Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
Ova so ministerov e mnogu jako, zatoa sto toj e del od vladata i kazuva kako treba, na primer da ne se zema/dava mito odnosno raboti na toa da se odstrani (barem deklarativno) a vo drug slucaj od pozicija na mokj beter e od site so tarifnik. Isto kako sto prvata sudijka Katica da ti bila prva reketarka vo drzavata. Mi lici na psiholoski problem. Lugje na vlast ili blizu do vlast so odredena mokj ja koristaat taa bezobrazno za da se zbogatat na tugja steta. Arno ama nema koj da gi kazni, zatoa i go pravat toa polujavno.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
ако воопшто знаеш, за да се докаже мито, потребни се миљон предуслови. Соработка со мвр, инспектори, бележени пари, налог итн итн. За тоа време човек може и да почине. Мојата мајка сеуште чека за операција на катаракта скоро 3 години. Така да џабе овде правдаш криминал, класично казниво дело, кое е стандард за Македонија.
Автоматски споено мислење:

за вакви дела треба кривична пријава. Оставка и баш му е гајле.
,,,,celo vreme se obiduvam da be usmeram kon diskusija za bolnoto zdravstvo,,,
,,,,hipotetichki,,,i da ne zimaat mito doktorite,,,dali zdravstvoto i uslugite kon pacientite ke se podobrat,kon toa usmerete ja diskusijata,,,
,,,cel zdravstven sistem e vo raspad vie ko nekoj pijan za plot,,,mito pa mito,,,ne e toa najgolemiot problem,,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
,,,,,znachi se se sveduva na toa chueno od nekoj chlen pogore,taka da sekoj ponatamoshen muabet e bespredmeten ponataka,,,
Синки само тој случај е и не можеме сега ние да претпоставуваме дека докторите бараат мито, само врз база на тој еден член што збори. Може лаже.
:lolzz:

,,,davajte ukazhuvanja i vash doprinos kako da ozdravi zdravstvoto,,,
Вака, ја сум бравар и плаќам данок. Уопште не е мое, ја да кажувам како да се опраи здравството. Ја сакам здравството да функционира, затоа што плаќам данок.


Не може бре секоја утепана шуша да биде доктор, само заради тоа што бубал на памет или учел.
Затоа што не е све у учењето и знаењето при професија доктор. Игра улога тука и морално-етичкиот комплекс на личноста.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
Синки само тој случај е и не можеме сега ние да претпоставуваме дека докторите бараат мито, само врз база на тој еден член што збори. Може лаже.
:lolzz:
,,,chedo bozhije toa shto go pretpostavuvash e tvoj problem i se se potpirash ochigledno na pretpistavki

Вака, ја сум бравар и плаќам данок. Уопште не е мое, ја да кажувам како да се опраи здравството. Ја сакам здравството да функционира, затоа што плаќам данок.
,,,ete taka so dopzhna pochit kon bravarite nemoj da gi navreduvash so tvoeto sporeduvanje,,,

Не може бре секоја утепана шуша да биде доктор, само заради тоа што бубал на памет или учел.
Затоа што не е све у учењето и знаењето при професија доктор. Игра улога тука и морално-етичкиот комплекс на личноста.
,,,ne si svesen kolku si vo pravo,,,shushi kako tebe takvi bidnaa doktori,,,
,,,oups sakash da kazhesh deka D-r med. mozhe da bide i nekoj so vecherno,e so vakva kompleksna lichnost tuka sme kade shto sme,,,
,,,______ima ushte ama i da ti se nacrta nema da razberesh,,,,
,,,,ajde sega malku povekje konstruktivna diskusija okolu bolnoto zdravstvo,,,,do tolku temava go zasluzhuva toa,,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
,,,oups sakash da kazhesh deka D-r med. mozhe da bide i nekoj so vecherno,e so vakva kompleksna lichnost tuka sme kade shto sme,,,
Не, никако. Образованието е примарно, но, доколку моралниот компас му е отиден у курац, можеме да видиме (од нашава состојба во здравството) каков лекар би бил тој.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
,,,sistemot na zdravstvoto go modelira doktorot a ne doktorot sistemot,,,
,,,pacientite se tie shto plakjaat danok i tie se faktorot koi mozhat da vlijaat vrz zdravstveniot sistem,,,
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
,,,sistemot na zdravstvoto go modelira doktorot a ne doktorot sistemot,,,
,,,pacientite se tie shto plakjaat danok i tie se faktorot koi mozhat da vlijaat vrz zdravstveniot sistem,,,
Веројатно за поголем дел од проблемите што ги имаме суштината се сведува на твојата констатација.
За почеток треба да се укине праксата да се даваат пари за услуга која ти следува. Во вакви услови кога е „ред“ да го почастиш докторот за услугата и пари зимаат 80%, и тие 20% ќе почнат кај и да е пошто се „глупи“ инаку во случајот.
За секое пролонгирање на термини, барање на пари, мора да има контролно тело кај што може да се пријави мединското лице. Нема пари давање. Луѓето се во многу емотивна и во тешка ситуација кога одат за мака, се користи моменталната слабост и ранливост.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
на времето , во ех Ју, познатиот неврохирург земаше бакшиш за тој лично да те оперира, не знам точно колку марки, дали 3000ДМ или повеќе..тоа беше со амен од државата, инаку ќе си одел во странство..
Мизеријата беше што тарифата беше само за обични смртници, т.е. други доктори, политичари и лица со препорака од Партијата не плќаа, поминуваа со едно виски... а знам и човек кој му бил соселанец па и тој помина со едно виски...
ама затоа другите плаќаа подебело, па и за овие од Партија и од медицинска струка..
Сега имаме и Приватни установи ама мислам пак истата работа.. ете читам Боки 13 опериран на вересија, сега кога е во затвор го тужат, а досега т не смееја...
Испаѓа треба врски и за приватни болници, ако не правец во странство...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
,,,sistemot na zdravstvoto go modelira doktorot a ne doktorot sistemot,,,
,,,pacientite se tie shto plakjaat danok i tie se faktorot koi mozhat da vlijaat vrz zdravstveniot sistem,,,
A vrz nekorumpiranosta na poedinecni doktori kako da vlijaeme?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Нема потреба многу да зборуваме и да даваме примери какво ни е здравството. Доволно е да се каже дека уште собираме пари за некој да може да се лекува во странство и јасно е на какво дереџе е дојдено здравството. Некого да одбиваат за инвалидска пензија , оти не ги исполнувал условите патем е 100% инвалид. И така може да набројуваме до утре.
Абе здравството е дојдено до дереџе да не може еден пациент со мозочен удар, инфаркт, па у поново време и една навидум банална бактеријална инфекција да лечи, ти си се фатил за егзотични болести за кои се собираат пари за сомнителни третмани.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Абе здравството е дојдено до дереџе да не може еден пациент со мозочен удар, инфаркт, па у поново време и една навидум банална бактеријална инфекција да лечи, ти си се фатил за егзотични болести за кои се собираат пари за сомнителни третмани.
Имам јас и поедноставни примери кои можам да ги споделам ако сакаш. Јас сум бил сведок на ситуации каде што немале завој за преврска, па го праќале пациентот да си купи или немале да стават облоги па го терале да оди да си купи. Што се сум видел може книга да напишам. Од ставање инфузија во болнички ходник, па се до вадење на клинец од рака во истиот тој ходник. И можеби првиот пример кој го наведов е научна фантастика за здравство кое нема основни услови , ама ете мислев дека овие други поедноставни примери ви се веќе секојдневност па не се вредни за спомнување.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Материјалите се посебна приказна. На лабораторија битпазар немаа фластер па ми вика, држи памучето (добро е, имале памукче :pos:). Е како викам да држам, како ќе отворам врата, како се качам во автобус...епа немаме, де.
Не, ова се секојдневни дешавки на пациентите кои плаќаат за ова здравство, ако почнеме да набројуваме 1000 страни ќе ни требаат.
Инаку за утеха
2014 сме биле на 80то место со индекс 33.12

2015
сме биле на стото место со индекс 35.12

2019
на 58мо место со индекс 58.98

Како ги пресметуваат, не знам.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
Материјалите се посебна приказна. На лабораторија битпазар немаа фластер па ми вика, држи памучето (добро е, имале памукче :pos:). Е како викам да држам, како ќе отворам врата, како се качам во автобус...епа немаме, де.
Не, ова се секојдневни дешавки на пациентите кои плаќаат за ова здравство, ако почнеме да набројуваме 1000 страни ќе ни требаат.
Инаку за утеха
2014 сме биле на 80то место со индекс 33.12

2015
сме биле на стото место со индекс 35.12

2019
на 58мо место со индекс 58.98

Како ги пресметуваат, не знам.
This section is based on surveys from visitors of this website. Questions for these surveys are similar to many similar scientific and government surveys.
Each entry in the survey is saved as the number in the range [-2, +2], with -2 having meaning of strongly negative and +2 meaning of strongly positive.


Preku anketi na stranata se pravi indeksot. Vrednost: nula
 

Kajgana Shop

На врв Bottom