се просветли ме што е тоа што вие го имате а ние никогаш нема да го постигнеме? Дали можеби се тоа вашите прославени кореографии? Или фантастичниот репертоар на песни кој го поседувате? За огромниот избор на прекрасни транспаренти да не правиме муабет, а барјаците ви се на едно завидно ниво. Со инвентивни пароли бомбардирате на буквално секој натпревар, а имате шалови, дуксери, маици и сличен навивачки материјал каков што немаат ни најголемите светски групи. Се на се, и најсилните жабарски и аргентински трибини би можеле да ви позавидат.


Кхм-кхм...

А сега реално. Единствениот сегмент во кој имате предност е регрутирањето на млади членови. Во една средина каква што е аеродром многу е лесно да повлечеш деца да доаѓаат на натпревари затоа што клубот е што би се рекло маалски и доволно е некој да свирне два-три пати пред зграда и сите копиљаци да се симнат. :icon_mrgr Во сите други навивачки сегменти каскате зад нас неколку илјади светлосни години. :wink:

dajdo напиша:
da da mozete vie site da patite znaete ubavo zasho se raspadnafme CPB zatoash sho upravata sho go vodi klubot nishto ne dade ni transparenti ni nisho alidur befme "zivi" befme najdobra makedonska navivachka grupa
Дадо, што збориш, кој се распаднал? :lud: Дај те молам немој да кинеш зелени. :icon_roll
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Никаде не реков дека убавината е пресудна за квалитет! Тасовски е сељак и сељак ке остане. Роден во село, со карактер на сељак. Имам тројца другари што играат во прва екипа а и имам другари навивачи и сите се согласуваат за карактерната особина сељачиште.

Талевски е исто неубав, Гаштарски е (како што викате вие) лепотан :) ама е најбољи чоек на светов. За Гаго имам исто мислење како и за Тасовски само со разлика што е роден во Скопје.

Имате кореграфии, имате капчиња, шалчиња, дуксери, маици, тапани, и секакви реквизити кои, повторувам кои се за домашна употреба. Тој што ке се збуни за значењето на домашната употреба сеа ке му објаснам. навивачите на Работнички ги користат своите реквизити само пред зграда и дома. Кога ке дојде утакмица одиш во парк и не гледаШ никој во црвено. Шеташ си викаш абе да не е Мзт домакин? Влагаш у сала 50 души у црвено. Завршува утакмицата и одма јакните облакање криење шаловите и правец дома. Ни поглед не вртат на страна. Одат што побрзо дома.

Што имаме ние? Ние имаме љубов кон клубот. Вие да имавте 0 титули немаше да сте ни 3 во сала. (не дека сеа сте повеке) Ние испод 150 души ни со Центар не сме. Точно, маалски клуб сме. Ама тоа не е оправдување за тоа што вие броите дури 12 навивачи. Игравте лани во Европа и бевте 44 на трибина. Ние да игравме во Европа, Пионир салата во Белград мала ке беше.

А за песните..... ако си доволно стар (поима неам колку години имаш) ке ти текна чиви песни пеете вие. Затоа што сите, 90% од песните ние сме ги запеале први а вие сте ги копирале.

Секоја чест за Гого. Покреативен навивач од него мислам дека не постои во државава. И има десетина души околу него што ги почитувам.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
Романтичар напиша:
Дадо, што збориш, кој се распаднал? :lud: Дај те молам немој да кинеш зелени. :icon_roll
kazi mi pred 4 godini kolku naviachi imashe :raz: :raz: a sega kolku ima dali nekoj ide od karposh 1 ili neide idat po 5 luge tenk macko kiki abe ti znaesh deka od karposh 1 imalo po 200 luge e sea nikoj neide u pravo sum sakash da kazesh deka cpb postoi da so 20 luge epa ajde molim te :raz: :lud:
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
romanticar abe zasto se rezilis tolku?daj be oladi malce ne me smej vise :pos:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Добро бе луѓе, збориме за квалитетите на Тасовски како играч, а не дали бил роден во село
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
nekoi ljubomorni nemoze da go svatat toa gizo
 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
Se zasilija CKEMBARITE za razlika od porano ima publika od 4000, 3000 publika velat deka sme imale najbrojna publika vo Makedonija. Na site mu se interesni srbite pa idat da vidat malce srpska kosarka :) :D
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
abe sea bitola ima najdobri navivachi i najgolem broj se ali pred 5 godini CPB bea na vrvot
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
dajdo напиша:
abe sea bitola ima najdobri navivachi i najgolem broj se ali pred 5 godini CPB bea na vrvot
најдобри со едвај 5 гостувања во АЕРОДРОМ:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom