Македонија со најниска невработеност во последните окулу 50 години

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
За во Пивара или во Телеком не треба врски за вработување и тоа за економисти?
Верувам не правиш муабет за аутсорс кој работи за овие компании туку за директно вработување во нив, ако е за аутсорс е друга приказна.
Пивара 100% не треба. Телеком можда, Вип не.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ова е се што треба да се знае за платите во Македонија

Прегледај го приврзокот 220675

после оди на медицина и крши си ја главата од учење
2020 година ќе дојде и се` уште верувате во платите што се на тие огласи објавени ради реда на страната на аврм.

Ептен релевантен извор за споредба.







Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Пивара 100% не треба. Телеком можда, Вип не.
За во Пивара јас обратното сум го слушал од луѓе што се вработија, не се економисти туку други професии. За Телеком ти требаат секако, плус паднати се со плати и двата оператори, гратис и намалуваат инсорс вработени нагло и работите ги туркаат да им се работат од страна на надворешни вендори.

Мал дел од компаниите нудат плати како тие што си ги пишал погоре, за да имаме и јас и ти реална слика, треба да извадат и по позиција колку се движат платите во државата, не просечна каде влегуваат и плати од директори, програмери, хирурзи, политичари, па плати од џаболебарите во МЕПСО и ЕЛЕМ, ТИРЗ и тн
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тешко во Пивара дека може секој да се вработи без врски и за позицијата со најниска плата ви треба некој.

Тој што ви има кажано дека не треба ве лаже.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
За во Пивара јас обратното сум го слушал од луѓе што се вработија, не се економисти туку други професии. За Телеком ти требаат секако, плус паднати се со плати и двата оператори, гратис и намалуваат инсорс вработени нагло и работите ги туркаат да им се работат од страна на надворешни вендори.

Мал дел од компаниите нудат плати како тие што си ги пишал погоре, за да имаме и јас и ти реална слика, треба да извадат и по позиција колку се движат платите во државата, не просечна каде влегуваат и плати од директори, програмери, хирурзи, политичари, па плати од џаболебарите во МЕПСО и ЕЛЕМ, ТИРЗ и тн
Тоа со инсорс намалување е светски тренд, али небитно, работата постои, и луѓе земаат плата.

Точно, да ги исклучиме тие, ама да ги вклучиме тие што земаат на договор на дело, тие што земаат 12к на сметка а уште 20к на рака, па сите плочкари, паркетари, гипсари итн.. кои земаат минимум 40к а не се вклучени.

Тешко во Пивара дека може секој да се вработи без врски и за позицијата со најниска плата ви треба некој.

Тој што ви има кажано дека не треба ве лаже.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
За во финансии знам дека не мора врски. За др места не знам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.084
2020 година ќе дојде и се` уште верувате во платите што се на тие огласи објавени ради реда на страната на аврм.

Ептен релевантен извор за споредба.
Форца, не знам за докторите, конкретно за висока школа претпоставувам иста као @beneamata и 25-6 и кусур години раб искуство во неколку економски области од миљон извештаи и ситуации до систематизација и организација, со лиценци (освен ревизорска пошто ај да не зборам, не и беше пишано), на едно место бараа со плата 15, на друго со 18000. И на двете места толку беше. Не давет поќе, ќе им се дупни џебо.
Од друга страна, само за продолжување на гаранција на клима, мајсторот ни наплати 600-700 денари (за потпис и печат и добро грее констатација, 5-6 минути). За едно доаѓање некои струки колат. Којзнае колку ќе ми земе мајстор за маш за перење да констатира што ми блинкаат сите светла, без да ја поправа. Фино ми збореа моите, оди занает
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Форца, не знам за докторите, конкретно за висока школа претпоставувам иста као @beneamata и 25-6 и кусур години раб искуство во неколку економски области од миљон извештаи и ситуации до систематизација и организација, со лиценци (освен ревизорска пошто ај да не зборам, не и беше дозволено), на едно место бараа со плата 15, на друго со 18000. И на двете места толку беше. Не давет поќе, ќе им се дупни џебо
Прво зависи кој град и дали имаат конкуренција. Таквите имаат цел да соберат некој неискусен штотуку завршен со факултет и свесни се дека утре ќе им избега.

Јас пишав општо за платите на тие огласи дека не се за споредба. Мислам дека веќе знаете како и зошто ги објавуваат овие огласи на аврм.





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Тоа со инсорс намалување е светски тренд, али небитно, работата постои, и луѓе земаат плата.

Точно, да ги исклучиме тие, ама да ги вклучиме тие што земаат на договор на дело, тие што земаат 12к на сметка а уште 20к на рака, па сите плочкари, паркетари, гипсари итн.. кои земаат минимум 40к а не се вклучени.


За во финансии знам дека не мора врски. За др места не знам.
Да за тие што ги земаат на рака си во право и многу го мразам тоа како појава тука, иако мислам дека се намалени дел од тие во последниве години со тоа што се потешко ќе им биде да ги вадат кеш на газдите.

Поентата ми е дека не може да се генерализира околу платите, во приватен сектор е пазарење меѓу тебе и газдата, во државен тоа што ти доаѓа со бодувањето, а дека секој од младите што ќе почне да работи и ќе вложува во себе и за 6 години ќе догура до тие суми од погоре да не се лажиме, особено економисти што ги има повеќе од жители .
Во малите градови за позиција на финансов директор се високи тие суми, а не за останатите позиции.
Поединци што се добро платени има во секоја област, дел поради што се навистина добри во тоа што го работат, дел поради добри конекции, али глобалната слика е далеку од розева.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Све е ок, само да се префрлеше темава во Хумор.

Патем, за платите.Некои работници се задоволни и со 20к (без разлика на потрошувачка кошница од 30+), ама кога ќе научат дека шефот е на 50+ или газдата со 180+ месечно...а за разлика од нив работат неплатени прекувремени, празници, без бонуси за остварени норми, без пауза за јадење, петок пред заминување им велат утре на работа немаме луѓе, работат и на други медта настрана од нивното звање, без соодветна опрема и заштита итн. мислењето е сменето.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Форца, не знам за докторите, конкретно за висока школа претпоставувам иста као @beneamata и 25-6 и кусур години раб искуство во неколку економски области од миљон извештаи и ситуации до систематизација и организација, со лиценци (освен ревизорска пошто ај да не зборам, не и беше пишано), на едно место бараа со плата 15, на друго со 18000. И на двете места толку беше. Не давет поќе, ќе им се дупни џебо.
Од друга страна, само за продолжување на гаранција на клима, мајсторот ни наплати 600-700 денари (за потпис и печат и добро грее констатација, 5-6 минути). За едно доаѓање некои струки колат. Којзнае колку ќе ми земе мајстор за маш за перење да констатира што ми блинкаат сите светла, без да ја поправа. Фино ми збореа моите, оди занает
Мајстор за коли ти е една од најдоходовни професии. Еве во два месеца колку ме ошурија, замена на дизни за плински уред 10.000, два филтри за плин 2200. Замена на филтер за уље, воздух, уље плус филтер за гориво не ми беше сменет прв пат го мењав околу 4700, замена на чаури на рамо (задни) 2700, ми изгоре бобината + 2200, а ја смени за минута.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Пивара 100% не треба. Телеком можда, Вип не.
Не сум сигурен како е сега ама порано требаше дебели врски за вработување во Телеком. Јас се распрашував за работа таму пред некои 8-9 години. Во тоа време да се вработиш во салонот на Телеком во Кочани амин мораше да даде тогашниот градоначалник.
 
M

Macedon1um

Гостин
Не сум сигурен како е сега ама порано требаше дебели врски за вработување во Телеком. Јас се распрашував за работа таму пред некои 8-9 години. Во тоа време да се вработиш во салонот на Телеком во Кочани амин мораше да даде тогашниот градоначалник.
Преку партиите доста влегоа во Телеком со наредби од предходната власт, сега дали има уште таква практика не сум сигурен.
И во НЛБ јавна тајна е дека се плаќа 4-5к еур за вработување, даваш пари за да куцаш на шалтер за 20 илјади :eek:

Мајстор за коли ти е една од најдоходовни професии. Еве во два месеца колку ме ошурија, замена на дизни за плински уред 10.000, два филтри за плин 2200. Замена на филтер за уље, воздух, уље плус филтер за гориво не ми беше сменет прв пат го мењав околу 4700, замена на чаури на рамо (задни) 2700, ми изгоре бобината + 2200, а ја смени за минута.
Плочкари за лек нема, треба да ги најмиш унапред месец-два за да завршиш работа
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Логички е дека има најмала невработеност сега, исто ко што е логично да за 10/15 год можда и да нема воопшто невработеност у МК, или да биде мн мн мал процентот
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.084
Порано пред 90ти, луѓето се запишуваа во биро заради што мораше и заради бенефиции. Затоа сега наводно има помала невработеност, бришењето е плус. Една Рудници и Железарница збираше народ колку сите сега странски инвестиции (околу 20 илјади). Сега и бројот на министерства е поголем, а тој падот 2008-2010 се поклопува со енормно зголемување буџетски вработени.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не треба врски за ниедна од тие. Само во ревизија имаш прекувремени доста, во другите малку или ич. Платите се без прекувремени, и сл.

Значи има добри и лоши плати, ама гарантирам дека 90% се правилно распределени според знаењето, заложувањето, и аспирациите.
Не може некој да клати врата и да зима 40к а некој да има работа, одговорности и сл.. и он да зима 40к.
Имаш таква ситуција во државно ЕЛЕМ/МЕПСО. Буквално клати врата земај плата и буквално спиење на работа. :pos: :pos: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom